Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

COVID-19 w stomatologii – opublikowano wyniki ankiety

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
COVID-19 w stomatologii – opublikowano wyniki ankiety

COVID-19 w stomatologii – opublikowano wyniki ankiety

Od 24 czerwca do 9 lipca komisja stomatologiczna NRL przeprowadziła wśród lekarzy dentystów badanie ankietowe, mające na celu zbadanie m.in. odczuć i obaw związanych z pandemią koronawirusa. Znane są już wyniki ankiety.

Jak czytamy w przygotowanym przez NRL opracowaniu, w ankiecie wzięło udział 1338 osób. – Z wypełnionych ankiet wynika, że spośród udzielonych odpowiedzi zdecydowana większość respondentów, która wzięła udział w badaniu, to kobiety (1075 ankiet). Wśród zrealizowanych ankiet najwięcej należało do osób w wieku między 51. a 65. rokiem życia – 592 ankiety, co stanowiło nieco ponad 44% wszystkich wypełnionych ankiet. Znaczący jest także udział osób w wieku 35-50 lat (482 ankiet, 36 %) – poinformowano.

Najwięcej wśród osób ankietowanych deklarowało posiadane doświadczenie w zawodzie w przedziale od 26 do 35 lat (478 osób). Reprezentatywna była także grupa osób, których doświadczenie zawodowe znajduje się w przedziale od 16 do 25 lat (351 osób).

Większość z respondentów badania nie posiada specjalizacji (583 osoby), co daje ponad 43%. Natomiast niewiele mniej osób – bo 462 – posiada I stopień specjalizacji.

Czy dentyści boją się koronawirusa?

Główny blok tematyczny ankiety dotyczył możliwych kontaktów respondentów z koronawirusem. – Większość respondentów (prawie 97%) nie znalazła się w sytuacji, w której zaistniałaby konieczność poddania ich kwarantannie ze względu na styczność z koronawirusem. Przy stałej działalności zawodowej lekarzy dentystów świadczy to o tym, że stosowane zabezpieczenia (zresztą nie tylko w dobie pandemii) są bardzo skuteczne. Jedynie w przypadku marginalnej części ankietowanych (bo niecałe 0,5%) stwierdzono zakażenie koronawirusem – czytamy.

Ze względu na bezpośredni kontakt z pacjentem i konieczność stosowania wszelkich możliwych zabezpieczeń w dobie pandemii, poddano badaniu ocenę respondentów w zakresie problemów z dostępnością środków ochrony osobistej. Większość badanych wskazała, iż takie problemy dostrzega (836 osób).

Największy problem dla dentystów stanowi cena środków ochrony osobistej, która w pierwszym etapie wprowadzenia stanu pandemii w kraju wzrosła wielokrotnie. – Wiele osób (63% z ankietowanych) zauważyło także problem w dostępności tych środków poprzez ograniczony asortyment oferowany na rynku (rozmiary, rodzaj materiału, kolorystyka) Na podobnym poziomie (około 30% respondentów) wskazano problemy związane z brakiem dostępności maseczek i rękawic, a także niewystarczającą jakością dostępnych środków – poinformowano.

Co sądzą dentyści o zaleceniach ministerstwa?

Jedno z pytań ankiety dotyczyło oceny przez dentystów zaleceń ministerstwa zdrowia odnośnie leczenia stomatologicznego w dobie pandemii. Według większości (37%) respondentów poziom zabezpieczeń przy wizytach pacjentów bez stwierdzonego zakażenia koronawirusem mający swe odzwierciedlenie w zaleceniach resortu z 5 maja br. jest wystarczający. Niewiele mniej – bo 26% ankietowanych – wskazało nawet, że jest on nadmierny, natomiast 14% osób wskazało, że niewystarczający.

Koronawirus a ceny usług stomatologicznych

Jedno z pytań w ankiecie miało na celu ustalenie, czy respondenci w swoi miejscu pracy wprowadzili zwiększone opłaty za wizyty z tytułu kosztów związanych z koronawirusem. – Na to pytanie udzieliło odpowiedzi 925 osób, czyli ponad 83% respondentów całego badania prowadzących własną działalność (wyłączono osoby niepracujące na własny rachunek). 468 osób spośród nich (51%) wskazało, że koszty wizyt nie uległy zmianie. Natomiast reszta respondentów potwierdziło wzrost kosztu wizyt stomatologicznych ze względu na COVID-19 (49% badanych, łącznie 457 osób), z czego znaczna część bo 41% (381 osób) wliczyła zwyżkę kosztów w cenę wizyty, natomiast 8% (76 osób) wprowadziło to w formie dodatkowej opłaty do wizyty – podkreślono.

Pełne wyniki w formie opracowania dostępne są na stronie https://nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/4975-ankieta-covid19-w-stomatologii-wyniki.

– Samorząd to grupa zapaleńców, ale do sukcesu swoich działań potrzebują wsparcia pozostałych lekarzy – mówi Dariusz Paluszek, członek prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Przyznaje, że część lekarzy nie ma pełnej świadomości tego, czym zajmują się izby lekarskie.

Oprac. AF, źródło: NIL

Fot. Archiwum

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentyści dobrze radzą sobie z e-dokumentacją Lekarz

Lekarze dentyści dobrze poradzili sobie z wdrożeniem e-dokumentacji medycznej w swoich gabinetach – wynika z ankiety przeprowadzonej przez komisję stomatologiczną NRL. Przypomnijmy – od 24 czerwca do 9 lipca komisja stomatologiczna NRL przeprowadził...

choroby zawodowe dentystów - Dentonet.pl
Konieczny szerszy katalog chorób zawodowych dentystów Lekarz

Lekarze dentyści uważają za zasadne rozszerzenie katalogu chorób zawodowych m.in. o schorzenia kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych oraz choroby oczu – wynika z ankiety przeprowadzonej przez komisję stomatologiczną NRL. Przypomnijmy – od 24 czerwca...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część XI Lekarz

Zachęcamy do zapoznania się z przeglądem najciekawszych informacji ze świata stomatologii z ostatnich dni! Zdaniem posłanki Katarzyny Osos, wielu szkolnym gabinetom stomatologicznym, z takim trudem tworzonych przez samorządy, szkoły i lekarzy dentys...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Dentyści boją się koronawirusa i utraty możliwości pracy Lekarz

Jeden z bloków tematycznych przeprowadzonej przez NRL wśród lekarzy dentystów ankiety dotyczył ogólnego stanu podmiotów leczniczych w stomatologii w dobie koronawirusa. Jak się okazuje, największym problemem dla ankietowanych jest zagrożenie zdrowia ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres