Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Co powinno się wiedzieć o sposobach szczotkowania zębów?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Co powinno się wiedzieć o sposobach szczotkowania zębów?

Co powinno się wiedzieć o sposobach szczotkowania zębów?

Odpowiednie szczotkowanie zębów to bardzo ważna czynność, by utrzymać właściwą higienę jamy ustnej. Pomaga ono ograniczyć ryzyko powstawania próchnicy zębów oraz chorób przyzębia. By skutecznie usuwać płytkę bakteryjną, nalot i resztki pokarmów, należy używać nie tylko odpowiedniej szczoteczki, ale i pasty z fluorem.
W sprzedaży są dostępne szczoteczki z miękkim włosiem oraz średniej twardości i z twardym włosiem w postaci pęczków rozmieszczonych w kilku rzędach (są one ustawione prosto lub ścięte stożkowato). Rękojeści szczoteczek są proste lub wygięte w dwóch, trzech miejscach.
Jeżeli chodzi o twardość włosia – najlepiej w tej sprawie skonsultować się ze stomatologiem, jaką powinniśmy wybrać, ponieważ jest to uzależnione od stanu naszych dziąseł i zębów.
Jeżeli są one zdrowe – wskazane jest, by używać włosia średniotwardego. Część szczoteczki, na której jest ono przymocowane, powinna być raczej mała (ok. 2,5 cm długości dla dorosłych, nie więcej niż 3 cm, oraz ok. 1,2 cm szerokości – wtedy łatwiej jest docierać do całej powierzchni zębów.
Choć jest to sprawa oczywista – czasem dobrze o tym przypomnieć: szczoteczka do zębów jest przeznaczona do osobistego użytku, nie powinna z niej korzystać więcej niż jedna osoba oraz należy ją wymieniać na nową co 2-3 miesiące.

Metody szczotkowania zębów

Metoda "roll" – jest wskazana dla młodzieży i dorosłych, którzy mają zdrowie przyzębie. Jest najmniej uciążliwa ze wszystkich sposobów szczotkowania i sprawia, że oczyszczamy zewnętrzne powierzchnie zębów i okolice przyszyjkowe (miejsca stykania się zębów z dziąsłem). Włosie szczoteczki należy ustawić pod kątem 45 stopni do płaszczyzny zębów, na powierzchni przedsionkowej i później językowej, częściowo na dziąśle. Należy wykonać ruch obrotowo-wymiatający w kierunku od brzegów siecznych.
Czynność tę powtarzamy kilka razy na tym samym odcinku, po czym przesuwamy szczoteczkę, by oczyścić cały łuk szczęki i żuchwy. Metoda "roll" wpływa pozytywnie na dziąsła, ponieważ delikatnie je masujemy przy czyszczeniu zębów, a to wpływa na ich lepsze ukrwienie.

Metoda pozioma
Jest to metoda czyszczenia powierzchni żujących zębów bocznych. Włosie szczoteczki przykładamy wzdłuż długiej osi zębów na powierzchniach żujących zębów bocznych, by szczotkować je tam i z powrotem – delikatnie wykonujemy także ruchy obrotowe.

Metoda pionowa
Wykorzystujemy ją do oczyszczania zębów przednich – siekaczy przednich i bocznych oraz kłów. Podczas stosowania ruchów wymiatających usuwamy resztki pokarmowe z wewnętrznych powierzchni zębów oraz przestrzeni międzyzębowych.

Oczyszczanie języka
W higienie jamy ustnej należy również uwzględnić czyszczenie języka, gdyż jego grzbiet jest jednym z głównych siedlisk drobnoustrojów w jamie ustnej i źródłem ich rozsiewania (szczególnie wtedy, gdy jest pokryty nalotem).
Metoda mikroskopii elektronowej pozwoliła odkryć, że wypustki brodawek nitkowatych, które pokrywają grzbiet języka, otoczone są grubą warstwą płytki bakteryjnej. Dlatego bardzo wskazane i w pełni uzasadnione jest czyszczenie języka podczas mycia zębów.
Bakterie, które przyczepione są do powierzchni języka, nie tylko przyczyniają się do próchnicy, ale mogą też być przyczyną przykrego zapachu z ust. Warto również oprócz języka oczyszczać także wewnętrzne strony polików.
Najlepiej do tego celu używać szczoteczki do czyszczenia języka, wskazane jest również płukanie ust. Jednakże czyszczenie języka szczoteczką nie jest rozwiązaniem idealnym, gdyż po pierwsze może powodować odruch wymiotny, po drugie – podczas czyszczenia możemy wbijać bakterie między brodawki języka, zamiast je eliminować. Obecnie produkowane są specjalne skrobaczki do oczyszczania języka. Ewentualnie można użyć do tego celu zwykłej szczoteczki do zębów.

BZ

Źródło: "W trosce o Twój uśmiech@zdrowie"
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

Pierwszy webinar "Co stomatolog musi wiedzieć o hemostazie" już za nami Lekarz

- Mam przyjemność zaprezentować Państwu problemy hemostazy, z którymi możecie zetknąć się w swoich gabinetach stomatologicznych – mówiła do uczestników webinaru "Zdrowy uśmiech to nie wszystko? Co stomatolog musi wiedzieć o hemostazie" dr n. med. Mag...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ewa Mazur-Pawłowska - Dentonet.pl
Dokumentacja pacjenta w stomatologii - co musi wiedzieć asysta? Asysta

- Zapraszam na mój wykład podczas konferencji ASYSDENT 2020 – mówi mec. Ewa Mazur-Pawłowska, jedna z wykładowców tegorocznego ASYSDENTU. – Przedstawię Państwu koncepcję przygotowywania podstawowej dokumentacji pacjenta w stomatologii. Jest to bardzo ...

autoamputacja języka - Dentonet.pl
Autoamputacja języka – co każdy dentysta wiedzieć powinien? Lekarz

Two cases of nonsuicidal self-injury comprising partial autoamputation of the apex of the tongue Takashi Moriya, Hitoshi Sato, Kenichi Takeda, Kaori Ikezaki, Ryogo Katada, Tatsuo Shirota Zranienia i uszkodzenia w obrębie tkanek miękkich i twardych ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres