Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czas najwyższy iść do dentysty

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czas najwyższy iść do dentysty

Czas najwyższy iść do dentysty

Prawie wszyscy są przekonani, że wizyta u dentysty to coś nieprzyjemnego. Z pewnością jest to jeden z powodów, przez które Polacy mają duże problemy ze zdrowiem jamy ustnej. Jednak ociąganie się z odwiedzeniem gabinetu stomatologicznego to tylko tymczasowe rozwiązanie. W rezultacie może to doprowadzić do poważnych komplikacji i kosztownego leczenia.
Są sytuacje, kiedy nie możesz dłużej lekceważyć problemów z zębami i jamą ustną, a ciągłe odwlekanie wizyty u stomatologa doprowadzi do jeszcze większych problemów.

Ból zęba
W większości przypadków jest sygnałem, który powinien zmusić Cię do odwiedzenia dentysty. Nie odwlekaj tego szczególnie wtedy, kiedy ząb boli długo i mocno. Niepokoić powinna również sytuacja, kiedy po jakimś czasie ząb nagle… przestaje boleć.
Kiedy udasz się do dentysty, bardzo ważna będzie dla niego informacja, w jaki sposób Cię boli: czy jest to ból promieniujący, pulsujący, w reakcji na temperaturę, czy nasila się w nocy, czy w ciągu dnia itp. Każda informacja jest cenna, ponieważ pozwoli stomatologowi zorientować się, co spowodowało taką reakcję.

Więcej na ten temat: Opisz stomatologowi ból najlepiej, jak umiesz.

Krew i opuchlizna dziąseł
Sporadyczne krwawienie podczas szczotkowania nie wymaga jeszcze konsultacji stomatologicznej. Jeśli jednak krew pojawia się za każdym razem, kiedy myjesz zęby, koniecznie udaj się z tym problemem do dentysty. Podobnie sprawa się ma z opuchlizną na dziąsłach. Krwawiące i spuchnięte dziąsła mogą być oznaką chorób jamy ustnej, np. zapalenia dziąseł lub paradontozy, niedoboru witamin, ale także mogą świadczyć o poważnej chorobie organizmu.

Cuchnący zapach z ust
Problem nieświeżego oddechu dotyka wiele osób. Najprostszym i najbardziej popularnym sposobem na zapobieganie temu jest codzienna higiena jamy ustnej (szczotkowanie zębów i języka, nitkowanie, używanie płukanek). Kiedy to nie pomaga, wtedy najprawdopodobniej przyczyną jest rozwijająca się infekcja bakteryjna (próchnica, zgorzel) lub grzybica. Dlatego pierwsze swoje kroki skieruj do stomatologa. Jeśli wykluczy on przyczyny stomatologiczne, może się okazać, że brzydki zapach z ust spowodowany jest dolegliwościami laryngologicznymi lub gastrycznymi.

Zmiany błon śluzowych
Niewielkie i szybko znikające zmiany na wardze, wewnętrznej stronie policzków lub języku nie są powodem do paniki. Najczęściej pojawiają się w wyniku niedoboru witamin, stresu lub urazu. Jeśli jednak zmiana jest duża i nie znika przez dłuższy czas (2 tygodnie), jest to stan alarmowy i należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Wszelkiego typu długo utrzymujące się ranki czy plamy na błonach śluzowych jamy ustnej mogą być symptomem poważnej choroby, np. nowotworu. Jeśli zauważysz te objawy – nie czekaj, idź do lekarza!

Urazy
Każdy złamany i pęknięty ząb wymaga leczenia stomatologicznego. Tego typu urazy zwiększają ryzyko pojawienia się próchnicy i stanów zapalnych zębów. Koniecznie idź do stomatologa również wtedy, kiedy wypadnie Ci plomba, dzięki temu unikniesz poważnych powikłań.

Ciąża
W trakcie ciąży nie tylko można, ale i trzeba dbać o zęby. Regularne wizyty u stomatologa oraz higiena uchronią przyszłe mamy przed pojawieniem się chorób jamy ustnej, związanych m.in. ze zmianą gospodarki hormonalnej oraz niedoborami minerałów. Warto przy tym wspomnieć, że ciężarne kobiety mają zapewnioną szeroką gamę darmowych świadczeń. Ważne jednak, by stomatolog wiedział o ciąży, dzięki temu będzie mógł odpowiednio dostosować rodzaj leczenia.

KeL
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

krwawiące dziąsła
Obolałe i krwawiące dziąsła? Tego nie można lekceważyć! Pacjent

Zauważasz u siebie krwawiące dziąsła podczas szczotkowania zębów lub jedzenia twardych pokarmów? To groźny objaw, którego nie wolno lekceważyć – zdrowe dziąsła nigdy bowiem nie krwawią! Powodem takich sytuacji mogą być choroby przyzębia z paradontozą...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Objawy raka jamy ustnej – jak można je rozpoznać u pacjentów? Asysta

4 lutego po raz osiemnasty obchodzony będzie Światowy Dzień Walki z Rakiem. Warto więc przypomnieć sobie najważniejsze informacje o nowotworach jamy ustnej. Jakie są objawy raka jamy ustnej? Kto jest narażony na jego wystąpienie?Rak jamy ustnej najcz...

750x200
Opracowanie kanału i wkład koronowo-korzeniowy - co trzeba wiedzieć? Pacjent

Co to znaczy, jeśli stomatolog proponuje założenie wkładu koronowo-korzeniowego? Czy jest to bolesne dla pacjenta? O czym warto wiedzieć wcześniej?Kiedy dochodzi do uszkodzenia korony zęba, pacjentom często zakłada się wkład koronowo-korzeniowy. Taką...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie halitozy - Dentonet.pl
Leczenie halitozy – jakie metody działają? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Mianem halitozy określa się nieprzyjemny, nieświeży oddech, spowodowany różnymi czynnikami. Zalicza się do nich niewłaściwa higiena jamy ustnej, próchnica czy zaburzenia ogólnoustrojowe. Jest to schorzenie, które może stać się powodem wielu kompleksó...

750x200
Choroby przyzębia – jak sukcesywnie zwalczać towarzyszący im ból? Pacjent

Nawet pozornie niegroźny ból dziąsła lub zwyczajnie spuchnięte dziąsło mogą być objawem rozwijającej się choroby. Jakie mogą być konsekwencje ignorowania objawów ze strony przyzębia? I jak łagodzić towarzyszący im ból?Przyzębie utrzymuje zęby w prawi...

szynowanie zębów - Dentonet.pl
Szynowanie zębów – wszystko, co trzeba wiedzieć o tym zabiegu Pacjent

Szynowanie zębów to jeden z końcowych etapów leczenia chorób przyzębia, mający na celu unieruchomienie zębów rozchwianych np. z powodu parodontozy lub obluzowanych na skutek urazów mechanicznych. Zabieg ten może być wykonany na stałe lub tymczasowo.C...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres