Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Co robić z wybitym zębem?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Co robić z wybitym zębem?

Co robić z wybitym zębem?

Wszyscy uprawiający sporty takie jak: piłka nożna, rugby, amerykański futbol, wrestling oraz sporty ekstremalne wiedzą, jak łatwo przy ich uprawianiu o utratę zęba.
 

Naukowcy amerykańscy twierdzą, że w 90% utracony ząb można uratować, pod pewnymi jednak warunkami. Po pierwsze, wybity ząb musi być z powrotem reimplantowany w ciągu 15-30 minut. To gwarantuje powodzenie aż w 90% przypadkach. Niestety, w większości tego typu kontuzji nie jest to możliwe.
 

Po drugie decydujący wpływ ma stan zębodołu, który winien być w dobrym stanie oraz zdrowe dziąsła. Po trzecie zaś ważny jest sposób przechowywania wybitego zęba i sposób jego dostarczenia do gabinetu. Tak więc po odniesieniu kontuzji wybity ząb należy podnieść, trzymając go za koronę (nie za korzeń!). Jeśli ząb jest zabrudzony, należy włożyć go do roztworu soli, mleka lub trzymać w ślinie.
 

Należy jednak pamiętać, że taki sposób przechowywania zęba ma też swoje ograniczenia, głównie czasowe. Nie można zęba wycierać, przechowywać w bibułce, ligninie lub w wacie. Jeśli już nic nie mamy pod ręką, należy ząb po prostu włożyć do wody i natychmiast udać się do stomatologa.
 

Przy zachowaniu ww. warunków stomatolog może reimplantować wybity ząb i potem go zszynować (unieruchomić), co w większości przypadków kończy się powodzeniem. Powyższej procedury nie stosuje się do małych dzieci i zębów mlecznych. Próba reimplantacji takiego zęba może skończyć się uszkodzeniem zawiązki zęba stałego.


Należy również pamiętać, że przy kontuzji związanej z urazem głowy, utratą przytomności, nudnościami, przewlekłym bólem głowy itp. należy w pierwszej kolejności poddać pacjenta specjalistycznym badaniom, a dopiero później, gdy stan pacjenta jest zadowalający, można się zająć reimplantacją zęba.
 

Amerykańskie drużyny m.in. futbolowe i koszykówki na każdym meczu mają przygotowane specjalne pojemniki z roztworem soli zwanym HBSS (Hank's Balanced Salt Solution) lub Save-a-Tooth (fot. obok), co gwarantuje prawidłowe przechowanie wybitego zęba nawet przez kilka godzin.

 

(inf.wł.)
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

złamanie żuchwy - Dentonet.pl
Złamanie żuchwy na wakacjach – co robić w takiej sytuacji? Pacjent

Wakacje to wzmożony czas rozmaitych wypadków – czy to komunikacyjnych, czy związanych ze sportami ekstremalnymi. W tym okresie w szpitalach notuje się zwiększoną ilość pacjentów z urazami żuchwy. Najczęstszym z nich jest złamanie żuchwy. Podpowiadamy...

e-recepta - Dentonet.pl
Błędne kody EAN na e-recepcie - co robić? Ministerstwo podpowiada Lekarz

Ministerstwo Zdrowia zabiera głos w sprawie jednej z często podnoszonych wątpliwości dotyczących e-recept. Resort podaje w komunikacie, że wskazanie przez osobę wystawiającą e-receptę błędnego kodu EAN - przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu na e-...

tygrys - Dentonet.pl
Tygrysica Cara z niemieckiego ZOO z nowym złotym zębem Lekarz

Pod koniec października w ZOO w Massweiler (Niemcy) przeprowadzono operację wszczepienia złotego kła u tygrysicy Cary. Zwierzę złamało swój naturalny ząb podczas gryzienia zabawki. Protezę przygotowali dla niej specjaliści z Danii.Pięcioletnia Cara –...

ROZWIŃ WIĘCEJ
poparzenia jamy ustnej - Dentonet.pl
Poparzenia jamy ustnej – co robić? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Poranny pośpiech i łyk gorącej kawy albo nagły głód i kęs gorącego posiłku – w takich sytuacjach nietrudno o poparzenia jamy ustnej: języka, wewnętrznej strony policzków albo podniebienia. Wówczas pojawia się ból, zaczerwienienia, a niekiedy także bi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres