Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Co na paragonie fiskalnym?

Brak komentarzy | Publikacja:
Co na paragonie fiskalnym?

Co na paragonie fiskalnym?

Od początku kwietnia br. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas fiskalnych (Dz.U. 2013, nr 363).

Resort finansów wymaga, aby paragon fiskalny zawierał co najmniej 18 pozycji.

A jakie to ma przełożenie na paragony wystawiane za udzielane świadczenia medyczne? Otóż daje pole do popisu urzędom skarbowym, które mają dość dużą swobodę interpretowania przepisów.

Na ten temat czytamy na stronie NIL, gdzie podane są m.in. interpretacje Izby Skarbowej w Katowicach i Bydgoszczy.

Jak zatem szczegółowy, w świetle nowego rozporządzenia, ma być paragon fiskalny wystawiany przez lekarza i lekarza dentystę?

Nasz lekarski samorząd wystosował w tej sprawie pismo do ministra finansów z prośbą, aby MF wydało jednoznaczną interpretację nowych przepisów.

NRL uważa, że w naszym przypadku na paragonie wystarczy zamieścić notkę „usługa stomatologiczna” z dodatkowym oznaczeniem, czy jest to usługa zwolniona z VAT, jako służąca profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, czy też jest to usługa objęta podatkiem VAT (np. z zakresu stomatologii estetycznej).

W piśmie sygnowanym przez prezesa Macieja Hamankiewicza NRL zwraca również uwagę na fakt, że bardzo szczegółowe opisywanie na paragonie poszczególnych procedur medycznych stanowi zagrożenie dla obowiązku zachowania przez lekarza tajemnicy lekarskiej (chodzi o art. 40 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty).

Jak na powyższe wystąpienie NIL zareaguje minister Rostowski – zobaczymy. Choć już teraz ciśnie się na usta uwaga, aby nasze władze wydawały od początku jasne i jednoznaczne przepisy, bez konieczności dodatkowego wydawania „prawa powielaczowego”.

Więcej na ten temat na stronie NIL.

 

opr. tch


POWIĄZANE ARTYKUŁY

michael walter iJMitgqRaZ8 unsplash
Czy na paragonie od dentysty może znaleźć się nazwa usługi? Lekarz

Samorząd lekarski przedstawił swoje uwagi dotyczące projektu ministerstwa finansów w sprawie kas rejestrujących. Wątpliwości NRL budzi m.in. planowany obowiązek umieszczania na paragonie dokładnej nazwy udzielonego świadczenia. W przygotowanym przez...

paragon - Dentonet.pl
Nazwa usługi medycznej na paragonie łamie prawa pacjenta? Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w specjalnym stanowisku wyraziło wątpliwość, czy umieszczanie na paragonie dokładnej nazwy świadczenia udzielonego pacjentowi nie będzie oznaczało złamania jego praw. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zapoznało s...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji