Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Czy AOTM sprawdzi się lepiej niż NFZ?

Brak komentarzy | Publikacja:
Czy AOTM sprawdzi się lepiej niż NFZ?

Czy AOTM sprawdzi się lepiej niż NFZ?

Wycena świadczeń zdrowotnych należała do tej pory do NFZ. Jednak nie spotkało się to z aprobatą świadczeniobiorców, którzy uznali, że Fundusz nie stosuje jasnych kryteriów wyceny i nie uwzględnia realnych kosztów leczenia. W związku z tym – funkcja ta zostanie przekazana do AOTM (Agencja Oceny Technologii Medycznych).

Czy ta zmiana polepszy sytuację? Zdania są w tej sprawie podzielone. „Dziennik Gazeta Prawna” twierdzi, że AOTM nie jest przygotowana do tej roli – brakuje jej na to zarówno pieniędzy i pracowników, jak i planu działania.

Z kolei Katarzyna Jagodzińska-Kalinowska, rzecznik prasowa AOTM, jest zdania, że „Dziennik Gazeta Prawna” nie jest przygotowany do pisania artykułów odnośnie systemu ochrony zdrowia i taryfikacji, bo nie bada tego zagadnienia wystarczająco wnikliwie, nie ma odpowiednio wyszkolonych w tej materii dziennikarzy, ani środków na zatrudnienie ekspertów z tej dziedziny.

Rzecznik prasowa jest zdania, że DGP wysnuwa zbyt daleko idące wnioski na temat pracy AOTM.
Przede wszystkim, jeśli chodzi o wysokość środków, jakimi Agencja dysponuje do realizacji w/w zadania to 46 mln zł. Rozważa także zatrudnienie nowych pracowników oraz przeszkolenie obecnych. Ponadto – liczenie kosztów nie jest zagadnieniem obcym dla tej instytucji – w AOTM do 2009 roku istniała specjalna komórka organizacyjna, która zajmowała się właśnie analizą kosztów leczenia i ma w tej dziedzinie pewne osiągnięcia.
Jednakże rzecznik prasowa przyznała, że ustalanie obowiązującej ceny będzie dla Agencji zupełnie nowym zadaniem, ale nie oznacza to, że nie da się go zrealizować – AOTP nie boi się podejmowania działań ani w dziedzinach organizacyjno-logistycznych, ani finansowych, ani koncepcyjnych.

Jak to wygląda na dzień dzisiejszy? Agencja przygląda się obecnie różnym sposobom postępowania i związanymi z nimi ograniczeniami, działalności NFZ, teoretycznej koncepcji powstałej w SGH, rozpoczęła także konsultacje z ekspertami. Przygląda się także podobnym rozwiązaniom w innych krajach. To dopiero początek. Rzecznik prasowa AOTM deklaruje, że pierwsze efekty działalności zostaną niezłacznie podane do publicznej wiadomości. Nie potrafi jednak wskazać, kiedy to będzie miało miejsce. Przewiduje się, że nastąpi to jeszcze w 2015r., choć sceptycy sądzą, że dopiero w 2016r.

B.Z. 

medexpress


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
NIK sprawdzi, jak państwo radzi sobie z pandemią Lekarz

Naczelna Izba Kontroli zapowiedziała, że w 2021 r. zwróci szczególną uwagę na problemy związane z wirusem SARS-CoV-2. NIK przeprowadzi m.in. kontrole funkcjonowania szpitali, szkół i administracji publicznej w warunkach pandemii. Sprawdzi także skute...

separatory amalgamatu - Dentonet.pl
ORL w Rzeszowie: na razie lepiej nie stosować amalgamatu Lekarz

Komisja stomatologiczna ORL w Rzeszowie rekomenduje, by gabinety posiadające umowę z NFZ-em, a niewyposażone w separatory amalgamatu, do czasu pojawienia się oficjalnych wytycznych ministerstwa zdrowia nie wykonywały procedur leczniczych z wykorzysta...

mycie zębów - Dentonet.pl
Noworoczne postanowienie Polaków? Lepiej dbać o zęby! Pacjent

Nowy rok jest jak czysta karta – nie oglądając się za siebie, z energią zaczynamy snuć osobiste i zawodowe plany na kolejne miesiące. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Mars Wrigley w grudniu 2019 roku, listę postanow...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepienia na gruźlicę - Dentonet.pl
Czy szczepienia na gruźlicę lepiej chronią przed COVID-19? Lekarz

Szczepienia przeciw gruźlicy (BCG) mogą lepiej chronić przed chorobą Covid-19.Tę hipotezę zamierzają sprawdzić polscy specjaliści. Podobne badania prowadzone są już w kilku innych krajach, m.in. w Japonii, Holandii, Niemczech oraz Australii. Jednym ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji