Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

COVID: 52% pacjentów w USA obawia się powrotu do dentysty

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
COVID: 52% pacjentów w USA obawia się powrotu do dentysty

COVID: 52% pacjentów w USA obawia się powrotu do dentysty

Ankieta przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych przez Kaiser Family Foundation (KFF) wykazała, że z powodu COVID-19 więcej niż połowa dorosłych Amerykanów wciąż unika wizyt u dentysty i lekarzy innych specjalności. Dzieje się tak w czasie, gdy coraz więcej osób opuszcza dom, by robić zakupy, odwiedzać rodzinę oraz ponownie podejmuje pracę po tygodniach „zamrożenia” amerykańskiej gospodarki.

W przeprowadzonej w czerwcu ankiecie (jej wyniki opublikowano 26 czerwca) 52% badanych dorosłych osób potwierdziło, że w przeciągu ostatnich miesięcy zrezygnowało z opieki stomatologicznej i/lub medycznej ze względu na pandemię COVID-19. Co więcej, odsetek ten jest o 4% wyższy w porównaniu z poprzednim miesiącem. Na pytania zawarte w ankiecie odpowiedziało około 1300 osób.

Zdaniem ekspertów z Kaiser Family Foundation, odroczenie lub rezygnacja z wizyty dotyczyła najczęściej leczenia stomatologicznego, a w nieco mniejszym stopniu regularnych kontroli lekarskich oraz badań lekarskich.

Większość praktyk lekarskich, w tym dentystycznych, w USA została ponownie otwarta już przed kilkoma tygodniami, przy czym w niemal wszystkich można przeprowadzać każdy rodzaj procedur leczniczych.

Ponadto, jak wynika z ankiety KFF, liczba pacjentów w tych placówkach rośnie z tygodnia na tydzień. Eksperci z branży medycznej potwierdzają, że to dobry prognostyk na przyszłość, choć w wielu przypadkach są to wciąż jednorazowe wizyty, a nie powrót pacjentów do stałej opieki jak przed pandemią.

Około 80% ankietowanych stwierdziło, że w czasie lockdownu nie byli pod opieką stomatologiczną ani medyczną z powodu zamknięcia gabinetów lub ograniczenia wizyt. Był to najczęściej podawany powód niepodejmowania leczenia. Z kolei około 50% ankietowanych zrezygnowało z wizyty u lekarza lub lekarza dentysty ze względu na obawy związane z możliwością zakażenia się wirusem SARS-CoV-2.

Różnice w podejściu do leczenia widoczne były w poszczególnych grupach pacjentów. Badanie wykazało, że do najczęściej rezygnujących z leczenia lub przekładających wizyty należały kobiety, seniorzy, a także pacjenci o wyższych dochodach.

Z kolei zdaniem badaczy z KFF, pacjenci o niższych dochodach lub nieposiadający ubezpieczenia zdrowotnego, którzy generalnie zachowują mniejszą ostrożność w normalnych warunkach, także w obliczu pandemii COVID-19 rzadziej rezygnowali z podjęcia leczenia.

– Sytuacja nie jest prosta. Gabinety muszą ograniczyć liczbę przyjmowanych pacjentów, a przecież doskonale wiemy jaki olbrzymi problem mamy w naszym kraju, jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej dzieci. Jakie będą skutki zdrowotne tej pandemii? Nie ma profilaktyki, nie ma planowego leczenia – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, krajowy konsultant ds. stomatologii dziecięcej.

T.H., źródło: www.drbicuspid.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentysta - Dentonet.pl
COVID-19 w stomatologii – opublikowano wyniki ankiety Lekarz

Od 24 czerwca do 9 lipca komisja stomatologiczna NRL przeprowadziła wśród lekarzy dentystów badanie ankietowe, mające na celu zbadanie m.in. odczuć i obaw związanych z pandemią koronawirusa. Znane są już wyniki ankiety. Jak czytamy w przygotowanym p...

kontrole NFZ - Dentonet.pl
Narodowy Fundusz Zdrowia wznawia kontrole w placówkach Lekarz

Z uwagi na sygnały kierowane przez pacjentów, które dotyczyły ograniczonej dostępności do świadczeń, także stomatologicznych, prezes NFZ-u podjął decyzję o wznowieniu postępowań kontrolnych w placówkach medycznych i aptekach. Kontrole mają ruszyć w o...

maseczka - Dentonet.pl
Światowa Organizacja Zdrowia: nowe wytyczne ws. maseczek Lekarz

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawiła nowe zalecenia dotyczące ochrony przed koronawirusem w związku z jego możliwym rozprzestrzenianiem się drogą powietrzną. Zaleca się noszenie maseczek wszędzie tam, gdzie nie można zachować odpowiedniego...

ROZWIŃ WIĘCEJ
objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Irlandia: Rak jamy ustnej w cieniu pandemii COVID-19 Lekarz

Według szacunków Irlandzkiego Towarzystwa Onkologicznego (Irish Cancer Society; ICS) na nowotwory jamy ustnej, głowy i szyi na Zielonej Wyspie zapada każdego roku około 550 osób. Niestety, w obawie przed infekcją SARS-CoV-2, pacjenci obecnie znacznie...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
COVID-19 w USA: pacjenci systematycznie wracają do dentysty Lekarz

Mimo dalszego rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w USA, liczba pacjentów zgłaszających się do gabinetów dentystycznych systematycznie rośnie. Dzieje się tak, choć dzienna liczba potwierdzonych nowych przypadków COVID-19 utrzymuje się na bardzo wysokim...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres