Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Co nowego w 2014 roku

Publikacja:
Co nowego w 2014 roku

Co nowego w 2014 roku

Nowa Karta Podatkowa

Minister Finansów ogłosił stawki nowej Karty Podatkowej na 2014 rok. Nowe stawki dla stomatologów oraz techników dentystycznych rozliczających się za pomocą Karty Podatkowej wyglądają następująco:

Dla lekarza stomatologa pracującego do 48 godzin miesięcznie stawka na 2014 rok wynosi 14,80 za każdą godzinę pracy. Jeżeli dentysta pracuje od 48 do 96 godzin miesięcznie, stawka wyniesie 710,40 zł plus 19,80 zł za każdą godzinę ponad 48. W przypadku pracy powyżej 96 godzin miesięcznie stawka została określona na 1660,80 zł.

Miesięczne stawki dla technika dentystycznego:

do 24 godzin – 13,10 złotych za każdą godzinę,

24–96 godzin – 314,40 zł plus 17,00 zł za każdą godzinę ponad 24,

powyżej 96 godzin – 1538,40 zł.

Stawki obowiązują od 1 stycznia 2014 roku.

O tym, kto i na jakich zasadach może korzystać z karty podatkowej przeczytaj także w naszym poradniku.

 

Priorytety NFZ na 2014 rok

Narodowy Fundusz Zdrowia określił także swoje najważniejsze zadania na 2014 rok:

1. Poprawa jakości świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez świadczeniodawców.

2. Wydanie jak największej liczbie ubezpieczonych kodów dostępu do Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP).

3. Zapewnienie w ramach dostępnych środków publicznych optymalnej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Czytaj więcej na: Dentonet.pl

 

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna

W 2014 roku czeka nas także przełom jeśli chodzi o prowadzenie dokumentacji medycznej. W założeniu od sierpnia 2014 roku dokumentacja medyczna ma być prowadzona przez wszystkie placówki w formie elektronicznej. Temat szeroko poruszaliśmy w portalu Dentonet.pl w ubiegłym roku. Lekarze oraz lekarze dentyści są za przesunięciem terminu wprowadzenia EDM. Ich zdaniem nie wszystkie placówki medyczne zdążą przygotować się do zmian, a programy do EDM nie spełniają oczekiwań.

Czytaj więcej: EDM

Ponieważ termin wprowadzenia obowiązku zastosowania Elektronicznej Dokumentacji Medycznej nie zmienił się ustawowo, zaleca się wdrażanie systemu i wybór programu do prowadzenia EDM.

 

Od 1 stycznia 2014 faktury elektroniczne

Od dziś można rozliczać się z NFZ elektronicznie. W ten sposób Funduszowi można przekazywać takie dokumenty, jak: faktura elektroniczna, rachunek elektroniczny, nota elektroniczna oraz dane elektroniczne zawarte w fakturze, rachunku lub nocie papierowej.

Więcej: Faktury elektroniczne

 

VAT na sprzęt medyczny pozostaje bez zmian

W 2014 roku nie zmienił się VAT na sprzęt medyczny. VAT na razie pozostaje bez zmian, nie wiadomo jeszcze, czy Polska wygra czy przegra sprawę przed Trybunałem Komisji Europejskiej.

Jak informuje rzecznik MF, Wiesława Dróżdż, nie da się w tej chwili określić dokładnego zakresu ewentualnych zmian. Ministerstwo nie otrzymało jeszcze decyzji Komisji Europejskiej. Dlatego w 2014 r. zmiany w przepisach nie obejmą obowiązującej dotychczas stawki VAT na wyroby medyczne.

Zmieniają się jednak inne kwestie dotyczące rozliczania VAT-u – zobacz: Duże zmiany w VAT w 2014 roku

 

Nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie stomatologii

Rozporządzenie, o którym pisaliśmy w artykule, określa warunki realizacji świadczeń gwarantowanych z zakresu stomatologii.

Do świadczeń chirurgii stomatologicznej i periodontologii dodano świadczenia z zakresu rentgenodiagnostyki – zdjęcia pantomograficzne z opisem jako świadczenia gwarantowane przysługujące pacjentowi raz na 3 lata.

Rozporządzenie wprowadza też obowiązek posiadania ssaka podczas zabiegów w znieczuleniu ogólnym oraz zabiegów chirurgicznych, jak również skalera przy świadczeniach z zakresu periodontologii.

Więcej zmian zobacz tu: MZ pełne rozporządzenie

Przepisy rozporządzenia stosuje się do gwarantowanych świadczeń stomatologicznych udzielanych od 1 stycznia 2014 roku.

 

Fiskus karze za niewłaściwe nazwy na paragonach

Po zmianach wprowadzonych przez MF w 2013 roku dotyczących nazewnictwa usług na paragonach fiskalnych w 2014 roku fiskus może ukarać podatnika za niewłaściwe nazwy na paragonach. Kara grzywny może zostać wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do nawet dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Fiskus może także nałożyć na podatnika mandat karny, tu kwota grzywny nie może przekroczyć podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Kara grzywny za wykroczenie skarbowe może być wymierzona w kwocie od 160 złotych (1/10 minimalnego wynagrodzenia) do 32 tys. złotych (dwudziestokrotność minimalnego wynagrodzenia).

W sytuacji gdy organ skarbowy wykaże podczas kontroli, że podatnik nie tylko wadliwie wystawiał paragony fiskalne, ale także w sposób nieprawidłowy opodatkował usługi tak, że zaniżył zobowiązania podatkowe, podatnik będzie podlegał odpowiedzialności karnej zarówno za wykroczenie skarbowe, jak i za przestępstwo skarbowe.

O paragonach pisaliśmy już wielokrotnie, zobacz np. Nazwa na paragonie u stomatologa

 

Aneksowanie umów przez NFZ na 2014 rok

Zgodnie z projektem NFZ na stałe otrzymał możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami. Umowę jednak będzie można przedłużyć na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. W przypadku umów, które wygasają pod koniec 2013 r., będzie można je aneksować jedynie do końca 2014 r. Oznacza to, że w ciągu 2014 roku NFZ będzie musiał przeprowadzić nowe konkursy na świadczenia na 2015 rok.

Więcej np. tu: Sejm przyjął ustawę, NFZ może aneksować umowy

 

Elektroniczny podpis

W związku z postępującą informatyzacją procedur, w 2014 roku każdy dentysta powinien posiadać elektroniczny podpis. Elektronicznego podpisu można używać do:

  • podpisywania umów,

  • składania podań i pism,

  • podpisywania faktur elektronicznych,

  • zarejestrowania działalności gospodarczej (CEIDG),

  • składania deklaracji celnych i podatkowych,

  • zgłoszeń ubezpieczenia społecznego (również system PUE ZUS).


Chociaż obowiązek posiadania takiego podpisu wszedł w 2013 roku, wiele osób zwlekało z jego realizacją. W 2014 roku bez podpisu elektronicznego nie da się prowadzić praktyki i w miarę jak wejdą nowe ustawy będzie to coraz trudniejsze. By składać elektroniczne wnioski, potrzebny jest certyfikowany podpis elektroniczny (koszt w pierwszym roku około 300 złotych, w latach następnych 120–160 złotych rocznie) lub profil zaufany ePUAP, który jest bezpłatny.

Jak założyć konto ePUAP i poświadczyć profil

KL


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Filip Nowak
Narodowy Fundusz Zdrowia ma nowego prezesa Lekarz

Od 9 listopada 2021 r. Filip Nowak zajmuje stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Powołanie nowemu prezesowi wręczył minister zdrowia Adam Niedzielski. Dotychczas - od 26 sierpnia 2020 r. - Filip Nowak pełnił obowiązki prezesa NFZ-u. Wcześ...

Dentonet - protest rezydentów
"To będzie początek nowego rozdania". Protest w Warszawie Lekarz

- Ten dzień będzie początkiem nowego rozdania. Wiemy, że naszą siłą jest wspólny front. Jest jeszcze wiele do zrobienia, wiele ran do zaleczenia, ale jesteśmy dobrej myśli. Udało się to, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się abstrakcją - mówią ...

dentysta
Dlaczego pacjenci szukają nowego lekarza dentysty? Lekarz

Krytyka ze strony lekarza stomatologa oraz zbyt wysokie koszty podejmowanego leczenia - to tylko niektóre z przyczyn, dla których pacjenci zmieniają dentystów. Przeprowadzona w USA latem tego roku ankieta dowodzi, że ponad połowa tamtejszych pacjentó...

ROZWIŃ WIĘCEJ
nowy rok
Szczęśliwego nowego roku! Lekarz

Wszystkim naszym Czytelnikom w nowym 2022 roku życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz ogromu sukcesów na polu zawodowym! Redakcja Dentonet.pl...

Szumowski i Kraska - Dentonet.pl
Kiedy poznamy nazwisko nowego ministra zdrowia? Lekarz

Do końca tygodnia poznamy nazwisko nowego ministra zdrowia – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wśród kandydatów do zastąpienia Łukasza Szumowskiego wymienia się m.in. prof. Wojciecha Maksymowicza, posła partii Porozumienie, obecnego sekretarza...

edgeendo
Co nowego w endodoncji? Wywiad z prof. Gianlucą Gambarinim Lekarz

W ostatnich dziesięcioleciach technologia znacznie usprawniła stomatologię i endodoncję, dostarczając użytecznych narzędzi do lepszej diagnostyki i leczenia kanałowego. Poprosiliśmy prof. Gianlucę Gambariniego, MD, DDS, kierownika Zakładu Endodoncji ...

ASYSDENT nowosci
Co nowego na konferencji ASYSDENT 2022? Gra i warsztaty online! Asysta

23 kwietnia 2022 r. Łódź ponownie stanie się polską stolicą asystentek i higienistek stomatologicznych. Wtedy właśnie odbędzie IX Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2022 – największe w naszym kraju wydarzenie...

COVID-19 - Dentonet.pl
W ośmiu krajach rozpoczęto badania kliniczne nowego leku na COVID-19 Lekarz

W 40 ośrodkach badawczych w ośmiu krajach rozpoczęto badania kliniczne drugiej fazy leku przeciwko COVID-19. Producent zaznacza, że lek może być przydatny nawet po wprowadzeniu szczepionek chroniących przed koronawirusom. Lek do stosowania w terapii...

Gabriela Chojnowska
Studentka stomatologii z Nowego Sącza w finale Miss Polski 2022 Lekarz

Gabriela Chojnowska – 21-letnia studentka  stomatologii z Nowego Sącza – wystąpi w finale konkursu Miss Polski 2022. – Jestem ambitną, czułą oraz wrażliwą osobą, a w życiu kieruję się tym, co podpowiada serce - nigdy nie być obojętnym na ludzką krzyw...

RTG zębów - Dentonet.pl
Radiologia w gabinecie stomatologicznym – co nowego w prawie? Lekarz

Główny Inspektor Sanitarny nadesłał odpowiedź na stanowisko prezydium NRL dotyczące projektu rozporządzenia w sprawie zakresu danych Krajowej Bazy Urządzeń Radiologicznych. Uwagi samorządu zostały w znacznej części uwzględnione. Z informacji gromadzo...

stomatologia - Dentonet.pl
Wykonywanie kontraktów w stomatologii – co nowego? Lekarz

Komisja stomatologiczna NRL ustala z Narodowym Funduszem Zdrowia warunki wykonywania kontraktów w 2020 r. i w latach następnych. W komunikacie poinformowano właśnie o stanie prac. Jednym z głównych obszarów działania samorządu, jest wypracowanie me...