Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

COVID-19 w USA: pacjenci systematycznie wracają do dentysty

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
COVID-19 w USA: pacjenci systematycznie wracają do dentysty

COVID-19 w USA: pacjenci systematycznie wracają do dentysty

Mimo dalszego rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w USA, liczba pacjentów zgłaszających się do gabinetów dentystycznych systematycznie rośnie. Dzieje się tak, choć dzienna liczba potwierdzonych nowych przypadków COVID-19 utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, oscylującym około 50 000 dziennie.

W przypadku Stanów Zjednoczonych trudno mówić o spłaszczeniu krzywej pandemii. Wręcz przeciwnie, od połowy czerwca notuje się zauważalny wzrost liczby zakażonych – 3 lipca było to 57,2 tys. nowych przypadków, najwięcej od początku pandemii. Ogółem liczba zakażonych COVID-19 za Oceanem przekroczyła już (8 lipca) 3 miliony, walkę z chorobą przegrało dotychczas prawie 133 tys. pacjentów.

Odkąd w połowie marca – z powodu pandemii – w większości gabinetów dentystycznych w USA zaprzestano przyjmować pacjentów, firma Baird Equity Research przeprowadza cotygodniową ankietę wśród tamtejszych stomatologów. Z kilku ostatnich ankiet wynika, że rosnąca liczba zakażeń nie wpływa negatywnie na ożywienie na rynku dentystycznym.

W badaniu przeprowadzonym pod koniec czerwca wykazano, że w skali całego kraju liczba pacjentów wyraźnie wzrosła – wynosiła już tylko o 28% mniej w zestawieniu z tym samym tygodniem 2019 r. Oznacza to bardzo duży wzrost w porównaniu z zapaścią, w jakiej stomatologia amerykańska znajdowała się jeszcze parę tygodni temu.

Przykładowo, w porównaniu z pierwszym tygodniem maja 2019 r. liczba pacjentów przyjętych rok później była niższa o 78%. Najgorsza sytuacja pod tym względem była jednak na początku kwietnia, gdy z pomocy stomatologa skorzystało o 80,5% pacjentów mniej niż w pierwszym tygodniu kwietnia 2019 r.

Co nie może dziwić, gotowość do wizyt u dentysty uzależniona jest od sytuacji w danym regionie. Pod koniec czerwca największą dynamikę wzrostów liczby pacjentów zanotowano na całym Wschodnim Wybrzeżu – od graniczącego z Kanadą stanu Maine po Georgię i Florydę.

Obecny spadek liczby pacjentów na poziomie 28% w porównaniu ze sytuacją sprzed roku analitycy z Baird Equity Research tłumaczą obowiązywaniem nowych procedur w klinikach dentystycznych. Wynika on z obostrzeń dotyczących fizycznego dystansu w gabinecie oraz wydłużonego czasu pomiędzy pacjentami, co przekłada się na mniejszą liczbę przyjęć w tym samym czasie.

Z ankiety wynika, że czas pracy dentystów był pod koniec czerwca wykorzystany w 70,5%, co oznacza poprawę o kilka punktów procentowych w porównaniu z poprzednim tygodniem. Natomiast odsetek gabinetów dentystycznych, które wciąż nie pracują, wynosił już tylko 4%.

Dlaczego lekarze dentyści są grupą szczególnie zagrożoną? – Powodów jest kilka, m.in. taki, że powstaje aerozol, który jest emitowany w większości zabiegów. Nie bagatelizujemy tych informacji. Natomiast wiemy, że ten aerozol był i zawsze potrafiliśmy się ochronić – mówiła prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego o leczeniu stomatologicznym w dobie pandemii koronawirusa.

T.H., źródło: www.drbicuspid.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia - Dentonet.pl
COVID-19 – ankieta dla pracowników medycznych Lekarz

Komisja Europejska zachęca pracowników ochrony zdrowia do wypełnienia ankiety, której tematem jest sytuacja pandemii COVID-19 i problem profilaktyki i kontroli zakażeń. Jak czytamy na stronie Naczelnej Rady Lekarskiej, badanie ma na celu zrozumienie...

Pracownicy ochrony zdrowia w czasie pandemii – ankieta Lekarz

Zakład Psychologii Stosowanej Katedry Psychologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zaprasza do wzięcia udziału w anonimowym badaniu, które dotyczy doświadczeń pracowników ochrony zdrowia w związku z pandemią COVID-19. Jak czytamy na stronie Uniwer...

aerozol - Dentonet.pl
Wielka Brytania: Leczenie generujące aerozol? Tak, jeśli zapłacisz! Lekarz

Po okresie „zamrożenia” gospodarki gabinety dentystyczne w Wielkiej Brytanii zostały ponownie otwarte, ale zakres oferowanych procedur medycznych w wielu przypadkach nie jest taki jak przed pandemią. Poważnym problemem dla lekarzy, którzy mają podpis...

ROZWIŃ WIĘCEJ
bakterie w jamie ustnej - Dentonet.pl
Zły stan zdrowia jamy ustnej podnosi ryzyko powikłań COVID-19? Lekarz

Duże ilości bakterii obecnych w jamie ustnej mogą być przyczyną cięższego przebiegu choroby COVID-19. Do takich wniosków doszli autorzy artykułu opublikowanego pod koniec czerwca na łamach dwumiesięcznika „British Dental Journal”. Badacze, których w...

leczenie stomatologiczne w USA - Dentonet.pl
COVID: 52% pacjentów w USA obawia się powrotu do dentysty Lekarz

Ankieta przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych przez Kaiser Family Foundation (KFF) wykazała, że z powodu COVID-19 więcej niż połowa dorosłych Amerykanów wciąż unika wizyt u dentysty i lekarzy innych specjalności. Dzieje się tak w czasie, gdy coraz w...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres