Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czekał rok na aparat na zęby i na próżno…

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czekał rok na aparat na zęby i na próżno…

Czekał rok na aparat na zęby i na próżno…

Michał rok czekał w kolejce po aparat na zęby. Gdy w końcu przyszła jego kolej, okazało się, że czekał na próżno.

– Podobno mój 13-letni Michaś jest już za stary na pomoc funduszu zdrowia – mówi matka. – Zęby Michasia są jak drzewa poprzekrzywiane przez wiatr. To rodzinne – mówi babcia chłopca i w uśmiechu pokazuje swoje uzębienie. – Na prostowanie moich za późno, ale chłopca można ratować – dodaje.

 

Matka: roczne oczekiwanie

Mama chłopca, za namową babci, wybrała się rok temu do stomatologa. Tam dowiedziała się, że chłopiec dostanie aparat, który wyprostuje mu zęby, ale… dopiero za rok.

– Lekarz tłumaczył, że trzeba czekać, bo na bezpłatny aparat jest wielu chętnych – opowiada pani Anna, matka chłopca.- Zapisałam syna w kolejce i dostałam termin: październik 2003 – dodaje.

Minął rok. Pani Anna z synem przyszła do lekarza na wizytę. – Nie zostałam jednak przyjęta. Lekarz powiedział, że jest mu bardzo przykro, ale zmieniły się przepisy i teraz syn nie może dostać aparatu finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia – opowiada kobieta. – Podobno jest za stary.

 

Ortodonta: nie mogę dokładać

Stomatolodzy przyznają, że faktycznie nie mogą zakładać aparatów 13-latkom. – Od połowy lipca mamy nowe rozporządzenie ministra zdrowia. Zgodnie z nim niektóre usługi "wypadły", np. aparaty możemy zakładać tylko dzieciom do 12. roku życia – tłumaczy stomatolog proszący o anonimowość. Jak twierdzi dentysta, fundusz poinformował lekarzy o zmianach po fakcie.

– Przyjmowaliśmy więc pacjentów przez sierpień i wrzesień według starych zasad. Wieczorem 29 września na stronach internetowych NFZ znalazło się jednak ogłoszenie, że już od sierpnia mamy rozliczać się wg nowych zasad.

Za pacjentów przyjętych w ciągu tych dwóch miesięcy będę musiał dopłacić 1 tys. – 1,5 tys. zł. Nie mogę przez kolejny miesiąc dopłacać z własnej kieszeni za takich pacjentów, jak ten chłopiec – tłumaczy.

 

Fundusz: niech napiszą prośbę

NFZ twierdzi, że o zmianach wystarczająco wcześniej poinformował stomatologów. – Nie jest też prawdą, że NFZ "kazał" stomatologom rozliczać się za sierpień i wrzesień "według starych zasad" – zapewnia Bernadeta Ignasiak, naczelnik biura dyrektora NFZ, oddział wielkopolski.

Michał jednak nie zostanie przyjęty, bowiem NFZ musi się trzymać obowiązujących rozporządzeń. – Rodzice chłopca mogą napisać prośbę do nas o indywidualne finansowanie – doradza Ignasiak. – Jeśli dobrze umotywują i udokumentują prośbę, mają szansę na bezpłatne leczenie syna – dodaje.

 

Małgorzata Lampa

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

Porady cioci Flo, czyli zęby w epoce edwardiańskiej Lekarz

Czasopismo „Przyjaciel Rodziny” to sympatyczny angielski miesięcznik odzwierciedlający ducha końca epoki edwardiańskiej. Stałą rubrykę prowadziła niejaka ciocia Flo, której porady często dotyczyły dbania o zdrowie i zęby. Numer z marca 1910, z które...

przekąski - Dentonet.pl
"Eating Behaviours": nocne przekąski niszczą zęby Asysta

Nawyk jedzenia w środku nocy może negatywnie odbić się na stanie uzębienia niezależnie od rodzaju przekąski – ostrzegają duńscy naukowcy, których badania publikuje pismo "Eating Behaviours". 173 osoby (8%) z badanej grupy zwykły jeść przynajmniej je...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres