Czy wiesz, że…
Czy wiesz, że…
Jest to diodowa lampa do polimeryzacji o natężeniu światła 1470 mW/cm2, co daje nam możliwość skrócenia o połowę czasu naświetlania materiałów kompozytowych, a co za tym idzie skrócenia czasu naszej pracy.
Ważnym elementem lampy, na który należy zwrócić uwagę jest czarny światłowód o zoptymalizowanej geometrii, która daje lekarzowi pewność, że spolimeryzuje materiał nawet w najtrudniej dostępnych miejscach, a pacjentowi komfort w trakcie zabiegu, gdyż nie zmusza go do tak szerokiego otwarcia ust podczas polimeryzacji zębów w odcinku bocznym, jak miało to miejsce do tej pory.
Obrazy 2D i 3D profilu wiązki promieniowania w odległości 0, 4 i 10 mm
Jednorodny profil, oznacza mniejsze ryzyko popełnienia błędu. Żeby wypełnienie zostało w pełni spolimeryzowane światło musi dotrzeć głęboko dając jednorodną polimeryzację od dna do wierzchu wypełnienia; złe przewodzenie światła skutkuje większym prawdopodobieństwem utraty wypełnienia.
Głębokość polimeryzacji zależy od: przezierności cząsteczek wypełniacza, gęstości cząsteczek wypełniacza i odcienia kompozytu.
Penetracja światła pokazuje bardziej skupioną wiązkę i głębszą transmisję światła Elipar™DeepCure w porównaniu z konkurencyjnymi lampami. Spadek napromieniowania wraz ze wzrostem odległości może nie dawać odpowiedniej ilości energii do spolimeryzowania wypełnienia zwłaszcza w przypadku głębokich ubytków, co może skutkować niedostateczną polimeryzacją wypełnienia i niepowodzeniami.
Moc lampy mierzona w klinicznie występującej odległości pomiędzy powierzchnią kompozytu a końcówki światłowodu ma większe znaczenie kliniczne niż moc mierzona na końcu światłowodu.
Elipar™DeepCure nadal dostarcza 70% maksymalnego naświetlenia przy odległości 4mm.
To pozwala na niezawodną polimeryzację wypełnień kompozytowych nawet w głębokich ubytkach.
Promieniowanie wytwarzane przez niektóre lampy dostępne na rynku spada bardzo szybko i znaczącą w zakresie klinicznie występujących odległości od miejsca polimeryzowanego!
Przesunięcie końcówki światłowodu podczas polimeryzacji skutkuje spadkiem jakość polimeryzacji i mniejszą jej głębokością.
Najmniejsze różnice w głębości polimeryzacji przy użyciu Elipar DeepCure udowadnia, że ma on mniejszą wrażliwość na zmiany pozycji.
Mimo tego, że polimeryzacja jest niezwykle ważnym etapem pracy wydaje się, że jest to na tyle prosta procedura, że jej wykonaniu nie poświęca się zbyt dużo uwagi. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwa polimeryzacja będzie skutkowała gorszymi właściwościami fizycznymi i mechanicznymi wypełnień kompozytowych, takimi jak: zniszczenie brzegów wypełnienia, spadek siły łączenia, zmniejszenie wytrzymałości i zwiększenie cytotoksyczności a co za tym idzie będzie prowadziła do próchnicy wtórnej, pęknięć w obrębie wypełnień i zębów, przebarwień, uszkodzeń wypełnień kompozytowych czy uszkodzeniem miazgi. Wybór odpowiedniej lampy zapewni nam trwałość i wysoką jakość naszych wypełnień.
Lek.dent. Karolina August
POWIĄZANE ARTYKUŁY
Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. Niestety, zęby – mimo regularnego szczotkowania, a nawet profesjonalnego wybielania w gabinetach stomatologicznych – są narażone na nieustanne przebarwienia. Produkty barwiące zęby znajdują się bowiem w na...
Dodaj komentarz (0 komentarzy)
Każdy komentarz zostanie poddany moderacji