Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Co z uśmiechem Mony Lisy?

Publikacja:
Co z uśmiechem Mony Lisy?

Co z uśmiechem Mony Lisy?

Na temat uśmiechu Mony Lisy powstało już wiele artykułów, napisano wiele prac naukowych i przeprowadzono niejedną dysputę.

Uśmiech modelki Leonardo da Vinci od lat intryguje naukowców na całym świecie. Powstały już teorie, że jest on tylko złudzeniem optycznym, że kobieta nie uśmiecha się tylko jest zirytowana, Zygmunt Freud uznał, że ma ona neurozę, a holenderscy naukowcy obliczyli w procentach emocje Mony Lisy (83 proc. szczęścia, 9 proc. niesmaku, 6 proc. strachu i 2 proc. niezadowolenia).

Inne hipotezy skłaniały się ku temu, że na obrazie znajduje się sam włoski malarz z drwiącym z nas uśmiechem lub to, że próbował on pokazać w jaki sposób śmieje się z nas Bóg.

Otóż odpowiedź może być o wiele bardziej prozaiczna i nie należy doszukiwać się żadnych teorii „spiskowych”. Istnieje założenie, że uśmiech Mony Lisy wyraża zawstydzenie, ponieważ kryje się pod nim niezdrowe uzębienie lub co gorsza jego brak. Na pytanie, co kryje się pod uśmiechem Mony Lisy, możemy odpowiedzieć, że właściwie to nie za wiele, a być może i nic!

 

Sterylizacja ogniem

Dlaczego Mona Lisa mogła nie posiadać uzębienia? Należy wziąć pod uwagę czas kiedy powstał obraz.

Na początku XVI wieku zaczął się dynamiczny rozwój stomatologii, jednak poziom higieny jamy ustnej i metody leczenia pozostawiały wiele do życzenia. Stomatologiem mógł zostać praktycznie każdy – od medyków i cyrulików po jarmarcznych kuglarzy, a nawet… katów. Szczoteczka i wypełnianie zębów amalgamem to zdobycze stomatologii okresu renesansu, jednak wtedy skupiano się bardziej na usuwaniu niż leczeniu zębów. Metody sterylizacji mogą szokować – robiono to np. za pomocą ognia. Stąd teza, że modelka wielkiego mistrza mogła być zupełnie pozbawiona uzębienia.

 

Anatomia uzębienia

W tamtym czasach, przy takich metodach leczenia i braku jakiejkolwiek profilaktyki ciężko było imponować uroczym uśmiechem. Teza o zawstydzeniu Mony Lisy z powodu swojego stanu jamy ustnej wydaje się być całkiem prawdopodobna. Być może jej zęby nie wyglądały najlepiej, o ile w ogóle je posiadała.

Teorię do zweryfikowania należy zostawić badaczom i naukowcom. Warto dodać, że nie kto inny jak właśnie Da Vinci jako pierwszy precyzyjnie opisał anatomię uzębienie. Nam pozostaje czekać na rozwikłanie tej zagadki w międzyczasie podziwiając piękno i tajemnice tego najbardziej intrygującego uśmiechu wszechczasów.

 

opr. pw


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dziel sie usmiechem 2
Ruszyła 11. edycja programu „Dziel się Uśmiechem” Lekarz

Z nowym rokiem szkolnym ruszyła kolejna, 11. edycja programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”, realizowanego przez Mars oraz Polski Czerwony Krzyż. Celem inicjatywy jest edukacja dzieci z klas 0-3 szkół podstawowych z całej Polski w zakresie prawid...

dziel sie usmiechem
Dzielili się uśmiechem już po raz dziesiąty! Lekarz

W dobiegającym właśnie końca roku szkolnym program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem” obchodził swój jubileusz. Inicjatywa powstała w 2013 r. dzięki współpracy firmy Mars Polska oraz Polskiego Czerwonego Krzyża w odpowiedzi na skalę próchnicy w Polsce....

DSU
"Dziel się uśmiechem" - 8. edycja zakończona Lekarz

Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań wyników szkolnych, ale także realizacji kolejnej edycji programu edukacyjnego "Dziel się uśmiechem". Dzięki 8. już odsłonie inicjatywy kolejne tysiące uczniów z całej Polski poznało 4 kroki dla zdrowych i...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Z usmiechem przez zycie
10 lat funkcjonowania Fundacji "Z uśmiechem przez życie" Lekarz

Fundacja "Z uśmiechem przez życie" - zajmująca się zwiększaniem świadomości i działaniami profilaktycznymi w kierunku raka jamy ustnej - obchodzi 10-lecie istnienia. Przy tej okazji prezentuje ona 10 faktów na temat swojego funkcjonowania. - Początk...