Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czy można polubić dentystę?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czy można polubić dentystę?

Czy można polubić dentystę?

Dentofobia, czyli lęk przed dentystą, to rodzaj paraliżującego strachu, który stanowi poważną przeszkodę w podjęciu decyzji o wizycie w gabinecie stomatologicznym.
Jego przyczyny mogą tkwić w negatywnych doświadczeniach z przeszłości, obawie przed bólem czy poczuciem bezsilności i braku kontroli podczas zabiegów stomatologicznych.
Jak wynika z badań, wielu Polaków boi się chodzić do dentysty – aż dla 46% obawa przed bólem jest powodem braku wizyt kontrolnych u stomatologa.
Wizyta w gabinecie stomatologicznym nie musi wiązać się ze strachem, bólem i nieprzyjemnymi doświadczeniami. Z jednej strony współczesne techniki dentystyczne pozwalają wyeliminować ból, a z drugiej wizytę można odbyć w gabinecie przyjaznym pacjentowi.
 

JAK POKONAĆ STRACH – 10 SPOSOBÓW NA PRZYJAZNĄ WIZYTĘ U DENTYSTY

1. Nie bój się wyrazić strachu przed dentystą. Po prostu porozmawiaj z nim o swoich obawach i lękach.


2. Omów z dentystą poszczególne etapy leczenia, poproś o ich opisanie. Nieświadomość tego, co się z tobą dzieje na fotelu dentystycznym może być paraliżująca.


3. Poproś dentystę, aby na bieżąco informował cię o poszczególnych czynnościach. Uczestniczenie w decyzjach dotyczących procesu leczenia zmniejszy twoje poczucie niepewności.


4. Pamiętaj o nowoczesnych środkach znieczulających. Porozmawiaj o nich ze swoim stomatologiem i wspólnie wybierzcie najlepszy dla ciebie.

 

5. Ustal z dentystą system sygnalizacji przerwania zabiegu STOP (np. poprzez podniesienie ręki). Będziesz czuł się pewniej, wiedząc, że masz kontrolę i możliwość przerwania zabiegu. Z sygnału tego możesz również korzystać, jeżeli chcesz napić się wody lub chwilę odpocząć.


6. Weź ze sobą odtwarzacz z muzyką, która cię uspokaja. W poczekalni lub podczas zabiegu możesz słuchać muzyki przez słuchawki.


7. Podczas oczekiwania na wizytę możesz zastosować wybraną technikę relaksacyjną, np. przypomnij sobie, jaki widok towarzyszył ci podczas najbardziej udanego urlopu. Dzięki temu uspokoisz się, a sam gabinet dentystyczny nie będzie kojarzył się tylko ze stresem.


8. Zaplanuj odpowiednio wcześniej swoją wizytę u dentysty. Wybierz spokojny, niestresujący dzień. Pamiętaj, że wizytę zawsze możesz odwołać i przenieść na dogodny dla ciebie termin.


9. Pamiętaj, że nie tylko ty masz obawy przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Nie jest to żaden powód do wstydu czy zażenowania.


10. Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się do specjalisty – psychoterapeuty, który stosując profesjonalne metody terapii, pomoże zwalczyć dentofobię.

 

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

profilaktyka próchnicy - Dentonet.pl
Nauczyciele, rodzice, urzędnicy. Wszyscy dla zdrowia jamy ustnej! Lekarz

Zakochani mają Walentynki, miłośnicy dyń z oczami – Halloween. Dlaczego więc nie świętować dnia „zdrowych zębów”? - pyta Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, zachęcając wszystkich bez wyjątku do udziału w krajowych obchodach Światowego Dnia Zdrowia J...

5 rad dla uśmiechu Pacjent

Aby zadbać poprawnie o swój zdrowy uśmiech w te Święta Bożego Narodzenia, niewątpliwie przydadzą Ci się te wskazówki. Oto 5 rad, co robić by zachować zdrowy i piękny uśmiech. 1. P......

lęk dziecka przed dentystą - Dentonet.pl
The Journal of Pediatrics: lęk przed dentystą można zmniejszyć Lekarz

Wizyta u dentysty jest dla wielu dzieci stresującym przeżyciem. Jednak odpowiednia aranżacja gabinetu stomatologicznego i zastosowanie kilku prostych sztuczek może sprawić, że dzieci nie będą się tak bardzo bały dentysty – informuje "The Journal of P...

ROZWIŃ WIĘCEJ
klinika bez bólu - Dentonet.pl
"Klinika bez bólu" – nowy program pod patronatem PTS-u Lekarz

75% pacjentów obawia się bólu podczas leczenia zębów — wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Aby zmienić postrzeganie leczenia stomatologicznego wśród społeczeństwa, PTS zorganizował program „Klinika b...

Jak można przełamać lęk dziecka przed wizytą u dentysty? Lekarz

Dla wielu dzieci pierwsza wizyta u dentysty może być przyczyną stresu i strachu, które mogą nawet rzutować na stosunek do leczenia stomatologicznego w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, by mądrze przełamywać lęk dziecka przed dentystą – konieczna j...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres