Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Co powoduje ból?

Publikacja:
Co powoduje ból?

Co powoduje ból?

Czerwoną papryczkę chili znamy z naszej kuchni jako bardzo ostrą przyprawę. Ta ostrość smaku to efekt działania zawartej w niej kapsaicyny, organicznego związku chemicznego, który podrażnia komórki kubeczków smakowych oraz błony śluzowej, powodując uczucie pieczenia i ostrości w jamie ustnej.
 

Jak podaje Wikipedia, kapsaicyna została po raz pierwszy wyodrębniona i zbadana w 1846 roku przez amerykańskiego chemika L. T. Thresha. Według  HealthDay nasz organizm w miejscach bólu produkuje substancję bardzo podobną do kapsaicyny. Związek ten jest w stanie aktywizować receptory komórek zwane TRPV1 (transient potential vanilloid 1) odpowiedzialne za odczuwanie bólu.
 

Jak odkryli naukowcy z University of Texas Health Science Center pracujący pod kierunkiem doktora Kenetha Hargreavesa, zahamowanie wytwarzania tej substancji, która są utlenione kwasy tłuszczowe zwane OLAM – (oxidized linoleic acid metabolite) uśmierza przewlekły ból. Zdaniem doktora Hargreavesa, dzięki jego odkryciu możliwe będzie w przyszłości leczenie silnego, przewlekłego bólu – związanego na przykład z ostrymi stanami zapalnymi, nowotworami czy schorzeniami stawów. Co ważne, naukowiec twierdzi, że nowy środek przeciwbólowy nie będzie powodował uzależnień.
 

Od tego ważnego odkrycia do wyprodukowania specyfiku blokującego OLAMY'y zapewne minie sporo czasu, tak więc jeszcze wstrzymajmy się z wyrzuceniem do kosza opakowań lidokainy czy artekainy.

 

 

na podstawie HealthDay.com

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

przebarwienia zebow
Dental Review News: Przebarwienia zębów – co je powoduje? Asysta

W portalu stomatologicznym Dental Review News dr Parneet Sehmi, główny lekarz dentysta w Hermes London Dental Clinic, podał listę produktów spożywczych oraz napojów, które mogą powodować przebarwienia zębów. Spożycie niektórych z nich warto ograniczy...

testy na SARS-CoV-2 - Dentonet.pl
"SARS-CoV-2 powoduje infekcję ogólnoustrojową" Lekarz

Nasze dane dowodzą, że SARS-CoV-2 powoduje infekcję ogólnoustrojową, a zakażenie może utrzymywać się w organizmie miesiącami. Również przy łagodnym lub bezobjawowym COVID-19 - twierdzi prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w ...