Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

COVID-19 a przemoc domowa: jaką rolę mogą spełnić dentyści?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
COVID-19 a przemoc domowa: jaką rolę mogą spełnić dentyści?

COVID-19 a przemoc domowa: jaką rolę mogą spełnić dentyści?

Wprowadzone w ostatnich miesiącach środki zapobiegawcze w postaci dystansu społecznego oraz izolacji bez wątpienia pomogły ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Jednak jednym z niezamierzonych i negatywnych skutków ubocznych przedłużającej się izolacji jest notowany w wielu państwach wzrost liczby przypadków przemocy domowej.

Na stronach internetowych „British Dental Journal” (BDJ) opublikowany został artykuł zatytułowany „COVID-19, przemoc i znęcanie się w rodzinie a doraźna opieka stomatologiczna i opieka w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej” (ang. COVID-19, domestic violence and abuse, and urgent dental and oral and maxillofacial surgery care).

Autorzy pracy, związani w kilkoma brytyjskimi ośrodkami podjęli próbę wyjaśnienia, jaką rolę w przypadkach występowania przemocy domowej mogą odegrać lekarze stomatolodzy, przede wszystkim chirurdzy szczękowo-twarzowi, oraz w jaki sposób mogą oni pomóc pacjentom, którzy stali się ofiarą tego typu nadużyć.

Według UN Women, organu ONZ zajmującego się równością płci, ograniczeniom wynikającym z pandemii COVID-19 towarzyszy wzrost liczby przypadków przemocy domowej – przede wszystkim wobec kobiet, a także dzieci.

Przykładowo, w Argentynie liczba połączeń alarmowych związanych bezpośrednio z przypadkami przemocy domowej wzrosła od początku pandemii o 25%. Z kolei z ankiety przeprowadzonej przez Australijski Instytut Kryminologii wynika, że w okresie od lutego do maja bieżącego roku 8,8% australijskich kobiet pozostających w związku padło ofiarą przemocy ze strony swojego partnera.

Jak podkreślają autorzy artykułu w „British Dental Journal”, badania dowodzą, że od 65% do 95% przypadków przemocy fizycznej w rodzinie skutkuje urazem twarzy. Dlatego lekarze stomatolodzy często jako pierwsi mają możliwość zidentyfikowania pacjentów, którzy mogli paść ofiarą ataku. Z tego powodu mogą też natychmiast zgłosić ten fakt odpowiednim służbom, a pacjenta skierować do instytucji, które monitorują stan bezpieczeństwa obywateli.

Dotarcie do podejrzanych o przemoc w rodzinie może być jednak trudne w pewnych okolicznościach, na przykład w obecności sprawcy przemocy. Zdaniem autorów dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy konsultacja przeprowadzana jest telefonicznie, a pacjent przebywa w domu. W takich przypadkach pomocne może być skorzystanie z innej metody komunikacji, by skierować ofiarę do odpowiedniej instytucji lub, jeśli to możliwe, dyskretne przekazanie jej numeru kontaktowego, z którego będzie mogła skorzystać bez wiedzy i kontroli ze strony agresora.

Prof. Paul Coulthard, główny autor badania i dyrektor Instytutu Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w londyńskim Queen Mary University, w wywiadzie dla „Dental Tribune International” wyraził nadzieję, że jednym z nielicznych pozytywów wynikających z pandemii może być opracowanie dla dentystów (i z ich udziałem) nowych metod identyfikowania ofiar przemocy, do której dochodzi w rodzinie.

Mamy coraz większą świadomość ryzyka przemocy domowej wynikającej z ograniczeń w poruszaniu się i izolacji domowej. Dlatego zespoły chirurgii szczękowo-twarzowej oraz poszczególni stomatolodzy powinni wykazywać czujność i zaangażowanie w identyfikację ofiar i kierowanie ich do odpowiednich służb – powiedział prof. Coulthard.

Z jakimi problemami lekarze dentyści zgłaszają się do prawników? – Jeśli mówimy o skargach pacjentów, to zauważamy, że coraz częściej pacjenci zgłaszają się nie tylko z zastrzeżeniami do samego leczenia, ale do poszanowania praw pacjenta – mówi w rozmowie z Dentonetem mec. Paweł Strzelec, podkreślając rolę dokumentacji medycznej w udowadnianiu racji w przypadku procesu sądowego.

T.H., źródło: www.dental-tribune.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

porady online - Dentonet.pl
Portugalia: dentyści doradzą online chorym na COVID-19 Lekarz

Gotowi do współpracy lekarze dentyści z Portugalii są pozyskiwani do wirtualnej opieki nad pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2, których stan nie wymaga hospitalizacji. Opieka będzie sprawowana za pośrednictwem komputera lub telefonu w godzinach,...

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Pacjent

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

rak szyi i głowy - Dentonet.pl
Nowotwory nie tylko w jamie ustnej - jaka jest rola dentysty? Lekarz

Lekarz dentysta ma doskonałe warunki do dokładnego obejrzenia pacjenta pod kątem zmian nowotworowych. Przy czym nie należy ograniczać się jedynie do kontroli jamy ustnej pacjenta, o czym w kontekście lekarzy dentystów mówi się najczęściej. - Większo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
czasopisma - Dentonet.pl
Czasopisma w poczekalni – czy mogą już wrócić? Lekarz

Choć w sprawnie zarządzanych gabinetach stomatologicznych pacjenci coraz rzadziej muszą czekać na swoją kolej, to jednym ze sposobów zajęcia ich uwagi w przypadku opóźnienia wizyty było zawsze udostępnianie czasopism. O tym, czy w czasach pandemii CO...

wsparcie dla dentystów - Dentonet.pl
Brytyjscy dentyści odchodzą na emeryturę przez pandemię COVID-19 Lekarz

Blokada gospodarki wprowadzona w celu powstrzymania pandemii SARS-CoV-2 sprawiła, że liczba bezrobotnych w wielu krajach gwałtownie wzrosła. Stomatologia nie była wyjątkiem, ponieważ większość gabinetów dentystycznych została na długie tygodnie zamkn...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres