Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

COVID-19: szczepionka najpierw dla lekarzy dentystów?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
COVID-19: szczepionka najpierw dla lekarzy dentystów?

COVID-19: szczepionka najpierw dla lekarzy dentystów?

Pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej powinni mieć priorytetowy dostęp do szczepionki na COVID-19, gdy będzie ona już dostępna w Wielkiej Brytanii. Postulat ten został przedstawiony przez brytyjski Połączony Komitet ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI).

W odpowiedzi na tę informację Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne (BDA) wyraziło zadowolenie w związku z treścią raportu. Jednocześnie ta największa organizacja reprezentująca lekarzy dentystów na Wyspach wzywa do włączenia członków zespołów stomatologicznych do grup zawodowych, które zostaną zaczepione przeciw COVID-19 w pierwszej kolejności.

BDA dodaje, że jeśli szczepionka zostanie dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii, nie powinno być żadnych dwuznaczności co do statusu stomatologów – zarówno tych pracujących na podstawie umów z Narodową Służbą Zdrowia (NHS), jak i zatrudnionych w klinikach prywatnych i mieszanych.

W raporcie czytamy: – Pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej wykonujący swoje obowiązki na pierwszej linii są narażeni na podwyższone ryzyko zakażenia COVID-19, a także przenoszenie infekcji na pacjentów w placówkach opieki zdrowotnej i społecznej. Dlatego uznajemy, że ich zaszczepienie pomoże utrzymać odporność pacjentów opieki zdrowotnej w ramach NHS oraz świadczeniodawców opieki społecznej.

Dave Cottam, przewodniczący Komisji ds. Praktyk Stomatologicznych BDA uważa, że niezbędne jest jak najszybsze doprecyzowanie stanowiska decydentów. – Dobrze, że pracownicy służby zdrowia są na początku kolejki po przyszłą szczepionkę przeciw COVID. Nie może się jednak powtórzyć katastrofa, jakiej doświadczyliśmy w związku ze szczepionkami na grypę i statusem „pracownika kluczowego”– napisał dr Cottam.

Dentyści, zarówno pracujący w ramach NHS, jak i prywatnie, to pracownicy służby zdrowia pierwszej linii. Razem z naszymi zespołami potrzebujemy ochrony. Dzięki temu będziemy mogli nadal świadczyć niezbędne usługi naszym pacjentom. Prace nad szczepionką mogą wciąż trwać, ale już teraz potrzebna jest jasność odnośnie dostępu do niej – powiedział dr Cottam.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy rząd Borisa Johnsona nie określił jednoznacznie statusu „kluczowych pracowników” zespołów dentystycznych. Z tego powodu pojawiły się pewne problemy, m.in. z dostępem do opieki nad dziećmi w okresie blokady.

Problem powstał także wokół bezpłatnego programu szczepień przeciwko grypie, którym mieli być objęci lekarze związani z NHS. List programowy, w którym stwierdzono, że ochrona pracowników jest „ważniejsza niż kiedykolwiek”, został wysłany do personelu NHS w Anglii, w tym lekarzy stomatologów. Później jednak potwierdzono, że bezpłatna szczepionka nie będzie dostępna dla dentystów praktykujących na terenie w Anglii.

W dyskusji o tym, czy pacjent może oskarżyć lekarza dentystę o to, że zaraził się w gabinecie koronawirusem, niektórzy powołują się na sądowe orzecznictwo, które dotyczy zupełnie innej sytuacji. Takie stanowisko przedstawia mec. Ewa Mazur Pawłowska, podkreślając przy tym, że nie można porównywać ryzyka zakażenia koronawirusem do zakażeń WZW czy innych chorób zakaźnych, przenoszonych w sposób inny niż drogą kropelkową.

T.H.; źródło: www.dentistry.co.uk

Fot. viarami, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lista czynnych gabinetów - Dentonet.pl
UK: stomatologia w ramach NHS w epoce COVID-19 Lekarz

W opinii Komisji ds. Jakości Opieki (Care Quality Commission; CQC), organu zależnego od Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej brytyjskiego rządu, pandemia COVID-19 uwydatniła nierówności w opiece zdrowotnej i społecznej. CQC przedstawiła również i...

przeciwciała - Dentonet.pl
Co szósty brytyjski dentysta ma przeciwciała COVID-19? Lekarz

Członkowie brytyjskich zespołów dentystycznych: lekarze, asystentki oraz higienistki stomatologiczne, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, są zachęcani przez Narodową Służbę Zdrowia o pomoc w zwalczaniu koronawirusa. Brytyjsk...

szczepienia na gruźlicę - Dentonet.pl
Bezpłatne szczepionki na grypę dla sektora prywatnego? Lekarz

Trwa akcja Ministerstwa Zdrowia „Szczepionka na grypę dla personelu medycznego”. Podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej oraz apteki i punkty apteczne, które nie nabędą szczepionek przeciw grypie dla pracowników, mogą zgłaszać zapotrzebowani...

ROZWIŃ WIĘCEJ
test na koronawirusa - Dentonet.pl
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne: 113 dentystów z koronawirusem Lekarz

Jak podało Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, powołując się na dane ministerstwa zdrowia, od początku trwania epidemii COVID-19 do 20 września 2020 r. w Polsce zakażenie koronawirusem wykryto u 113 lekarzy dentystów. Jak czytamy na stronie interne...

szczepionka - Dentonet.pl
Szczepienia na grypę nie dla dentystów pracujących prywatnie? Lekarz

Wiceprezes NRL Andrzej Cisło skierował do ministra zdrowia pismo, w którym apeluje o włączenie do programu szczepień przeciw grypie również lekarzy dentystów niewspółpracujących z NFZ-em. Podczas spotkania z ministrem zdrowia, jakie kierownictwo NR...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres