Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czy będziemy drukować bakteriobójcze zęby?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czy będziemy drukować bakteriobójcze zęby?

Czy będziemy drukować bakteriobójcze zęby?

Być może już niedługo w cenniku usług dentystycznych pojawi się nowa pozycja "drukowanie zębów", a stworzone w ten sposób uzupełnienia protetyczne pozwolą na szybką odbudowę uśmiechu i bardziej skuteczną walkę z próchnicą.

 

Drukarka 3D w gabinecie stomatologicznym

Od kilku lat technologia 3D znajduje coraz szersze zastosowanie w stomatologii, przede wszystkim w ortodoncji oraz protetyce. Drukarki trójwymiarowe umożliwiają szybkie zaprojektowanie i przygotowanie różnego typu uzupełnień (mostów, koron, inlayów, onlayów, łączników oraz koron implantologicznych), a otrzymane tą metodą elementy idealnie odwzorowują pierwotny kształt zęba oraz jego umiejscowienie w łuku zębowym. Są wykonane z dokładnością do 0,2 mikrometrów, co w przybliżeniu odpowiada średnicy ziarna cementu stomatologicznego – charakteryzują się więc precyzją niemożliwą do osiągnięcia podczas ręcznego modelowania.

Dzięki wyspecjalizowanym drukarkom stomatolodzy mogą zautomatyzować cały proces produkcji protez oraz stworzyć takie uzupełnienia, które nie wymagają wielu poprawek.

 

Wydrukowany ząb zabójczy dla bakterii

Okazuje się jednak, że uzupełnienia protetyczne uzyskane za pomocą drukarki mogą również wesprzeć pacjentów w walce z próchnicą.

Prof. Anreas Herrmann z Uniwersytetu w Groningen, specjalizujący się w biologicznych-polimerowych materiałach hybrydowych, opracował tworzywo sztuczne o właściwościach antybakteryjnych, dzięki któremu można drukować bakteriobójcze zęby.

W typowej żywicy stomatologicznej osadzone zostały czwartorzędowe sole amoniowe (pochodne soli amonowych). Sole są naładowane dodatnio, dlatego uszkadzają ujemnie naładowane błony bakterii, powodując ich rozerwanie. Komórkom ludzkim kontakt z zębem nie szkodzi.

Mieszaninę żywicy z solami amoniowymi wprowadza się do drukarki, drukuje ząb i utwardza go za pomocą ultrafioletu. Jak wykazały badania laboratoryjne, dla 99 proc. powodujących próchnicę bakterii Streptococcus mutans kontakt z takim zębem okazał się zabójczy. W przypadku zęba bez dodatku soli amoniowych ginął tylko 1 proc. bakterii.

Zdaniem prof. Herrmanna, zanim można będzie pomyśleć o szerszym zastosowaniu tego odkrycia, konieczne będą dalsze badania, sprawdzające między innymi kompatybilność drukowanych protez z pastami do zębów.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

Porady cioci Flo, czyli zęby w epoce edwardiańskiej Lekarz

Czasopismo „Przyjaciel Rodziny” to sympatyczny angielski miesięcznik odzwierciedlający ducha końca epoki edwardiańskiej. Stałą rubrykę prowadziła niejaka ciocia Flo, której porady często dotyczyły dbania o zdrowie i zęby. Numer z marca 1910, z które...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przekąski - Dentonet.pl
"Eating Behaviours": nocne przekąski niszczą zęby Asysta

Nawyk jedzenia w środku nocy może negatywnie odbić się na stanie uzębienia niezależnie od rodzaju przekąski – ostrzegają duńscy naukowcy, których badania publikuje pismo "Eating Behaviours". 173 osoby (8%) z badanej grupy zwykły jeść przynajmniej je...

Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres