Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Czy przyszli stomatolodzy zapłacą za naukę?

Brak komentarzy | Publikacja:
Czy przyszli stomatolodzy zapłacą za naukę?

Czy przyszli stomatolodzy zapłacą za naukę?

Studia medyczne należą do tych, które kosztują najwięcej. A warto zaznaczyć, że nie mówimy tu o kosztach, które już ponoszą studenci, a o tych, które są przeznaczone na organizację, zaplecze naukowe, specjalistyczne sale wykładowe czy materiały i całą masę innych niezbędnych do funkcjonowania uczelni medycznej.

W wypadku takich kierunków jak np. zarządzanie czy marketing, do nauki potrzebne są jedynie podręczniki oraz sala wykładowa. W wypadku medycyny, a szczególnie stomatologii koszty są zupełnie inne. Wystarczy porównać opłaty jakie wnoszą studenci za zaoczne kształcenie na kierunkach humanistycznych z tymi na stomatologię niestacjonarną, gdzie ceny kształtują się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co jakiś czas temat drogich studiów w uczelniach publicznych powraca w dyskusji przy okazji analiz czy raportów dotyczących emigracji lekarzy i lekarzy dentystów. Trudno ukryć, że są oni grupą zawodową, która często poszukuje pracy za granicą. A w kraju, w tym czasie notuje się brak szczególnie specjalistów.

Niedawno temat znów pojawił się w przestrzeni publicznej, za sprawą wypowiedzi ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina w Radiu RM FM. W odniesieniu do studiów medycznych minister powiedział między innymi, że w sytuacji ogromnego drenażu polskiego budżetu, czyli portfeli nas wszystkich, wynikającego z emigracji dużej rzeszy lekarzy, warto rozważyć taki projekt, żeby studia były płatne, żeby ich koszt był w 100 proc. pokrywany przez państwowe stypendia, ale te stypendia trzeba byłoby przez pewien okres odpracowywać.

Na szczęście w ślad za tą wypowiedzią pojawiły się informacje, że ani w resorcie nauki, ani w resorcie zdrowia, nie są prowadzone żadne prace nad takim zagadnieniem. Z pewnością nie spotkałyby się raczej z przychylną opinią środowiska medycznego.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz wielokrotnie podkreślał, że lekarze i lekarze dentyści woleliby pracować w kraju, a do wyjazdu nie motywują ich jedynie względy finansowe.

Problem odpłatności za studia z pewnością jeszcze nie raz powróci, ale trzeba pamiętać, że nie może on dotyczyć jedynie kierunków medycznych. 

ab

 

źródło:RMFM,onet


POWIĄZANE ARTYKUŁY

protesty
Stomatolodzy ws. aborcji: "Na jeden dzień zamknijmy gabinety" Lekarz

Przez kraj przetaczają się fale protestów. Strajk Kobiet ma oczywiście związek z opublikowanym kilka dni temu orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego o uznaniu aborcji eugenicznej jako niezgodnej z konstytucją RP. W codziennych protestach, mimo trwając...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Stomatolodzy z USA i Niemiec przeciw rekomendacjom WHO! Lekarz

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ze względu na mikrocząsteczki unoszące się w powietrzu, gabinety dentystyczne mogą być źródłem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w większym zakresie niż dotychczas sądzono. W związku z tym WHO zaleca, by ruty...

ROZWIŃ WIĘCEJ
laczenie dyzurow 850x567
Stomatolodzy na czele izb lekarskich. Wybory w okręgach Lekarz

W całym kraju trwają wybory w okręgowych izbach lekarskich do organów VIII kadencji. Zjazdy sprawozdawczo-wyborcze odbywają się w marcu i kwietniu. W wielu okręgach wyborów już dokonano.Toruń, Gdańsk, Olsztyn, Opole, Kraków, Kielce – w tych okręgach ...

Konferencja Mistrzów Stomatologii
Początek roku akademickiego - doskonały czas na naukę! Lekarz

Do I Konferencji Mistrzów Stomatologii pozostało już tylko kilkanaście dni. Przy okazji rozpoczynającego się właśnie roku akademickiego przygotowaliśmy atrakcyjny rabat dla wszystkich lekarzy dentystów, którzy chcą podczas tego wydarzenia podnieść po...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji