Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czas najwyższy iść do dentysty

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czas najwyższy iść do dentysty

Czas najwyższy iść do dentysty

Prawie wszyscy są przekonani, że wizyta u dentysty to coś nieprzyjemnego. Z pewnością jest to jeden z powodów, przez które Polacy mają duże problemy ze zdrowiem jamy ustnej. Jednak ociąganie się z odwiedzeniem gabinetu stomatologicznego to tylko tymczasowe rozwiązanie. W rezultacie może to doprowadzić do poważnych komplikacji i kosztownego leczenia.
Są sytuacje, kiedy nie możesz dłużej lekceważyć problemów z zębami i jamą ustną, a ciągłe odwlekanie wizyty u stomatologa doprowadzi do jeszcze większych problemów.

Ból zęba
W większości przypadków jest sygnałem, który powinien zmusić Cię do odwiedzenia dentysty. Nie odwlekaj tego szczególnie wtedy, kiedy ząb boli długo i mocno. Niepokoić powinna również sytuacja, kiedy po jakimś czasie ząb nagle… przestaje boleć.
Kiedy udasz się do dentysty, bardzo ważna będzie dla niego informacja, w jaki sposób Cię boli: czy jest to ból promieniujący, pulsujący, w reakcji na temperaturę, czy nasila się w nocy, czy w ciągu dnia itp. Każda informacja jest cenna, ponieważ pozwoli stomatologowi zorientować się, co spowodowało taką reakcję.

Więcej na ten temat: Opisz stomatologowi ból najlepiej, jak umiesz.

Krew i opuchlizna dziąseł
Sporadyczne krwawienie podczas szczotkowania nie wymaga jeszcze konsultacji stomatologicznej. Jeśli jednak krew pojawia się za każdym razem, kiedy myjesz zęby, koniecznie udaj się z tym problemem do dentysty. Podobnie sprawa się ma z opuchlizną na dziąsłach. Krwawiące i spuchnięte dziąsła mogą być oznaką chorób jamy ustnej, np. zapalenia dziąseł lub paradontozy, niedoboru witamin, ale także mogą świadczyć o poważnej chorobie organizmu.

Cuchnący zapach z ust
Problem nieświeżego oddechu dotyka wiele osób. Najprostszym i najbardziej popularnym sposobem na zapobieganie temu jest codzienna higiena jamy ustnej (szczotkowanie zębów i języka, nitkowanie, używanie płukanek). Kiedy to nie pomaga, wtedy najprawdopodobniej przyczyną jest rozwijająca się infekcja bakteryjna (próchnica, zgorzel) lub grzybica. Dlatego pierwsze swoje kroki skieruj do stomatologa. Jeśli wykluczy on przyczyny stomatologiczne, może się okazać, że brzydki zapach z ust spowodowany jest dolegliwościami laryngologicznymi lub gastrycznymi.

Zmiany błon śluzowych
Niewielkie i szybko znikające zmiany na wardze, wewnętrznej stronie policzków lub języku nie są powodem do paniki. Najczęściej pojawiają się w wyniku niedoboru witamin, stresu lub urazu. Jeśli jednak zmiana jest duża i nie znika przez dłuższy czas (2 tygodnie), jest to stan alarmowy i należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Wszelkiego typu długo utrzymujące się ranki czy plamy na błonach śluzowych jamy ustnej mogą być symptomem poważnej choroby, np. nowotworu. Jeśli zauważysz te objawy – nie czekaj, idź do lekarza!

Urazy
Każdy złamany i pęknięty ząb wymaga leczenia stomatologicznego. Tego typu urazy zwiększają ryzyko pojawienia się próchnicy i stanów zapalnych zębów. Koniecznie idź do stomatologa również wtedy, kiedy wypadnie Ci plomba, dzięki temu unikniesz poważnych powikłań.

Ciąża
W trakcie ciąży nie tylko można, ale i trzeba dbać o zęby. Regularne wizyty u stomatologa oraz higiena uchronią przyszłe mamy przed pojawieniem się chorób jamy ustnej, związanych m.in. ze zmianą gospodarki hormonalnej oraz niedoborami minerałów. Warto przy tym wspomnieć, że ciężarne kobiety mają zapewnioną szeroką gamę darmowych świadczeń. Ważne jednak, by stomatolog wiedział o ciąży, dzięki temu będzie mógł odpowiednio dostosować rodzaj leczenia.

KeL
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

przegląd stomatologiczny - Dentonet.pl
Leczenie nowotworów wywołuje powikłania w jamie ustnej Lekarz

Stomatolodzy alarmują, że w drastycznym tempie przybywa pacjentów z poważnymi chorobami jamy ustnej w trakcie lub po leczeniu onkologicznym. Niemal wszyscy pacjenci poddani promieniowaniu nowotworów głowy i szyi zmagają się potem z problemami w jamie...

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Dlaczego higiena jamy ustnej u najmłodszych jest tak ważna? Pacjent

Choć rodzice są coraz bardziej świadomi problemu próchnicy wśród najmłodszych, społeczeństwo wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już u noworodków i niemowląt. Problem dotyczy również zębów mlecznych, które zdanie...

jak dbać o zęby w ciąży - Dentonet.pl
Jak w ciąży dbać o zęby? Praktyczne wskazówki dla pacjentek Pacjent

Choroby przyzębia i zębów mają wpływ na przebieg ciąży: mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej noworodka czy stanu przedrzucawkowego przyszłej mamy. Specjaliści zalecają, by kobieta na samym początku ciąży, a jeszcze ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Choroby przyzębia u ponad 80% ... psów. Powodem - zbyt twarde zabawki Lekarz

Co czwarty pies ma ukruszone lub złamane zęby, przede wszystkim z powodu gryzienia zbyt twardych zabawek czy kości. Ponad 80% psów cierpi na choroby przyzębia. Powód? Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pensylwanii wskazują, że wiele dostępnyc...

Jak można przełamać lęk dziecka przed wizytą u dentysty? Lekarz

Dla wielu dzieci pierwsza wizyta u dentysty może być przyczyną stresu i strachu, które mogą nawet rzutować na stosunek do leczenia stomatologicznego w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, by mądrze przełamywać lęk dziecka przed dentystą – konieczna j...

krwawiące dziąsła
Obolałe i krwawiące dziąsła? Tego nie można lekceważyć! Pacjent

Zauważasz u siebie krwawiące dziąsła podczas szczotkowania zębów lub jedzenia twardych pokarmów? To groźny objaw, którego nie wolno lekceważyć – zdrowe dziąsła nigdy bowiem nie krwawią! Powodem takich sytuacji mogą być choroby przyzębia z paradontozą...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres