Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czas najwyższy iść do dentysty

Brak komentarzy | Publikacja:
Czas najwyższy iść do dentysty

Czas najwyższy iść do dentysty

Prawie wszyscy są przekonani, że wizyta u dentysty to coś nieprzyjemnego. Z pewnością jest to jeden z powodów, przez które Polacy mają duże problemy ze zdrowiem jamy ustnej. Jednak ociąganie się z odwiedzeniem gabinetu stomatologicznego to tylko tymczasowe rozwiązanie. W rezultacie może to doprowadzić do poważnych komplikacji i kosztownego leczenia.
Są sytuacje, kiedy nie możesz dłużej lekceważyć problemów z zębami i jamą ustną, a ciągłe odwlekanie wizyty u stomatologa doprowadzi do jeszcze większych problemów.

Ból zęba
W większości przypadków jest sygnałem, który powinien zmusić Cię do odwiedzenia dentysty. Nie odwlekaj tego szczególnie wtedy, kiedy ząb boli długo i mocno. Niepokoić powinna również sytuacja, kiedy po jakimś czasie ząb nagle… przestaje boleć.
Kiedy udasz się do dentysty, bardzo ważna będzie dla niego informacja, w jaki sposób Cię boli: czy jest to ból promieniujący, pulsujący, w reakcji na temperaturę, czy nasila się w nocy, czy w ciągu dnia itp. Każda informacja jest cenna, ponieważ pozwoli stomatologowi zorientować się, co spowodowało taką reakcję.

Więcej na ten temat: Opisz stomatologowi ból najlepiej, jak umiesz.

Krew i opuchlizna dziąseł
Sporadyczne krwawienie podczas szczotkowania nie wymaga jeszcze konsultacji stomatologicznej. Jeśli jednak krew pojawia się za każdym razem, kiedy myjesz zęby, koniecznie udaj się z tym problemem do dentysty. Podobnie sprawa się ma z opuchlizną na dziąsłach. Krwawiące i spuchnięte dziąsła mogą być oznaką chorób jamy ustnej, np. zapalenia dziąseł lub paradontozy, niedoboru witamin, ale także mogą świadczyć o poważnej chorobie organizmu.

Cuchnący zapach z ust
Problem nieświeżego oddechu dotyka wiele osób. Najprostszym i najbardziej popularnym sposobem na zapobieganie temu jest codzienna higiena jamy ustnej (szczotkowanie zębów i języka, nitkowanie, używanie płukanek). Kiedy to nie pomaga, wtedy najprawdopodobniej przyczyną jest rozwijająca się infekcja bakteryjna (próchnica, zgorzel) lub grzybica. Dlatego pierwsze swoje kroki skieruj do stomatologa. Jeśli wykluczy on przyczyny stomatologiczne, może się okazać, że brzydki zapach z ust spowodowany jest dolegliwościami laryngologicznymi lub gastrycznymi.

Zmiany błon śluzowych
Niewielkie i szybko znikające zmiany na wardze, wewnętrznej stronie policzków lub języku nie są powodem do paniki. Najczęściej pojawiają się w wyniku niedoboru witamin, stresu lub urazu. Jeśli jednak zmiana jest duża i nie znika przez dłuższy czas (2 tygodnie), jest to stan alarmowy i należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Wszelkiego typu długo utrzymujące się ranki czy plamy na błonach śluzowych jamy ustnej mogą być symptomem poważnej choroby, np. nowotworu. Jeśli zauważysz te objawy – nie czekaj, idź do lekarza!

Urazy
Każdy złamany i pęknięty ząb wymaga leczenia stomatologicznego. Tego typu urazy zwiększają ryzyko pojawienia się próchnicy i stanów zapalnych zębów. Koniecznie idź do stomatologa również wtedy, kiedy wypadnie Ci plomba, dzięki temu unikniesz poważnych powikłań.

Ciąża
W trakcie ciąży nie tylko można, ale i trzeba dbać o zęby. Regularne wizyty u stomatologa oraz higiena uchronią przyszłe mamy przed pojawieniem się chorób jamy ustnej, związanych m.in. ze zmianą gospodarki hormonalnej oraz niedoborami minerałów. Warto przy tym wspomnieć, że ciężarne kobiety mają zapewnioną szeroką gamę darmowych świadczeń. Ważne jednak, by stomatolog wiedział o ciąży, dzięki temu będzie mógł odpowiednio dostosować rodzaj leczenia.

KeL
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne dzieci - Dentonet.pl
Aż 5,2% polskich 7-latków nigdy nie było u dentysty Lekarz

Ministerstwo zdrowia odpowiedziało na pytania posłanki Joanny Jaśkowiak w sprawie funkcjonowania opieki stomatologicznej nad dziećmi w naszym kraju. Z danych resortu za 2019 r. wynika, że aż 5,2% polskich 7-latków nigdy nie było u dentysty. Przypomn...

Pandemia koronawirusa okiem dentysty i wirusologa Lekarz

Statystyki podawane przez resort zdrowia są jednoznaczne - pandemia koronawirusa w Polsce przyspiesza. W czwartek zanotowano w naszym kraju 12 tys. przypadków, w środę - ponad 10 tys. Jak w dobie pandemii organizować pracę w gabinecie stomatologiczny...

Meditrans - Dentonet.pl
Sprzęt i serwis, które szanują Twój czas Lekarz

Nikogo już nie dziwi fakt, że obecnie najważniejszą walutą na świecie wcale nie są pieniądze, ale czas, którego nie da się cofnąć, dostać w prezencie czy kupić. Dla każdego z nas doba ma 24 h, a czas lekarza dentysty poświęcony pracy z pacjentem najc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szkliwiak szczęki - Dentonet.pl
27 lat nie był u dentysty, stracił 90% szczęki Lekarz

50-letni Darren Wilkinson, zamieszkujący Wielką Brytanię, przez 27 lat nie był u dentysty. Kiedy już do niego trafił, okazało się, że ma w szczęce guza wielkości pięści. Stracił większość zębów i 90% szczęki. Nie może prawidłowo jeść, pić i mówić. 5...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Wizyty dziecka u dentysty obowiązkowe?

- Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem obowiązkowej wizyty dziecka u stomatologa przynajmniej raz w roku. Mogłoby to działać na podobnej zasadzie, jak dziś obowiązkowe są szczepienia dla dzieci – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji