Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Cukrzycy powinni szczególnie dbać o zdrowie zębów i jamy ustnej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Cukrzycy powinni szczególnie dbać o zdrowie zębów i jamy ustnej

Cukrzycy powinni szczególnie dbać o zdrowie zębów i jamy ustnej

Według rozmaitych statystyk, blisko 3 mln osób w Polsce choruje na cukrzycę. Niestety, tylko ich niewielki odsetek przykłada szczególną wagę do higieny oraz stanu zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł. Tymczasem diabetycy są o wiele bardziej narażeni na nieprawidłową pracę ślinianek, zaburzenia smaku, owrzodzenia i zakażenia grzybicze.

Ogólne zalecenia dotyczące higieny są dla cukrzyków takie same, jak dla osób zdrowych. Zęby należy myć po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie, stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust. Należy jednak pamiętać o tym, że dziąsła diabetyków są przeważnie o wiele bardziej wrażliwe, więc lepiej jest wybierać miękkie szczoteczki o delikatnym włosiu. Oczywiście powinno się je wymieniać co 2-3 miesiące.

Cukrzycy są grupą, która powinna przestrzegać tych zaleceń wyjątkowo starannie. Dlaczego? Zaburzenia lub zupełny brak pracy trzustki oraz gwałtowne skoki poziomu cukru w organizmie w negatywny sposób wpływają na produkcję śliny przez ślinianki, przez co diabetycy skarżą się na częste i długotrwałe uczucie suchości w ustach. Tymczasem ślina to pierwsza, naturalna bariera przed szkodliwymi bakteriami powodującymi próchnicę. Ślina wypłukuje resztki pożywienia z zębów i jamy ustnej, ułatwia przełykanie, bierze udział w procesach trawiennych, zawiera w sobie duże ilości bakteriobójczych enzymów, a także stale nawilża błony śluzowe jamy ustnej. Jej niedobór może przyczynić się do szybszego rozwoju próchnicy oraz zakażeń grzybiczych.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest ewentualnie krwawienie dziąseł podczas szczotkowania. Zasada jest prosta – zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią! Jeżeli cukrzyk zauważy krew, powinien jak najszybciej udać się do dentysty, który pomoże zapobiec rozwinięciu się infekcji, a należy pamiętać, że osoby chorujące na cukrzyce są nie narażeni w sposób szczególny.

Wizyty u stomatologa to osobny temat – diabetycy powinni się na nie umawiać co najmniej 3-4 razy do roku. W ich trakcie należy informować lekarza o chorobie oraz aktualnym poziomie cukru. Jeśli jest on ściśle kontrolowany, cukrzyk może poddawać się zabiegom typowo dentystycznym oraz estetycznym podobnie, jak pacjent zdrowy. U diabetyków pozostających pod stałą kontrolą diabetologa, regularnie przyjmujących insulinę oraz z unormowanym poziomem cukru możliwe jest usuwanie kamienia nazębnego, nakładanie licówek czy wszczepianie implantów. Pacjent musi jednak odpowiednio wcześniej zaplanować sobie dietę, gdyż w przypadku wielu zabiegów stomatologicznych już po ich zakończeniu można przyjmować jedynie pokarmy płynne lub papkowate.

Jeżeli pacjent ma problemy z nieuregulowanym poziomem cukru i przed wizytą poinformuje o tym dentystę, ten ma prawo odmówić przeprowadzenia zabiegu do czasu podjęcia przez pacjenta leczenia diabetologicznego.

AF
Fot. stevepb, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Rak jamy ustnej? 65% mniej skierowań na badania Lekarz

W Zjednoczonym Królestwie za sprawą wspólnych działań Fundacji Raka Jamy Ustnej (MCF) oraz Brytyjskiej Fundacji Zdrowia Stomatologicznego (BDHF) w listopadzie obchodzony jest już od lat Miesiąc Świadomości Raka Jamy Ustnej. W tym roku działania te wy...

higiena jamy ustnej - Dentonet.pl
USA: czy z powodu COVID-19 pacjenci zaniedbali zdrowie jamy ustnej? Lekarz

Mimo ograniczeń oraz zagrożeń, jakie wiążą się z pandemią koronawirusa, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie zrezygnowali z dbania o higienę jamy ustnej. Co więcej, pod tym względem jest nawet lepiej niż na krótko przed pojawieniem się COVID-19. Takie...

dziąsła - Dentonet.pl
Jak zdrowie jamy ustnej wpływa na układ krążenia Lekarz

Z badania wykonanego w 2018 r. podczas akcji „Po Pierwsze Zdrowie” przez prof. dr hab. Renatę Górską wynika, że 5% ankietowanych nie myje zębów w ogóle, a 15% robi to raz w tygodniu. Przekłada się to na konkretne dolegliwości: 8 na 10 osób w wieku 35...

ROZWIŃ WIĘCEJ
hospitalizacje u dzieci - Dentonet.pl
Zdrowie jamy ustnej dzieci? Jest światełko w tunelu!

- Z obserwacji i badań wynika, że sytuacja dotycząca stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci w Polsce uległa w ostatnich latach poprawie - mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres