Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Czy ministerstwo zdrowia odgórnie ustali ceny środków ochrony?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czy ministerstwo zdrowia odgórnie ustali ceny środków ochrony?

Czy ministerstwo zdrowia odgórnie ustali ceny środków ochrony?

Na te i inne pytania chce znać odpowiedź posłanka Marcelina Zawisza, która wystosowała do ministerstwa zdrowia interpelację. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie dostępności środków ochrony dla gabinetów stomatologicznych.

Interpelacja posłanki Marceliny Zawiszy jest efektem pisma skierowanego do niej przez wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Cisło. Wskazał on na problemy dotykające lekarki i lekarzy dentystów mających podpisane kontrakty z NFZ-em. Fundusz miał pochylić się nad wyceną świadczeń udzielanych przez gabinety stomatologiczne, mając szczególnie na uwadze wydłużony czas zabiegów związanych z zapewnieniem należytego bezpieczeństwa pacjentów i personelu podczas epidemii SARS-CoV-2.

Stomatolodzy zwracają uwagę na słabą dostępność środków ochrony osobistej, preparatów do dezynfekcji oraz innych potrzebnych do funkcjonowania artykułów, a także na niezrozumiałe z ich punktu widzenia przeciąganie się procesu decyzyjnego NFZ w sprawie rewizji warunków udzielania i wyceny świadczeń w stomatologii – pisze posłanka.

Problemy z dostępnością wizyty u stomatologa w ramach ubezpieczenia w NFZ pogłębiły się wraz z epidemią COVID-19 w wielu miejscach w kraju, a dostęp do całodobowych dyżurów stomatologicznych jest znikomy.

W związku z tym posłanka poprosiła ministra zdrowia o odpowiedź na kilka pytań.

– Czy ministerstwo zdrowia posiada informację, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia wyda odpowiednie zarządzenia, wychodzące naprzeciw nowym warunkom udzielania świadczeń w gabinetach dentystycznych, związanym z wymogami bezpieczeństwa podczas pandemii SARS-CoV-2?

– Czy ministerstwo zdrowia jest świadome problemu praktycznego braku dostępności całodobowych dyżurów stomatologicznych na terenie kraju? Ile jest w skali kraju podmiotów zapewniających całodobowo dostęp do świadczeń z zakresu stomatologii w ramach NFZ? Czy w ministerstwie toczą się prace mające na celu polepszenie dostępu do nich?

– Czy ministerstwo zdrowia w ramach działań związanych z pandemią SARS-CoV-2 uwzględniło gabinety stomatologiczne z umowami z NFZ w planach dostarczania środków ochrony osobistej i preparatów do dezynfekcji? Ile i jakich rodzajów wyrobów medycznych i preparatów do dezynfekcji dostarczono do tych gabinetów?

– Czy w związku z rosnącymi cenami wyrobów medycznych, środków do dezynfekcji i innych potrzebnych do funkcjonowania gabinetów stomatologicznych artykułów minister zdrowia zamierza skorzystać z uprawnienia do ustalenia urzędowych cen zbytu i wydania obwieszczeń reglamentacyjnych dla wyżej wymienionych produktów, by zapewnić gabinetom stomatologicznym przewidywalne warunki odnośnie do ich cen i dostępności?

O odpowiedzi ministerstwa natychmiast poinformujemy.

Temat wymiany powietrza i technik dezynfekcji w gabinetach stomatologicznych w dobie pandemii jest szczególnie istotny. Wiele pytań podczas spotkania z Prezydium PTS dotyczyły kwestii ozonowania, wentylacji, wietrzenia i rekuperacji. Odpowiada prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

AF

Fot. leo2014, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

środki ochrony - Dentonet.pl
"Rozdysponowanie środków ochrony w gestii wojewodów" Lekarz

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska – w odpowiedzi na interpelację posłanki Barbary Dolniak, która pytała o dostarczanie środków ochrony indywidualnej dla gabinetów stomatologicznych – poinformował, że decyzja o sposobie rozdysponowania przydzielone...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część IV Lekarz

Jakie najważniejsze tematy dotyczące branży stomatologicznej poruszaliśmy na łamach portalu w ostatnich dniach? Zapraszamy na nasz stomatologiczny przegląd tygodnia! Zgodnie z zapisami prawa atomowego, gabinety i kliniki stomatologiczne, w których w...

dentysta - Dentonet.pl
Co z pomocą dla dentystów współpracujących z NFZ-em? Lekarz

Posłanka Barbara Dolniak wystosowała kolejną interpelację w sprawie sytuacji branży stomatologicznej w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem posłanka pyta o sytuację gabinetów stomatologicznych posiadających kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia....

ROZWIŃ WIĘCEJ
środki ochrony - Dentonet.pl
Nie będzie odgórnego ustalenia cen środków ochrony osobistej Lekarz

W odpowiedzi na interpelację posłanki Marceliny Zawiszy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że zarówno w resorcie, jak i Narodowym Funduszu Zdrowia trwają prace nad kolejnymi rozwiązaniami mającymi zwiększyć dostępność pacjentów do lec...

środki ochrony - Dentonet.pl
Kolejne 100 mln zł na zakup środków ochrony i sprzętu medycznego Lekarz

22 maja br. wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podpisał z Agencją Rezerw Materiałowych umowę o dofinansowanie projektu pt. Realizacja przez Agencję Rezerw Materiałowych działań w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19. Cała inw...

publiczna stomatologia - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część II Lekarz

Kończący się tydzień ponownie przyniósł wiele ważnych i ciekawych informacji dla osób związanych zawodowo ze stomatologią. Zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd najistotniejszych artykułów! Naczelna Rada Lekarska oczekuje na zakończenie prac nad ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres