Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Cukrzyca a stan zdrowia jamy ustnej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Cukrzyca a stan zdrowia jamy ustnej

Podczas badania podmiotowego i przedmiotowego, lekarz dentysta nie skupia uwagi wyłącznie na zdrowiu samych zębów. Stomatolog bada stan błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł, warg, podniebienia, języka, ocenia stan okolicznych węzłów chłonnych. Jama ustna jest miejscem, w którym możliwe są do zaobserwowania objawy wielu poważnych chorób ogólnoustrojowych. Podczas rutynowego badania, lekarze odkrywają istnienie schorzeń, o których posiadaniu pacjent nie zdawał sobie sprawy.

Jedną z chorób, której objawy możliwe są do zaobserwowania w jamie jest cukrzyca, uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę społeczną. Ocenia się, że około 8% światowej populacji cierpi na cukrzycę. W Polsce ilość chorujących oceniana jest na ponad 2 miliony osób, szacuje się, że drugie tyle nie jest tego świadomych. Istotą choroby jest powstanie zaburzeń przemiany węglowodanowej wskutek dysfunkcji wytwarzania bądź wydzielania insuliny przez trzustkę lub zmniejszonej reakcji tkanek na obwodowe działanie insuliny.

 
 
Czy cukrzyca ma coś wspólnego z jamą ustną?
 

Tak, ale wielu z nas o tym nie wie. Nieświeży oddech, krwawiące dziąsła to niektóre z dolegliwości mogące wskazywać na występowanie cukrzycy.

Jak twierdzą naukowcy, pierwsze symptomy choroby mogą objawiać się właśnie w jamie ustnej. Lekarz dentysta ma więc ważny udział we wczesnym zdiagnozowaniu choroby.

Chory, świadomy swojej przypadłości, powinien bezwzględnie poinformować o niej lekarza. Cukrzyca bowiem powoduje np. upośledzone gojenie się ran, co ma znaczenie w przypadku np. ekstrakcji zęba czy innych zabiegów z zakresu chirurgii.

Ze względu na zwiększony poziom glikemii w surowicy krwi, chorzy są znacznie bardziej podatni na występowanie dolegliwości w obrębie jamy ustnej. W takim środowisku bakterie rozwijają się intensywniej, co w połączeniu z mniejszą odpornością chorych na infekcje może być przyczyną chorób dziąseł.

Chorzy na cukrzycę odczuwają zazwyczaj duże pragnienie, czemu towarzyszy suchość jamy ustnej i to zarówno w cukrzycy typu I jak i II. Zmiany chorobowe obejmują dziąsła, które stają się bolesne, zaczerwienione, rozpulchnione i tkliwe. Paradontozę stwierdza się u około 40% chorych w przypadku cukrzycy typu II i 26% w typie I. zapalenie przyzębia, ostre zapalenia dziąseł i rozchwiane zębów nie należy do rzadkości. Chorzy na cukrzycę skarżą się także na nieświeży oddech i stałe uczucie niesmaku w ustach, a także pieczenie języka. U chorych na cukrzycę, lekarze często rozpoznają infekcje skóry i błon śluzowych. Mogą wystąpić zapalenia kącików ust, owrzodzenia i kandydoza jamy ustnej. Rany po zabiegach chirurgicznych znacznie gorzej się goją się u cukrzyków.

Wszyscy chorujący na cukrzycę powinni zwracać szczególną uwagę na swoje uzębienie, stan dziąseł i bardzo dbać o higienę jamy ustnej. Są oni bowiem bardziej podatni na występowanie wszelkiego rodzaju infekcje jamy ustnej i choroby dziąseł i przyzębia.

 
 
 
dodano: 2009-03-11 09:27:20

POWIĄZANE ARTYKUŁY

bakterie w jamie ustnej - Dentonet.pl
Zły stan zdrowia jamy ustnej podnosi ryzyko powikłań COVID-19? Lekarz

Duże ilości bakterii obecnych w jamie ustnej mogą być przyczyną cięższego przebiegu choroby COVID-19. Do takich wniosków doszli autorzy artykułu opublikowanego pod koniec czerwca na łamach dwumiesięcznika „British Dental Journal”. Badacze, których w...

Kamień nazębny a zdrowie stawów - Dentonet.pl
Ranking zdrowia jamy ustnej w UE - Polska przed Austrią Lekarz

Badanie przeprowadzone w bieżącym roku w większości państw Unii Europejskiej (bez Cypru, Czech i Luksemburga) oraz dwóch spoza Unii ujawniło stan zdrowia uzębienia mieszkańców Starego Kontynentu z uwzględnieniem kilku czynników – zarówno pozytywnych,...

zdążyć przed próchnicą 2 - Dentonet.pl
20 marca 2020 r. - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej Lekarz

Zły stan zdrowia jamy ustnej ciężarnej wpływa na przebieg ciąży, poród i zdrowie dziecka. U dzieci matek z próchnicą ryzyko przeniesienia choroby na dziecko jest dziesięciokrotnie większe – przypominają autorzy projektu „Zdążyć przed próchnicą”, real...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2020 tylko w sieci Lekarz

Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego pojawił się komunikat, w którym poinformowano o odwołaniu wszystkich wydarzeń, imprez i eventów mających być częścią obchodów tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca)....

Marzec – miesiąc zdrowia jamy ustnej dzięki uchwale PTS-u Lekarz

Dzięki naturalnemu przedłużeniu Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca), marzec – z perspektywy promocji profilaktyki i higieny – stał się najważniejszym miesiącem w roku. Marzec został ogłoszony Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej dzięki specjalne...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres