Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Czasem wydajemy fortunę na podnoszenie kwalifikacji..

Publikacja:
Czasem wydajemy fortunę na podnoszenie kwalifikacji..

Czasem wydajemy fortunę na podnoszenie kwalifikacji..

Bardzo ważną cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli chcemy być świetnymi specjalistami, jest samoświadomość. Wskazywana jest ona jako najważniejsza wśród 10 cech kompetencji inteligencji emocjonalnej i odgrywa bardzo ważną rolę w procesie naszego rozwoju osobistego. Stąd – to bardzo ważne, abyśmy dążyli do poznawania i uświadamiania sobie swoich własnych błędów, ale także obszarów, w których powinniśmy poszerzać nasze kompetencje. Jeśli brakowało nam będzie takiej świadomości – nie będziemy się rozwijać, ani dokonywać pozytywnych zmian. Po prostu dlatego, że nie będziemy mieli wytycznych w tym kierunku. Ale żeby móc takiej świadomości nabrać – potrzeba odwagi, gdyż mierzenie się ze swoimi słabościami i niedoskonałościami nie jest psychicznie przyjemne. Co więcej – nawet kiedy zaczynamy sobie uświadamiać, co w nas samych i naszych działaniach wymaga poprawienia – nie oznacza to od razu zmiany. Zmiana wymaga bowiem decyzji i podjęcia aktywności. Jeśli kogoś stać na takie zmierzenie się z samym sobą –  najczęściej osoba taka robi bardzo szybkie postępy na drodze swego rozwoju.

Zwykle tak jest, że jeśli udaje nam się coś w życiu osiągnąć – staje się to dzięki wykorzystaniu własnego potencjału. Zwykle jest też i tak, że ograniczenia, na które napotykamy, nie są kwestią rzeczywistości zewnętrznej, ale tkwią w naszym umyśle.
A zatem – nie jest przesadne twierdzenie, że gabinety stomatologiczne, które prowadzimy, są w dużym stopniu odzwierciedleniem nas samych – naszych myśli i przekonań.
W związku z powyższym, jeśli chcemy coś poprawić w naszym gabinecie – najpierw powinniśmy przyjrzeć się samym sobie i dokonać potrzebnych zmian. Do tego potrzeba określić, jaki jest stan obecny i nazwać, czego nie chcemy, a co chcemy zmienić. Co najważniejsze jednak – powinniśmy nazwać nasze przekonania i sposób myślenia.

Wskazane jest przy tym, abyśmy spróbowali spojrzeć na siebie jak niezależny obserwator. Dlaczego? Ponieważ bardzo często tworzymy sobie w głowie iluzoryczny obraz rzeczywistości, którą postrzegamy przez pryzmat własnych przekonań a fakty wyglądają zupełnie inaczej. Np. gdy kamerą nagramy sami siebie – możemy być zaskoczeni, jak bardzo inaczej wyglądamy niż nam się wydawało. Wówczas możemy usłyszeć z boku brzmienie i tempo naszego głosu, śmiechu czy sposób mówienia. Oraz czy np. jesteśmy w stanie utrzymać kontakt wzrokowy, czy też mamy „rozbiegane” spojrzenie, czym możemy np. rozpraszać innych. Bardzo ważną sprawą, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest też nasz wygląd zewnętrzny. Jeśli jesteśmy niedbale ubrani i uczesani (lub też przesadnie „wystrojeni”), nieświeżo pachniemy, czy (w przypadku kobiet) brakuje nam odpowiedniego makijażu – raczej nie przekonamy pacjenta do drogiego leczenia, nawet gdy będziemy najlepszymi specjalistami w naszej dziedzinie. A to tylko jeden z przykładów. Dlatego warto przyjrzeć się samym sobie krytycznym okiem i zastanowić, co w naszym zachowaniu, sposobie bycia, mówienia, czy stylu zachęcania pacjentów do leczenia zamiast ich przekonać, raczej odwodzi ich od tej decyzji.

Tekst powstał na podstawie książki M. Obody "Psychologia komunikacji w gabinecie stomatologicznym".

BZ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

specjalizacje
CMKP: ruszył drugi etap kwalifikacji na specjalizacje Lekarz

W Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) została opublikowana lista lekarzy i lekarzy dentystów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkolenia specjalizacyjnego po zamknięciu pierwszego etapu postępowania kwalifikacyjnego. W przypadku lekarz...

patogeny w jamie ustnej
Patogeny jamy ustnej z czasem coraz bardziej oporne na antyseptyki? Asysta

Z badania opublikowanego w czasopiśmie „International Journal of Dental Hygiene” można wnioskować, że bakterie Streptococcus mutans, Lactobacillus acidophilus i inne patogeny powszechnie bytujące w jamie ustnej mogą wykazywać oporność na działanie śr...