Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Codzienne nawyki, które szkodzą Twoim zębom

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Codzienne nawyki, które szkodzą Twoim zębom

Codzienne nawyki, które szkodzą Twoim zębom

Oto nasze codziennie nawyki które szkodzą zębom.

1. Zbyt mocne szczotkowanie

Szczotkując bardzo mocno zęby oraz zbyt wiele razy dziennie, ścieramy szkliwo które chroni nasz ząb przez to mogą powstawać ubytki. Zęby powinniśmy myć z umiarkowaną siłą ale dokładnie i nie naciskając za mocno  także na dziąsła.

2.Szczotkowanie zębów bezpośrednio po posiłku

Zęby powinniśmy szczotkować 10-15 minut po każdym posiłku. Mycie bezpośrednio po jedzeniu może spowodować uszkodzenie szkliwa, ponieważ jest ono wtedy bardziej podatne na tzw. erozję, szczególnie jeśli jedliśmy potrawy kwaśne lub słone. Powinniśmy zatem odczekać kilka minut aż Ph w ustach wróci do normy.

3.Ssanie cytryny

Czy zdarzyło ci się zjeść cytrynę? –  wyjąć z drinka lub herbaty i wyssać.  Takie działanie również może narazić twoje zęby. Cytryna zawiera kwas, który zmiękcza szkliwo. Ząb wtedy staje się bardziej podatny na próchnice.

4. Białe wino

Zła informacja dla miłośników białego wina. Ono również nie jest dobre dla naszych zębów. Białe wino ma wysoką kwasowość a kwas z białego wina niszczy szkliwo, które chroni zęby.

5. Złe posługiwanie się nitką dentystyczną

Nieumiejętne posługiwanie się nitką dentystyczną może również prowadzić do wielu problemów. Nitka uszkadza dziąsło, które zaczyna krwawić. Powstaje stan zapalny, groźny dla jamy ustnej.

6. Obgryzanie paznokci

W ten sposób również ścieramy szkliwo. Zęby stają się płaskie i starte. Ściera się ochronna warstwa szkliwa i uwidacznia się zębina, która ma mniejszą odporność na czynniki zewnętrzne niż szkliwo.

7. Napoje z bąbelkami

Zawierają kwas węglowy, który ma przejściowo negatywny wpływ na nasze zęby. Jeśli już musisz pić takie napoje, pij przez słomkę.

8. Codzienny stres i pośpiech

Ten czynnik ma również negatywny wpływ na nasze zęby. Stres powoduje wzmożone napięcie nerwowe i mięśniowe, w skutek którego często bezwiednie zaciskamy szczękę i ścieramy zęby. Mogą powstawać pionowe pęknięcia w szkliwie i ząb wtedy się ukruszy.

9. Zamyślenie się z ołówkiem w zębach:)

Bezwiedne gryzienie ołówków, długopisów uszkadza nasze zęby, chociaż według niektórych – odstresowuje. Jeśli jednak chcesz mieć zdrowe zęby, lepiej zarzucić ten sposób na skołatane nerwy.

radził lek.dent. Wiktor Krawczyński, red. KL

        


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

kwaśne napoje - Dentonet.pl
Clinical Oral Investigations: słodkie i kwaśne napoje niszczą zęby Asysta

Jak poinformowano w piśmie „Clinical Oral Investigations” słodkie i kwaśne napoje mają bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia zębów, niszcząc szkliwo oraz zębinę.W artykule przytoczono wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Kings College Lon...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dziel się uśmiechem - Dentonet.pl
Zdrowe zęby po wakacjach, czyli jak dbać o piękny uśmiech Pacjent

Sezon wakacyjny powoli dobiega końca – przed nami ostatnie wyjazdy zanim dzieci znów zasiądą do szkolnych ławek. Podczas letnich podróży pozwalamy sobie na więcej swobody i niestety częściej niż zazwyczaj zdarza nam się zrobić sobie przerwę od dobryc...

Dlaczego nagły ból zęba tak często pojawia się w wakacje? Pacjent

- Największą urlopową bolączką jest rzadszy i krótszy czas mycia zębów - mówi wprost dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Nagły przeszywający ból, uczucie rozpierania, gdy nadgryzamy jedzenie, krwawienie dziąseł, pojawiające s...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres