Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czy meteoropatów częściej bolą zęby?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czy meteoropatów częściej bolą zęby?

Czy meteoropatów częściej bolą zęby?

Wielu meteoropatów skarży się na ćmiący, trudny do zlokalizowania ból zębów, który pojawia się podczas załamania pogody i samoistnie ustępuje po przejściu frontu atmosferycznego. Czy jednak rzeczywiście pogodowa huśtawka może wywołać nagły ból zęba?

Rankiem piękne słońce, w południe deszcz ze śniegiem, wieczorem gwałtowne podmuchy lodowatego wiatru – wiele osób w czasie nagłej zmiany pogody uskarża się na różne dolegliwości. Najczęściej są to migrena, nadwrażliwość na dźwięki i światło, duszności, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca. Niektóre osoby podczas gwałtownych załamań pogody czują się bez powodu poddenerwowane i drażliwe, inne ogarnia apatia, ospałość i znużenie. W tym czasie słabnie również koncentracja i refleks, pogarsza się pamięć, nasilają się trudności z zasypianiem.
Najsilniejsze reakcje wywołuje przemieszczanie się frontów atmosferycznych, a także wszelkie stany przejściowe między bezwietrznym i słonecznym wyżem a pochmurnym i deszczowym frontem niżowym, połączonym z silnymi i zmiennymi wiatrami.

Czy jesteś meteoropatą?
Wpływ pogody na samopoczucie zaobserwowali już starożytni lekarze. Pierwsze wzmianki o oddziaływaniu warunków atmosferycznych na zdrowie człowieka znajdują się w pochodzących sprzed 5 tysięcy lat traktatach chińskich medyków. Objawy meteoropatii opisał również Hipokrates ponad 2 tysiące lat temu.

Nie do końca wiadomo, czemu niektórzy z nas tak skrajnie reagują na zmiany pogody. Zdaniem współczesnych lekarzy meteoropatia sama w sobie nie jest fizycznym schorzeniem, jednak sprzyja ujawnieniu innych chorób. Meteoropatami są najczęściej osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, choroby psychicznych i reumatyczne. Nadwrażliwość na warunki atmosferyczne jest też typowa dla pacjentów ze zmianami miażdżycowymi, dla osób starszych i przewlekle chorych.

Wieje halny, a mnie bolą wszystkie zęby
Czy istnieje jednak meteoropatia "zębowa"? Czy zmiany ciśnienia atmosferycznego faktycznie mogą oddziaływać na zęby i powodować dziwne dolegliwości bólowe?

Okazuje się, że tak. W skrajnych warunkach pogodowych, np. przy szybkim i dużym spadku ciśnienia (z ok. 1005 hPa do ok. 990 hPa), zęby, które do tej pory nie sprawiały kłopotu, mogą zareagować silnym bólem. Co ciekawe – w większości są to zęby leczone zachowawczo albo kanałowo, ewentualnie zęby bardzo popsute, z rozległą próchnicą pierwotną lub wtórną.

Zauważono, że bólowa reakcja na skoki ciśnienia pojawia się przy nieujawnionym do tej pory zapaleniu miazgi, zgorzelinowym rozpadzie miazgi lub niecałkowicie wypełnionych kanałach zębowych. W nieprawidłowo wypełnionym kanale może dojść do uwięzienia pęcherzyków powietrza, które w warunkach gwałtownej zmiany ciśnienia powodują rozpieranie tkanek okołowierzchołkowych i wyzwalają bodźce bólowe.

Meteoropatyczny ból zęba dotyka również osoby, które mają nieszczelne plomby lub pęcherzyki powietrza pod plombą. Ból może się pojawić także w przypadku torbieli lub ropni przy korzeniach zębów oraz wtedy, kiedy w zębie pojawia się szczelina, do której mogą dostać się pęcherzyki powietrza.

Ból zęba pojawiający się podczas nagłych skoków ciśnienia często ustępuje po ustabilizowaniu się pogody. Jednak takie okresowo występujące i cofające się dolegliwości stanowią ewidentny sygnał, że z naszymi zębami dzieje się coś złego. Jeśli więc przy gwałtownych skokach ciśnienia odczuwamy ból zębów, skonsultujmy tę przypadłość ze swoim dentystą.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

ROZWIŃ WIĘCEJ
próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

mycie zębów - Dentonet.pl
Noworoczne postanowienie Polaków? Lepiej dbać o zęby! Pacjent

Nowy rok jest jak czysta karta – nie oglądając się za siebie, z energią zaczynamy snuć osobiste i zawodowe plany na kolejne miesiące. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Mars Wrigley w grudniu 2019 roku, listę postanow...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres