Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Czas pracy w zakładach opieki zdrowotnej.

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Czas pracy w zakładach opieki zdrowotnej.

Komunikat Departamentu Dialogu Społecznego Ministerstwa Zdrowia z 18 marca 2003 r.

Przypomina on, że począwszy od dnia 1 stycznia 2003r. ustała możliwość podwyższania przez pracodawców dobowego i tygodniowego wymiaru czasu pracy na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy nowelizującej Kodeks Pracy z dnia 1 marca 2001r.

Powoduje to konieczność stosowania ustawy o zakładach opieki zdrowotnej w obowiązującym brzmieniu, zgodnie z którą czas pracy pracownika zatrudnionego w zakładzie opieki zdrowotnej, w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień (art.32g ust.1 ).

W tym zakresie przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 1991r.o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.) są korzystniejsze dla pracownika od przepisów Kodeksu pracy, a ponieważ ustawa ta ma charakter przepisów szczególnych w stosunku do Kodeksu pracy, ma pierwszeństwo w stosowaniu.

Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej wyraźnie wskazuje w art. 32g ust.1, że czas pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej, w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień. Oznacza to, że wymiar czasu pracy może być korzystniejszy dla pracownika w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, wynikającym z Kodeksu pracy.

Ponadto, ustawa o zakładach opieki zdrowotnej nadal posługuje się wciąż pojęciem „dni dodatkowo wolnych od pracy” zniesionym nowelizacją Kodeksu pracy z dnia 1 marca 2001r.

Dlatego też do czasu nowelizacji ustawy, przepisy odnoszące się do pracy w „dni dodatkowo wolne od pracy” należy stosować do pracy w dniach innych niż niedziele i święta oraz innych niż wynikające z przyjętego rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy.

Resort zwraca jednak uwagę, że taką zasadą należy kierować się pod warunkiem, że nie pogorszy ona sytuacji pracownika w porównaniu z zapisami kodeksowymi.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepienia na gruźlicę - Dentonet.pl
Bezpłatne szczepionki na grypę dla sektora prywatnego? Lekarz

Trwa akcja Ministerstwa Zdrowia „Szczepionka na grypę dla personelu medycznego”. Podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej oraz apteki i punkty apteczne, które nie nabędą szczepionek przeciw grypie dla pracowników, mogą zgłaszać zapotrzebowani...

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
MZ o pracy szkolnych gabinetów stomatologicznych Lekarz

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odpowiedział na interpelację posłanki Urszuli Nowogórskiej w sprawie szkolnych gabinetów stomatologicznych. Poinformował, że wychodząc naprzeciw potrzebom świadczeniodawców, planowane jest elastyczne kształtowanie...

dentobus - Dentonet.pl
NFZ sfinansuje świadczenia stomatologiczne dla chorych na COVID-19 Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnił finansowanie doraźnych świadczeń stomatologicznych dla pacjentów chorych na COVID-19 i podejrzewanych o zakażenie. Na mocy ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdzi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
tarcza antykryzysowa - Dentonet.pl
Podpisana "tarcza antykryzysowa" - na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Lekarz

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy tworzące „tarczę antykryzysową”. Uwzględnia ona m.in. zwolnienie z ZUS-u na trzy miesiące, wypłacanie świadczeń postojowych oraz dofinansowanie zatrudnienia. W skład uchwalonego pakietu wchodzą: – Ustawa o zmi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres