Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Czy lekarze spełniają oczekiwania pacjentów?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Czy lekarze spełniają oczekiwania pacjentów?

Zdecydowana większość pacjentów pozytywnie ocenia wybór lekarza pierwszego kontaktu i pediatry.

Prawie 68% pacjentów było raczej zadowolonych, a 18,8% – bardzo zadowolonych z dokonanego wyboru.

Tylko 10,9% badanych uznało, że był to niezupełnie dobry wybór, a 2,3%, że zły – wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego.

Relację z lekarzem pierwszego kontaktu, pediatrą określały w badaniu odpowiedzi na cztery pytania czy:

– lekarz zna historię leczenia,

– lekarz udziela informacji i wyjaśnień w sposób zrozumiały,

– lekarz informuje o możliwościach leczenia i angażuje pacjenta w podejmowanie decyzji o najlepszym leczeniu,

– lekarz zachęca do zadawania pytań.

38,3% pacjentów stwierdziło, że lekarz zawsze zna historię choroby, a kolejne 30,7% badanych uznało, że zna ją często.

W odniesieniu do stanu zdrowia pacjenta okazało się, że co trzecia osoba o bardzo dobrym stanie zdrowia i 3/4 osób o bardzo złym stanie uważało, że zawsze lekarz zna historię ich choroby. Niemniej co 10 osoba wydała ocenę skrajnie negatywną, że lekarz pierwszego kontaktu nigdy nie zna historii leczenia.

Równie pozytywnie pacjenci ocenili czy lekarz udziela informacji i wyjaśnień w sposób zrozumiały. Przeciętnie 33,3% osób stwierdziło, że informacje uzyskane od lekarza są zawsze zrozumiale, a 34,4% – prawie zawsze. Odsetek skrajnie pozytywnych ocen był nieco mniejszy na wsi (29,3%) niż w miastach (35,8% osób w tej grupie). Stan zdrowia respondentów miał wpływ na opinię.

Okazuje się, że osoby przewlekle chore i ze złym stanem zdrowia częściej niż przeciętnie ocenili skrajnie pozytywnie sposób, w jaki lekarz informuje pacjenta o chorobie.

Należy jednak zauważyć, że 8,5% osób rzadko lub nigdy nie otrzymywało jasnych informacji i wyjaśnień od lekarza pierwszego kontaktu. Wśród osób o najniższych dochodach było to 12,7%, mieszkańców wsi – 9,5%, osób o bardzo złym stanie zdrowia – 15,4%.

Z uzyskanych danych wynika, że 23,2% badanych jest zawsze informowanych o możliwościach leczenia i są angażowani przez lekarza w podejmowanie decyzji o najlepszym leczeniu. Niestety, podobny odsetek korzystających z wizyt lekarskich odpowiedział negatywnie na powyższe pytania.

Okazało się, że co trzecia osoba o bardzo złym stanie zdrowia jest informowana o możliwościach leczenia. Taką wiedzę miały częściej niż przeciętnie osoby w wieku powyżej 60 lat. Zaledwie 14,3% badanych osób zadeklarowało, że lekarz zachęcał do zadawania pytań podczas wizyt lekarskich. Prawie 40% osób rzadko lub nigdy nie było inspirowane.

Respondentom zadano również pytanie o to, czy lekarz podczas wizyt zalecał zdrowy tryb życia, czy pytał o problemy emocjonalne oraz czy czas poświęcony przez lekarza był wystarczający.

Na pytanie, czy lekarz podczas wizyt zalecał zdrowy tryb życia, 42,1% badanych odpowiedziało pozytywnie. Odpowiedzi takiej udzieliło 60,5% osób cierpiących na choroby przewlekłe i 56,9% osób z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Według 27% respondentów lekarz pytał o ich emocjonalne problemy. Znacznie częściej pytania takie otrzymywały osoby o złym stanie zdrowia (ponad 40% w tej grupie) i chore przewlekle (38,2% w tej grupie).

W przypadku osób o bardzo dobrym stanie zdrowia i nie chorujących przewlekle odsetki te wyniosły odpowiednio; 17,1% i 21,4%. Czas poświęcony przez lekarza podczas wizyt jest wystarczający dla 63,5% osób.

źródło: Kurier Medycyny Praktycznej OnLine


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wynagrodzenia lekarzy - Dentonet.pl
Lekarze chcą rozmawiać z rządem o wynagrodzeniach Lekarz

30 września 2020 r. przedstawiciele zawodów medycznych skierowali wniosek do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o uwzględnienie w pracach zespołu do spraw opracowania propozycji zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadn...

Lekarze dentyści wsparli akcję „Pajacyk” Lekarz

Lekarze dentyści z całej Polski – uczestnicy I Konferencji Dentonet Online – poprzez kupno biletu na konferencję wsparli program „Pajacyk” prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną kwotą 6500 zł. Pieniądze trafiły już na konto PAH. Zorganizowana w d...

ubezpieczenie dla dentystów - Dentonet.pl
Dlaczego lekarze dentyści potrzebują ubezpieczenia? Lekarz

Posiadanie gabinetu dentystycznego wiąże się nie tylko z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, ale także z koniecznością respektowania wielu zasad i regulacji prawnych. Wśród zagrożeń towarzyszących wykonywaniu zawodu lekarza dentysty m.in. ekonomicznyc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zakażenia lekarzy - Dentonet.pl
Lekarze kłamią, by móc leczyć wszystkich swoich pacjentów Lekarz

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, lekarze muszą uciekać się do mówienia nieprawdy, by móc nadal pomagać wszystkim pacjentom. To efekt rozporządzenia ministerstwa zdrowia, zgodnie z którym lekarze i pielęgniarki zajmujący się pacjentami zakażonymi koro...

studia - Dentonet.pl
Lekarze odpracują studia na świątecznych i nocnych dyżurach? Lekarz

W skierowanej do ministra zdrowia interpelacji posłanka Ewa Kozanecka pyta, czy resort ma w planie wprowadzenie obowiązku odpracowywania przez lekarzy i lekarzy dentystów kosztów studiów podczas świątecznych i nocnych dyżurów. Według posłanki Ewy Ko...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres