Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Co robić, gdy ząb po borowaniu boli? Przyczyny bólu pozabiegowego

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Co robić, gdy ząb po borowaniu boli? Przyczyny bólu pozabiegowego

Co robić, gdy ząb po borowaniu boli? Przyczyny bólu pozabiegowego

Większość Polaków chodzi do dentysty tylko wtedy, gdy zęby zaczynają boleć – niestety wizyty profilaktyczne to dla nas wciąż zbyt rzadkie zachowanie. Co jednak zrobić, gdy po borowaniu i wypełnieniu zęba ból nadal nie ustępuje? W większości przypadków nie powinno nas to niepokoić, choć niekiedy ból po borowaniu jest objawem poważniejszych problemów.

Wiele osób, które uskarża się na ból w wyleczonym uprzednio przez dentystę zębie, sądzi, że nie jest to normalna sytuacja. Tymczasem warto wiedzieć, że dolegliwości bólowe po borowaniu i wypełnieniu zaatakowanego przez próchnicę zęba w większości przypadków nie powinny być powodem do zmartwień. Jest to dość częste, ale w zasadzie niegroźne powikłanie, spowodowane tzw. nadwrażliwością pozabiegową. Może ona objawiać się bólem przy zetknięciu wyleczonego zęba z bardzo zimnym powietrzem oraz z gorącymi lub zimnymi napojami i pokarmami. Niekiedy dolegliwości utrzymują się nawet przez kilkanaście dni.

Co jest dokładną przyczyną nadwrażliwości pozabiegowej? W trakcie borowania – zwłaszcza jeśli ubytek jest rozległy i głęboki – lekarz musi usunąć całą znajdującą się w nim zębinę próchnicową, niekiedy dochodząc prawie do miazgi. Pracujące z dużą prędkością wiertło wytwarza wysoką temperaturę, która ją rozgrzewa i podrażnia nerwy. Drgania są przenoszone również na tkanki zębodołu, co także może je podrażniać. Zarówno tkanki miazgi, jak i zębodołu nawet po wypełnieniu ubytku przez jakiś czas reagują więc bólem, zwłaszcza na nagłe zmiany temperatury. Z czasem jednak dolegliwości samoistnie ustępują.

Niepokojąca dla pacjenta może być sytuacja, gdy po około dwóch tygodniach ból nie mija, a nawet zwiększa się, przede wszystkim podczas nagryzania lub w godzinach nocnych. Jeśli pojawia się on podczas nagryzania, może być spowodowany nieprawidłowo wykonanym wypełnieniem, czyli niedopasowaniem wysokości plomby do zgryzu. W takich sytuacjach należy bezzwłocznie udać się do dentysty i domagać się od niego skorygowania wysokości wypełnienia.

Jeśli ból nie ustępuje przez kilkanaście dni, jest szczególnie uporczywy w nocy, a także połączony z nadwrażliwością zęba na bodźce mechaniczne (nagryzanie, dotykanie) oraz zmiany temperatury, bardzo prawdopodobne jest ostre zapalenie miazgi zębowej. Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy bakterie tworzące próchnicę zdążyły przeniknąć do miazgi i wywołać stan zapalny. Diagnozę może postawić oczywiście tylko stomatolog, po uprzednim wykonaniu badań. Najlepiej zgłosić się do tego samego lekarza, który leczył danego zęba, gdyż tylko on wie, jaka była głębokość preparacji i jaka była odległość miazgi zęba od dna ubytku. W przypadku potwierdzenia diagnozy, konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Często zapominamy, że pacjent po powrocie do domu, gdy minie już znieczulenie miejscowe, może bardzo cierpieć – mówi w wywiadzie dla Dentowizji dr n. med. Krzysztof Gończowski. Nadwrażliwość pozabiegowa może mieć miejsce nawet po stosunkowo drobnych zabiegach.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Komórki macierzyste można uzyskać także z miazgi zębów Lekarz

Komórki macierzyste z miazgi zęba to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zęb...

Ząb martwy – przyczyny, sposoby leczenia, metody wybielania Pacjent

Mianem zęba martwego potocznie określa się ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi. Zazwyczaj jest ono skutkiem urazów mechanicznych albo bardzo zaawansowanej próchnicy. Ząb martwy trzeba koniecznie leczyć – w innym przypadku może powodować bolesne ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Zapalenie miazgi zęba - przyczyny, klasyfikacja, leczenie Pacjent

Zapalenie miazgi zęba to schorzenie będące częstą przyczyną wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jednym z czynników decydujących o powodzeniu leczenia jest prawidłowa diagnostyka i klasyfikacja choroby. Dlatego jeśli pacjent zgłasza się do gabinetu z ...

zapalenie tkanek okołowierzchołkowych - Dentonet.pl
Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – co to jest? Pacjent

Niewłaściwie wykonane leczenie kanałowe, uraz mechaniczny, a najczęściej - poważne zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą spowodować rozwój stanu zapalnego obszaru sąsiadującego z wierzchoł......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres