Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czy można polubić dentystę?

Brak komentarzy | Publikacja:
Czy można polubić dentystę?

Czy można polubić dentystę?

Dentofobia, czyli lęk przed dentystą, to rodzaj paraliżującego strachu, który stanowi poważną przeszkodę w podjęciu decyzji o wizycie w gabinecie stomatologicznym.
Jego przyczyny mogą tkwić w negatywnych doświadczeniach z przeszłości, obawie przed bólem czy poczuciem bezsilności i braku kontroli podczas zabiegów stomatologicznych.
Jak wynika z badań, wielu Polaków boi się chodzić do dentysty – aż dla 46% obawa przed bólem jest powodem braku wizyt kontrolnych u stomatologa.
Wizyta w gabinecie stomatologicznym nie musi wiązać się ze strachem, bólem i nieprzyjemnymi doświadczeniami. Z jednej strony współczesne techniki dentystyczne pozwalają wyeliminować ból, a z drugiej wizytę można odbyć w gabinecie przyjaznym pacjentowi.
 

JAK POKONAĆ STRACH – 10 SPOSOBÓW NA PRZYJAZNĄ WIZYTĘ U DENTYSTY

1. Nie bój się wyrazić strachu przed dentystą. Po prostu porozmawiaj z nim o swoich obawach i lękach.


2. Omów z dentystą poszczególne etapy leczenia, poproś o ich opisanie. Nieświadomość tego, co się z tobą dzieje na fotelu dentystycznym może być paraliżująca.


3. Poproś dentystę, aby na bieżąco informował cię o poszczególnych czynnościach. Uczestniczenie w decyzjach dotyczących procesu leczenia zmniejszy twoje poczucie niepewności.


4. Pamiętaj o nowoczesnych środkach znieczulających. Porozmawiaj o nich ze swoim stomatologiem i wspólnie wybierzcie najlepszy dla ciebie.

 

5. Ustal z dentystą system sygnalizacji przerwania zabiegu STOP (np. poprzez podniesienie ręki). Będziesz czuł się pewniej, wiedząc, że masz kontrolę i możliwość przerwania zabiegu. Z sygnału tego możesz również korzystać, jeżeli chcesz napić się wody lub chwilę odpocząć.


6. Weź ze sobą odtwarzacz z muzyką, która cię uspokaja. W poczekalni lub podczas zabiegu możesz słuchać muzyki przez słuchawki.


7. Podczas oczekiwania na wizytę możesz zastosować wybraną technikę relaksacyjną, np. przypomnij sobie, jaki widok towarzyszył ci podczas najbardziej udanego urlopu. Dzięki temu uspokoisz się, a sam gabinet dentystyczny nie będzie kojarzył się tylko ze stresem.


8. Zaplanuj odpowiednio wcześniej swoją wizytę u dentysty. Wybierz spokojny, niestresujący dzień. Pamiętaj, że wizytę zawsze możesz odwołać i przenieść na dogodny dla ciebie termin.


9. Pamiętaj, że nie tylko ty masz obawy przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Nie jest to żaden powód do wstydu czy zażenowania.


10. Pamiętaj, że zawsze możesz zwrócić się do specjalisty – psychoterapeuty, który stosując profesjonalne metody terapii, pomoże zwalczyć dentofobię.

 

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

elektroniczne wnioski do ZUS - Dentonet.pl
Wnioski o wsparcie z ZUS-u można składać tylko elektronicznie Lekarz

Od 24 czerwca 2020 r. wnioski o wsparcie ZUS-u w ramach tzw. tarcz antykryzysowych składać można wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wnioski złożone w inny sposób (papierowo, mailowo, przez ePUAP) nie będą rozpat...

maseczka - Dentonet.pl
Czy zwykłe maseczki można sterylizować? Niewykluczone! Lekarz

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej wzięli udział w projekcie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej związanym z radiacyjną sterylizacją masek ochronnych. W czwartek Agencja planuje wirtualną konferencję na temat wyników tego projektu. Profesorowie P...

kierowanie dentystów do pracy - Dentonet.pl
Czy dentystę można skierować do pracy na oddziale zakaźnym? Lekarz

W ostatnich dniach do Naczelnej Rady Lekarskiej zaczęły wpływać pytania, czy lekarze dowolnych specjalizacji oraz osoby wykonujące inne zawody medyczne mogą być skierowane do pracy na oddziale zakaźnym. Odpowiedzi na pytania samorządu udzieliło właśn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
konkurs dla higienistek
Czy można zawiesić praktykę w ramach NFZ? A sektor prywatny? Lekarz

Przed dylematem - zawieszać przyjęcia pacjentów czy nie - stoją tysiące lekarzy dentystów w całej Polsce. O rekomendacjach Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej piszemy TUTAJ. Co z finansowaniem gabinetów w tej kwestii? Przesłaliśmy swo...

środki do dezynfekcji - Dentonet.pl
Środków do dezynfekcji nie można już wywozić z Polski Lekarz

W środę 11 marca minister zdrowia zaktualizował listę leków i wyrobów objętych zakazem wywożenia z kraju. Jest na niej 1578 pozycji, m.in. leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a także środki do dezynfekcji. Jak informuje PAP, powołując się na wpi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji