Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Co szósty brytyjski dentysta ma przeciwciała COVID-19?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Co szósty brytyjski dentysta ma przeciwciała COVID-19?

Co szósty brytyjski dentysta ma przeciwciała COVID-19?

Członkowie brytyjskich zespołów dentystycznych: lekarze, asystentki oraz higienistki stomatologiczne, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, są zachęcani przez Narodową Służbę Zdrowia o pomoc w zwalczaniu koronawirusa.

Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (British Dental Association; BDA) apeluje do osób zawodowo związanych ze stomatologią, które chorowały na COVID-19, aby dołączyły do potencjalnych dawców osocza. Terapia osoczem ozdrowieńców jest w Wielkiej Brytanii stosowana w leczeniu pacjentów, którzy zakazili się koronairusem.

Program Narodowej Służby Zdrowia – Krew i Transplantacja (NHS Blood and Transplant; NHSBT) jest wykorzystywany w badaniach klinicznych, których celem jest pomoc w powrocie do zdrowia pacjentom z chorobą COVID-19.

Rejestracja odbywa się poprzez stronę internetową Narodowej Służby Zdrowia – Krew i Transplantacja (NHSBT). Osoby biorące udział w projekcie muszą spełnić określone kryteria:

– mieć pozytywny wynik testu na COVID-19 bądź mieć objawy świadczące o zakażeniu;

– mieć możliwość dojechania do jednego z centrów, w których pobiera się osocze;

– mieć ukończone 17 lat.

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Birmingham wynika, że 16% dentystów, terapeutów, higienistek i asystentek stomatologicznych miało przeciwciała przeciwko COVID-19 jeszcze przed wznowieniem pracy brytyjskich gabinetów dentystycznych w czerwcu tego roku. W badaniu posłużono się danymi pozyskanymi od ponad 1500 członków zespołów stomatologicznych ze środkowej Anglii.

Na czele kampanii stoi nowy, wybrany 23 września przewodniczący Brytyjskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego dr Eddie Crouch, który zaraził się koronawirusem podczas blokady obowiązującej w Zjednoczonym Królestwie wiosną tego roku.

COVID-19 będzie z nami w dającej się przewidzieć przyszłości. Jako pracownik służby zdrowia mam nadzieję, że moje osobiste przykre doświadczenia będą pomocne pacjentom, którzy są teraz w pilnej potrzebie – powiedział dr Eddie Crouch.

Dentyści i ich zespoły przeszli przez pandemię pracując w ośrodkach pilnej opieki dentystycznej, przenosząc się na pierwszą linię walki z koronawirusem. Tym, którzy zapadli na COVID-19, osocze może teraz uratować życie. Mam nadzieję, że wszyscy koledzy, którzy są gotowi i chętni do podjęcia tego dodatkowego wysiłku, rozważą udział w naszym projekcie – dodał dr Eddie Crouch.

Jak wykazały badania, największą wartość w leczeniu wykazują przeciwciała zawarte w surowicy krwi mężczyzn pochodzenia azjatyckiego, powyżej 35. roku życia. Dzieje się tak, ponieważ osoby te prawdopodobnie mają podwyższony poziom przeciwciał w osoczu, które mogą pomóc w zwalczaniu infekcji.

W dyskusji o tym, czy pacjent może oskarżyć lekarza dentystę o to, że zaraził się w gabinecie koronawirusem, niektórzy powołują się na sądowe orzecznictwo, które dotyczy zupełnie innej sytuacji. Takie stanowisko przedstawia mec. Ewa Mazur Pawłowska, podkreślając przy tym, że nie można porównywać ryzyka zakażenia koronawirusem do zakażeń WZW czy innych chorób zakaźnych, przenoszonych w sposób inny niż drogą kropelkową.

T.H., źródło: www.dentistry.co.uk

Fot. AhmadArdity, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Periodontologia w dobie COVID-19 Lekarz

Jak wyglądają zabiegi periodontologiczne w czasie pandemii koronawirusa? – Przy zabiegach niechirurgicznych wprowadziliśmy kilka zmian. Natomiast w przypadku chirurgicznych, wróciliśmy w całości do standardowego leczenia – mówi w rozmowie z Dentonete...

COVID-19 - Dentonet.pl
USA: Ilu lekarzy dentystów zaraziło się COVID-19? Lekarz

Stany Zjednoczone wciąż zajmują pierwsze miejsce na świecie w liczbie osób, które zapadły na COVID-19 (8 mln 156 tys. – dane z 19.10.2020), jak i tych, które przegrały walkę z tą chorobą (220 tys.). Nie może więc dziwić, że wśród zakażonych SARS-CoV-...

lista czynnych gabinetów - Dentonet.pl
UK: stomatologia w ramach NHS w epoce COVID-19 Lekarz

W opinii Komisji ds. Jakości Opieki (Care Quality Commission; CQC), organu zależnego od Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej brytyjskiego rządu, pandemia COVID-19 uwydatniła nierówności w opiece zdrowotnej i społecznej. CQC przedstawiła również i...

ROZWIŃ WIĘCEJ
koronawirus - Dentonet.pl
Eksperci: nawet 1/3 osób nie zachoruje na COVID-19 Lekarz

Szacuje się, że nawet jedna trzecia populacji nie zachoruje na COVID-19, tak zresztą jak we wszystkich dotychczasowych epidemiach – powiedział PAP genetyk i biolog prof. Marek Sanak. Dodał, że wraz ze wzrostem zakażeń wzrośnie też odporność zbiorowa ...

COVID-19 - Dentonet.pl
Objawy COVID-19 rzadko występują jednocześnie Lekarz

Niewielki odsetek pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 będzie wykazywał naraz cztery objawy choroby zapisane w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia: gorączkę, duszność, kaszel oraz utratę węchu lub smaku. Natomiast łatwo symulować, że się te warunki spełni...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres