Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

COVID-19: Irlandzcy dentyści chcą wskazówek od rządu

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
COVID-19: Irlandzcy dentyści chcą wskazówek od rządu

COVID-19: Irlandzcy dentyści chcą wskazówek od rządu

Do redakcji „The Irish Times”, największego dziennika w kraju, dotarł list, w którym irlandzcy dentyści domagają się od rządu wskazówek w zakresie funkcjonowania gabinetów w obliczu pandemii COVID-19. Adresatką listu jest dr Dympna Kavanagh, główny dentysta (chief dental officer) Departamentu Zdrowia Republiki Irlandii.

Dentyści z Zielonej Wyspy są poważnie zaniepokojeni perspektywą nieuchronnego zamykania gabinetów oraz gwałtownym rozprzestrzenianiem się wirusa – tym bardziej że dzieje się to bez wyraźnych wskazówek ze strony rządzących. Ponadto Irlandzkie Stowarzyszenie Stomatologiczne (IDA) nakłania Departament Zdrowia do podjęcia działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywateli.

Dentyści są najbardziej zaniepokojeni procedurami, podczas których wytwarzany jest bioaerozol, potencjalnie zawierający wirusa SARS-CoV-19. Specjaliści nie zgadzają się z zaleceniami Departamentu Zdrowia, które stoją w sprzeczności do rekomendacji podawanych w innych krajach. Irlandzcy stomatolodzy są przekonani, że należy zrezygnować z planowych zabiegów dentystycznych. W przeciwnym razie zagrożenie koronawirusem będzie jeszcze większe i może mieć bardziej tragiczne skutki, szczególnie w przypadku osób starszych.

W komunikacie z 16 marca dr Dympna Kavanagh doradziła irlandzkim dentystom, by gabinety pozostały otwarte, gdyż nie ma potrzeby wprowadzania zmian w tym zakresie. Chief dental officer powiedziała również, że nie ma wskazań, by unikać pewnych procedur.

W ciągu ostatnich 35 lat mieliśmy do czynienia z HIV, wirusem zapalenia wątroby typu B i C, na co dzień przeprowadzamy zabiegi podobne do tych, które są wykonywane w małych salach operacyjnych – powiedział John Seward, dentysta z Cork, jeden z sygnatariuszy listu opublikowanego w „The Irish Times”. – Zachęca się nas, byśmy zachowywali dystans, ale w przypadku naszego zawodu jesteśmy potencjalnie bardzo blisko wirusa.

Mam dwie córki na ostatnim roku szkoły pielęgniarskiej – dodał dr Seward. – Jedna z nich pracuje obecnie na oddziale intensywnej terapii, gdzie leczy się przypadki chorych na COVID-19. Druga z córek miała dziś kontakt z pacjentem, który czeka na wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-19. Jeśli będzie on pozytywny, córkę czeka 14-dniowa kwarantanna.

Dentyści na całym świecie są na pierwszej linii walki z pandemią koronawirusa. Lekarze wspólnie wspierają się w walce o optymalne wytyczne i protokoły dla pacjentów. W czasach kryzysu obserwują się i uczą od siebie nawzajem. W takiej sytuacji brak wytycznych ze strony organów decyzyjnych i ignorowanie zagrożenia jest niedopuszczalne.

Do 30 marca w niespełna 5-milionowej Republice Irlandii zanotowano 2615 zachorowań, 46 pacjentów zmarło, 5 osób uznano za wyleczone.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu.

T.H., źródło: DentistryToday.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentyści w Wielkiej Brytanii - Dentonet.pl
UK i Irlandia: gabinety dentystyczne wciąż czekają na otwarcie Lekarz

Podczas gdy stomatolodzy w wielu państwach europejskich liczą na szybkie złagodzenie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, rząd Wielkiej Brytanii nie poinformował jeszcze, kiedy tamtejsi dentyści będą mogli wrócić do pracy. Podobnie Irlandzkie T...

Dentyści - Dentonet.pl
Dania: gabinety stomatologiczne powoli wracają do pracy Lekarz

Duńscy dentyści mogą już ponownie przyjmować wszystkich pacjentów, pod warunkiem, że ich gabinety spełniają kryteria bezpieczeństwa oraz mają warunki umożliwiające zachowanie odpowiedniego dystansu między przebywającymi tam osobami. Zgodę na wznowien...

COVID-19 - Dentonet.pl
COVID-19 chorobą zawodową lekarzy i lekarzy dentystów Lekarz

Ministerstwo zdrowia uznało Covid-19 – chorobę zakaźną wywołaną wirusem SARS-CoV-2 – za chorobę zawodową, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynni...

ROZWIŃ WIĘCEJ
polskie testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Pierwsze polskie testy na SARS-CoV-2 w przyszłym tygodniu Lekarz

W przyszłym tygodniu powinna zostać wyprodukowana pierwsza partia 10 tys. sztuk polskiego testu na obecność koronawirusa – poinformował w środę dyrektor poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej (IChB) PAN prof. dr hab. Marek Figlerowicz. Dyrekto...

Indonezja - Dentonet.pl
Indonezyjskie Stowarzyszenie Medyczne: dentyści umierają na COVID-19 Lekarz

Indonezyjskie Stowarzyszenie Medyczne potwierdziło, że z powodu COVID-19 w kraju zmarło dotychczas 24 lekarzy, w tym 6 stomatologów. Jednak, jak podano, nie wszystkie ofiary pracowały na pierwszej linii frontu walki z chorobą. Indonezyjskie media po...

Hiszpania: stomatologia w cieniu COVID-19. Jak funkcjonuje? Lekarz

Hiszpania należy do państw najbardziej dotkniętych pandemią COVID-19. Do 17 kwietnia zdiagnozowano tam niemal 185 tys. przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (więcej tylko w USA), zmarło ponad 19 tys. osób (trzecie miejsce na świecie po USA i Włosze...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres