Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Czasopisma w poczekalni – czy mogą już wrócić?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czasopisma w poczekalni – czy mogą już wrócić?

Czasopisma w poczekalni – czy mogą już wrócić?

Choć w sprawnie zarządzanych gabinetach stomatologicznych pacjenci coraz rzadziej muszą czekać na swoją kolej, to jednym ze sposobów zajęcia ich uwagi w przypadku opóźnienia wizyty było zawsze udostępnianie czasopism. O tym, czy w czasach pandemii COVID-19 jest to dopuszczalne, piszą redaktorzy berlińskiego portalu branży stomatologicznej: ZM Online.

Na początku pandemii Niemieckie Towarzystwo Lekarzy Stomatologów (Bundeszahnärztekammer; BZÄK) zaleciło powstrzymanie się od udostępniania pacjentom czasopism i gazet w poczekalniach gabinetów dentystycznych. Towarzystwo tłumaczyło swoją decyzję możliwym ryzykiem przenoszenia koronawirusa SARS-CoV-2 poprzez kontakt z powierzchnią.

Od tamtej pory BZÄK wycofało wcześniejsze zalecenie ze względu na małą liczbę zakażeń oraz brak dowodów na transmisję wirusa tą drogą. Zielone światło dają też zrzeszenia branżowe (w tym Berufsgenossenschaft; BGW), podkreślając jednak konieczność kierowania się zasadami higieny.

Podstawą zmiany decyzji były wyniki przeprowadzonych badań naukowych. Wykazały one, że choć nie można wykluczyć takiej drogi zakażenia, to do tej pory w Niemczech nie było ani jednego udowodnionego przypadku transmisji SARS-CoV-2 poprzez kontakt z powierzchnią czy przedmiotem (w tym czasopismem).

Również Federalny Urząd ds. Oceny Ryzyka (Bundesamt für Risikobewertung; BfR) klasyfikuje prawdopodobieństwo przeniesienia SARS-CoV-2 na pacjenta w takich okolicznościach jako bardzo niskie. – Obecnie nie ma wiarygodnych dowodów na to, że wirus jest przenoszony przez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami lub przez skażone powierzchnie, co mogłoby skutkować późniejszymi zakażeniami u ludzi.

Podobna sytuacja dotyczy m.in. funkcjonowania niemieckich salonów fryzjerskich. Nowe ustalenia dotyczące ryzyka skłoniły poszczególne kraje związkowe (np. Bawarię) do zniesienia zakazu korzystania z zakładów fryzjerskich, który został wydany na początku pandemii. Od tamtej pory w salonach mogą być klientom udostępniane również czasopisma – przy zachowaniu wymaganych warunków higienicznych.

BZÄK wyraźnie podkreśla, że choć usunął wzmiankę o zakazie dystrybucji prasy w poczekalniach, ostateczna decyzja należy do właściciela gabinetu. Biorąc pod uwagę poziom zabezpieczenia oraz statystyki zachorowalności w danej okolicy, może on zdecydować, czy ponownie udostępni czasopisma swoim pacjentom.

Rozmawiamy o współczesnych technologiach diagnostyki i profilaktyki w praktyce stomatologicznej. Które z nich są przydatne, a które zasługują na miano „gadżetów”? Mówi dr n. med. Marcin Aluchna.

T.H., źródło: www.zm-online.de

Fot. jackmac34, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Stomatolodzy z USA i Niemiec przeciw rekomendacjom WHO! Lekarz

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ze względu na mikrocząsteczki unoszące się w powietrzu, gabinety dentystyczne mogą być źródłem rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w większym zakresie niż dotychczas sądzono. W związku z tym WHO zaleca, by ruty...

koronawirus - Dentonet.pl
WHO: transmisja SARS-CoV-2 za sprawą młodych ludzi Lekarz

Takeshi Kasai, przewodniczący Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w rejonie Zachodniego Pacyfiku, powiedział, że pandemia koronawirusa w coraz większym stopniu rozwija się za sprawą ludzi młodych, nieświadomych swojej infekcji. Jak informuje PAP, zd...

dentysta - Dentonet.pl
COVID-19: więcej ograniczeń w pracy dentystów na Antypodach Lekarz

Po wielu tygodniach sukcesów w ograniczaniu zakażań SARS-CoV-2 ostatnie wydarzenia w Australii i Nowej Zelandii skutkowały ponownym nałożeniem ograniczeń. Choć ich celem jest ochrona zdrowia mieszkańców, restrykcje w funkcjonowaniu praktyk dentystycz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Płyn do płukania ust - Dentonet.pl
Płukanki do ust ograniczają ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2 Lekarz

Najnowsze badanie, którego wyniki zostały opublikowane online na stronie internetowej brytyjskiego czasopisma naukowego „Journal of Infectious Diseases” dowodzi, że stosowanie płukanek do jamy ustnej może ograniczyć ryzyko infekcji koronawirusem SARS...

szczepionka - Dentonet.pl
GIS zaleca przed zimą szczepienia przeciw grypie Asysta

Główny Inspektor Sanitarny przed nadchodzącym sezonem jesiennym zachęca do szczepień przeciw grypie. Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2. Jak czytamy w komunikacie na stronie G...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres