Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Co powinno się wiedzieć o kasach fiskalnych i jak je fiskalizować?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Co powinno się wiedzieć o kasach fiskalnych i jak je fiskalizować?

Co powinno się wiedzieć o kasach fiskalnych i jak je fiskalizować?

Krok I – zakup kasy

Pytanie: gdzie ją nabyć?
Najlepiej poszukać sprzedawcy blisko miejsca zamieszkania (by w razie problemów mieć możliwość złożenia reklamacji). Pomocna w poszukiwaniach może być wyszukiwarka internetowa, która wskaże aktualne oferty i możliwości rabatowe dla lekarzy i lekarzy stomatologów.

Krok II – wybór modelu
Pytanie: jaki typ kasy wybrać?
W sprzedaży oferowane są różne rodzaje kas. Różnią się one od siebie przede wszystkim funkcjonalnością. Dwa podstawowe rodzaje to: ERC i POS. Typ ERC to kasa o mniejszej funkcjonalności, a POS to bardzo zaawansowana grupa urządzeń.
Wśród kas ERC wyróżniamy kasy przenośne (mobilne), jednostanowiskowe i systemowe.

Kasy przenośne (mobilne) – to urządzenia małych rozmiarów, które niewiele ważą. Dlatego są wskazane dla osób, które pracują w różnych miejscach (ale np. jeżdżą też na wizyty domowe) i świadczą określony zakres usług (wystawiają na paragonach powtarzające się treści). Jednakże mają one wąski zakres funkcjonalności.

Kasy jednostanowiskowe – mają szerszą funkcjonalność niż mobilne, można też do nich podłączyć dodatkowe urządzenia (np. czytnik kodów kreskowych, komputer, wagę itp.). Niektóre z nich mogą być mobilne.

Kasy systemowe – są przeznaczone do pracy w placówkach, które świadczą usługi w dużej intensywności.

Jeśli zatem ktoś prowadzi gabinet jednoosobowy – najbardziej optymalna będzie kasa przenośna (jeśli świadczymy usługi w różnych miejscach) lub jednostanowiskowa. W większości przypadków wystarczy nam najprostszy model, który jednocześnie nie jest drogi, a zatem nie wymaga inwestowania dużych środków.

Krok III – zgłoszenie do Urzędu Skarbowego
Aby było możliwe odliczenie lub zwrot środków, które przeznaczyliśmy na zakup kasy, potrzeba złożyć pisemne zgłoszenie do naczelnika US. W zgłoszeniu powinno się zawrzeć informację o liczbie kas i podać adres, gdzie będziemy z nich korzystać.

Krok IV – nowa kasa wymaga fiskalizacji
Pytanie: Na czym to polega?

Fiskalizacja jest jednokrotną i niepowtarzalną czynnością, która inicjuje pracę modułu fiskalnego urządzenia oraz uruchamia jego pamięć fiskalną. Podczas fiskalizacji do pamięci kasy zostaje wprowadzony NIP właściciela oraz drukuje się pierwszy dobowy paragon. Dołącza się go do książki kasy, która zapewniana jest przez sprzedawcę do każdego modelu.
Fiskalizację przeprowadza serwisant, który ma do tego upoważnienie od podmiotu prowadzącego serwis główny kasy (powinien okazać odpowiedni identyfikator nadany mu przez ten podmiot).

Krok V – kasę należy zgłosić do Urzędu Skarbowego w ciągu 7 dni
Kiedy uruchomimy kasę i przeprowadzimy jej fiskalizację – w ciągu tygodnia powinniśmy zgłosić urządzenie do właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego. Wówczas urządzeniu zostaje nadany numer identyfikacyjny.

Krok VI – trwałe oznakowanie kasy numerem ewidencyjnym
To już ostatni ruch – trwałe naniesienie na obudowę kasy numeru ewidencyjnego, który otrzymaliśmy z Urzędu Skarbowego. Należy pamiętać, że jest to numer unikalny i może być przypisany tylko jednemu urządzeniu.

Jak korzystać z książki kasy?

Należy w niej dokonywać wpisów przewidzianych do wykonania przez podatnika, który zobowiązany jest także, by umożliwić podmiotowi prowadzącemu serwis główny lub podmiotowi prowadzącemu serwis kas dokonanie wpisów w książce. Właściciel kasy (podatnik) powinien przechowywać ją przez cały okres użytkowania urządzenia i udostępniać na żądanie odpowiednich organów.
Jeżeli posiadamy kasę stacjonarną – książka (oraz programy) powinna znajdować się w miejscu jej użytkowania.
Jeżeli utracimy książkę kasy – powinniśmy zwrócić się niezwłocznie do podmiotu prowadzącego serwis główny o wydanie duplikatu oraz zgłosić ten fakt do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Najważniejsze zalecenia odnośnie użytkowania kasy fiskalnej:
– Powinniśmy rejestrować każdą sprzedaż (usługę) oraz wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu pacjentowi (nabywcy);
– Jeżeli zmieniamy miejsce użytkowania kasy – w ciągu tygodnia powinniśmy zgłosić ten fakt w US;
– Jesteśmy zobowiązani do sporządzania raportów fiskalnych dobowych po zakończeniu pracy (każdego dnia) i nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym.
– Powinniśmy sporządzać także raporty okresowe (miesięczne) po zakończeniu działalności w danym miesiącu do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu.

OBOWIĄZKOWY PRZEGLĄD
Powinniśmy zgłaszać kasy fiskalne do obowiązkowego przeglądu technicznego do serwisu głównego co 24 miesiące.

BZ

Źródło: Gazeta Lekarska
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej
Dentysta może odzyskać część kosztów zakupu kasy fiskalnej Lekarz

Zgodnie z przepisami, od 1 marca 2015 r. we wszystkich gabinetach stomatologicznych muszą znajdować się kasy fiskalne. Nie wszyscy dentyści-przedsiębiorcy zdają sobie jednak sprawę, że mogą uzyskać zwrot części kosztów zakupu urządzenia.Jeszcze przed...

money-256288_960_720.jpg
Zwrot wydatków poniesionych na zakup kasy fiskalnej Lekarz

1 marca 2015 r. weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi we wszystkim gabinetach stomatologicznych muszą znajdować się kasy fiskalne. Nie wszyscy stomatolodzy wiedzą jednak, że istnieje możli......

shutterstock_129441338.jpg
Amortyzacja liniowa w gabinecie stomatologicznym Lekarz

Amortyzacja liniowa w gabinecie stomatologicznym Sposób na obniżenie podstawy opodatkowania Każdy stomatolog prowadzący własną działalność gospodarczą ma prawo do dokonywania systematyczn......

ROZWIŃ WIĘCEJ
dziewczynka_nitkuje_zeby.jpg
Po co nitkować zęby Pacjent

Blisko 96% Polaków – bez względu na płeć i wiek – boryka się z chorobami zębów i jamy ustnej. Najczęstszym schorzeniem zębów jest oczywiście próchnica, ale spor......

leaves-374246_960_720.jpg
Jak długo przechowywać dokumenty do ZUS-u? Lekarz

Zgodnie z kodeksem pracy, każdy pracodawca – w tym stomatolog prowadzący prywatną klinikę i zatrudniający pracowników – ma obowiązek przechowywania związanych z nimi dokument&oacute......

medications-257333_960_720.jpg
Udział w reklamach nie dla lekarzy i stomatologów Lekarz

Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej dr Grzegorz Wrona wystosował specjalny komunikat w sprawie lekarzy oraz lekarzy stomatologów biorących udział w reklamach. Przypomniano w nim, że t......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres