Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

COVID-19: Irlandzcy dentyści chcą wskazówek od rządu

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
COVID-19: Irlandzcy dentyści chcą wskazówek od rządu

COVID-19: Irlandzcy dentyści chcą wskazówek od rządu

Do redakcji „The Irish Times”, największego dziennika w kraju, dotarł list, w którym irlandzcy dentyści domagają się od rządu wskazówek w zakresie funkcjonowania gabinetów w obliczu pandemii COVID-19. Adresatką listu jest dr Dympna Kavanagh, główny dentysta (chief dental officer) Departamentu Zdrowia Republiki Irlandii.

Dentyści z Zielonej Wyspy są poważnie zaniepokojeni perspektywą nieuchronnego zamykania gabinetów oraz gwałtownym rozprzestrzenianiem się wirusa – tym bardziej że dzieje się to bez wyraźnych wskazówek ze strony rządzących. Ponadto Irlandzkie Stowarzyszenie Stomatologiczne (IDA) nakłania Departament Zdrowia do podjęcia działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywateli.

Dentyści są najbardziej zaniepokojeni procedurami, podczas których wytwarzany jest bioaerozol, potencjalnie zawierający wirusa SARS-CoV-19. Specjaliści nie zgadzają się z zaleceniami Departamentu Zdrowia, które stoją w sprzeczności do rekomendacji podawanych w innych krajach. Irlandzcy stomatolodzy są przekonani, że należy zrezygnować z planowych zabiegów dentystycznych. W przeciwnym razie zagrożenie koronawirusem będzie jeszcze większe i może mieć bardziej tragiczne skutki, szczególnie w przypadku osób starszych.

W komunikacie z 16 marca dr Dympna Kavanagh doradziła irlandzkim dentystom, by gabinety pozostały otwarte, gdyż nie ma potrzeby wprowadzania zmian w tym zakresie. Chief dental officer powiedziała również, że nie ma wskazań, by unikać pewnych procedur.

W ciągu ostatnich 35 lat mieliśmy do czynienia z HIV, wirusem zapalenia wątroby typu B i C, na co dzień przeprowadzamy zabiegi podobne do tych, które są wykonywane w małych salach operacyjnych – powiedział John Seward, dentysta z Cork, jeden z sygnatariuszy listu opublikowanego w „The Irish Times”. – Zachęca się nas, byśmy zachowywali dystans, ale w przypadku naszego zawodu jesteśmy potencjalnie bardzo blisko wirusa.

Mam dwie córki na ostatnim roku szkoły pielęgniarskiej – dodał dr Seward. – Jedna z nich pracuje obecnie na oddziale intensywnej terapii, gdzie leczy się przypadki chorych na COVID-19. Druga z córek miała dziś kontakt z pacjentem, który czeka na wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-19. Jeśli będzie on pozytywny, córkę czeka 14-dniowa kwarantanna.

Dentyści na całym świecie są na pierwszej linii walki z pandemią koronawirusa. Lekarze wspólnie wspierają się w walce o optymalne wytyczne i protokoły dla pacjentów. W czasach kryzysu obserwują się i uczą od siebie nawzajem. W takiej sytuacji brak wytycznych ze strony organów decyzyjnych i ignorowanie zagrożenia jest niedopuszczalne.

Do 30 marca w niespełna 5-milionowej Republice Irlandii zanotowano 2615 zachorowań, 46 pacjentów zmarło, 5 osób uznano za wyleczone.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu.

T.H., źródło: DentistryToday.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentysta - Dentonet.pl
COVID-19: więcej ograniczeń w pracy dentystów na Antypodach Lekarz

Po wielu tygodniach sukcesów w ograniczaniu zakażań SARS-CoV-2 ostatnie wydarzenia w Australii i Nowej Zelandii skutkowały ponownym nałożeniem ograniczeń. Choć ich celem jest ochrona zdrowia mieszkańców, restrykcje w funkcjonowaniu praktyk dentystycz...

szczepionka - Dentonet.pl
GIS zaleca przed zimą szczepienia przeciw grypie Asysta

Główny Inspektor Sanitarny przed nadchodzącym sezonem jesiennym zachęca do szczepień przeciw grypie. Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2. Jak czytamy w komunikacie na stronie G...

aerozol - Dentonet.pl
WHO: bioaerozol w czasach pandemii? Konsekwencje nieznane Lekarz

Jak donosi Reuters, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed nieznanymi, trudnymi do przewidzenia konsekwencjami – zarówno dla personelu, jak i pacjenta – wykonywanych w gabinecie stomatologicznym procedur, podczas których wytwarzany jest bi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentysta - Dentonet.pl
Korea Płd. i Wielka Brytania – stomatologia w czasach COVID-19 Lekarz

W obliczu pandemii koronawirusa w poszczególnych częściach świata wprowadzono różne metody działania mające na celu ochronę przed rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2. Odmiennie modele przyjęto także w odniesieniu do działania służby zdrowia, w tym gab...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Irlandia: Rak jamy ustnej w cieniu pandemii COVID-19 Lekarz

Według szacunków Irlandzkiego Towarzystwa Onkologicznego (Irish Cancer Society; ICS) na nowotwory jamy ustnej, głowy i szyi na Zielonej Wyspie zapada każdego roku około 550 osób. Niestety, w obawie przed infekcją SARS-CoV-2, pacjenci obecnie znacznie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres