Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Co zrobić z wybitym zębem

Brak komentarzy | Publikacja:
Co zrobić z wybitym zębem

Co zrobić z wybitym zębem

Jeśli podczas uprawiania letnich sportów wybiłeś ząb, da się go jeszcze uratować pod warunkiem, że znajdziesz „zgubę” oraz zapewnisz odpowiednie środowisko podczas transportu do gabinetu stomatologicznego.

Największe szanse na sukces są, gdy ząb zostanie przetransportowany do gabinetu dentystycznego w środowisku mokrym jak najszybciej po wypadku.

Środowisko mokre może zapewnić wybitemu zębowi zimne mleko, nalewamy do pojemnika mleko i wrzucamy w nie ząb tak, aby był zanurzony. Ząb można transportować także w płynie do soczewek a ostatecznie w wodzie. Można też włożyć ząb do jamy ustnej między policzkiem a pozostałymi zębami i udać się do najbliższego gabinetu stomatologicznego, jeśli jesteśmy w stanie zrobić to od razu po wypadku. Do pół godziny ząb można transportować w środowisku suchym np. w ręku, unikamy transportu w chusteczkach i ligninach.

Gdy spełnimy warunki dotyczące czasu transportu oraz środowiska są duże szanse, że ząb zostanie uratowany.

Im później zgłosimy się do dentysty po wybiciu zęba tym mniejsza szansa, że ząb zostanie uratowany ponieważ może dojść do obumarcia włókien ozębnej i stałego zrostu korzenia z kością.

Ząb po wprowadzeniu go przez lekarza z powrotem do zębodołu zostanie unieruchomiony specjalną szyną. Kontrolne zdjęcia RTG wykonuje się po 3 tygodniach i po 3 miesiącach. Ząb powinien wrosnąć po kilku tygodniach od 2 tygodni do 4 tygodni.

Przeprowadzony zabieg nie zwalnia nas z higieny jamy ustnej. Zęby należy myć delikatnie, można też stosować różnego rodzaju płukanki.

By uniknąć wybicia zęba podczas uprawiania letnich sportów, możesz zastosować ochraniacze na zęby dla sportowców. Ochraniacz ma kształt półokrągłej rynienki zakładanej na górne zęby w przypadku ochraniaczy pojedynczych lub na górne i dolne zęby w przypadku ochraniaczy podwójnych. Jest on najczęściej wykonany z tworzywa termoplastycznego umożliwiającego dokładne dopasowanie do zgryzu użytkownika poprzez wymoczenie w gorącej wodzie i ułożenie na zębach.

 

KL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

tygrys - Dentonet.pl
Tygrysica Cara z niemieckiego ZOO z nowym złotym zębem Lekarz

Pod koniec października w ZOO w Massweiler (Niemcy) przeprowadzono operację wszczepienia złotego kła u tygrysicy Cary. Zwierzę złamało swój naturalny ząb podczas gryzienia zabawki. Protezę przygotowali dla niej specjaliści z Danii.Pięcioletnia Cara –...

pacjent ambasadorem
Pacjent może być ambasadorem gabinetu. Jak to zrobić? Lekarz

Pacjent może pełnić funkcję ambasadora gabinetu w swoim miejscu pracy, wśród rodziny i znajomych. - Żeby tak się stało, musi zapamiętać wizytę nie tylko w głowie, ale też w sercu. Jak to osiągnąć? Trzeba zastanowić się, kim jest współczesny pacjent i...

staż podyplomowy - Dentonet.pl
Zagranicznym dentystom będzie łatwiej zrobić staż w Polsce? Lekarz

W odpowiedzi na interpelację posłanki Anny Elżbiety Sobeckiej wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko przyznała, że powołany przez ministra zespół pracuje nad zmianami ustawowymi, których celem będzie "utrzymanie na rynku pracy optymalnej liczby...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji