Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Co mają zęby do męskości? Okazuje się, że dużo!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Co mają zęby do męskości? Okazuje się, że dużo!

Co mają zęby do męskości? Okazuje się, że dużo!

Co 10 Polak ma problemy z erekcją. Tylko 36 proc. mężczyzn przyznających się do problemu szuka pomocy u seksuologa lub lekarza. Problem dotyczy przede wszystkim mężczyzn po 40-tym roku życia. Najczęstszą jego przyczyną jest stres, styl życia, choroby serca, a także nowotwory. Do tej listy coraz częściej specjaliści dopisują także choroby jamy ustnej. Z badań naukowców wynika, że mężczyźni cierpiący na próchnicę i zapalenie dziąseł bardziej narażeni są na zaburzenia potencji.

Myj zęby, a będziesz dłużej sprawny

Choroby dziąseł oraz próchnica mogą mieć wpływ na zdolność osiągania pełnej erekcji – donosi British Dental Health Foundation.

Ostatnie badania opublikowane na łamach Journal of Periodontical sugerują, że winne problemom łóżkowym są rozwijające się w jamie ustnej bakterie, przedostające się do krwioobiegu i powodujące infekcje, a w konsekwencji rozwój chorób ogólnoustrojowych.

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców na grupie 70 mężczyzn pokazały, iż występowanie problemów z męskością nasila się u osób z objawami przewlekłego zapalenia przyzębia. 4 na 5 mężczyzn cierpiących na poważne zaburzenia erekcji miało jednocześnie objawy choroby dziąseł.

– Stan zdrowia jamy ustnej ma wpływ na stan zdrowia całego organizmu, także na naszą sprawność seksualną. Rozwijające się w jamie ustnej bakterie w sytuacji, kiedy mamy zaawansowana próchnicę lub choroby przyzębia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia innych organów m.in. serca i nerek, mogą być również przyczyną rozwoju cukrzycy. Przedostanie się bakterii do krwioobiegu może spowodować zakażenie całego organizmu, wpływając tym samym na sprawność wszystkich organów. Dlatego tak ważna jest higiena jamy ustnej i leczenie próchnicy, zwłaszcza u mężczyzn po 30 roku życia, kiedy pojawiają się pierwsze problemy z potencją – mówi dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna w Katowicach.

Kiepsko z higieną, kiepsko z sercem

Tymczasem mężczyźni w Polsce dentystę omijają szerokim łukiem, kiepsko jest również z poziomem higieny. Zaledwie 47 proc. mężczyzn myje żeby 2 razy dziennie. Aż 6 proc. nie myje zębów w ogóle – wynika z danych Dentysta.eu. Do dentysty z kolei panowie najczęściej zgłaszają się, kiedy pojawia się ból i konieczne jest skomplikowane leczenie.

– Pod tym względem kobiety mają większą świadomość, rozumiejąc, że stan zdrowia jamy ustnej odbija się na zdrowiu całego organizmu. Mężczyźni częściej problemy jamy ustnej bagatelizują i zamiast stawiać na profilaktykę próchnicy, częściej przychodzą do dentysty z zaawansowaną próchnicą, chorobami dziąseł, a nawet zakażeniami – mówi dr Duda.

Zdaniem dentysty najnowsze doniesienia naukowców powinny zmobilizować mężczyzn do częstszych wizyt u dentysty.

– Brak odpowiedniego leczenia stomatologicznego, a także zwykłej higieny ma swoje konsekwencje nie tylko w zaburzeniach erekcji, u mężczyzn z próchnicą czy zapaleniem dziąseł wzrasta ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru, zapalenia płuc, a także ryzyko rozwoju raka jamy ustnej, który częściej występuje właśnie u mężczyzn. U osób z próchnicą ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta nawet o 70 proc.– mówi dentysta.

– Jama ustna jest rajem dla bakterii, przede wszystkim paciorkowców, każda otwarta rana, a z takimi mamy do czynienia przy chorobach dziąseł czy próchnicy otwiera drogę bakterii do układu krwionośnego siejąc spustoszenie w organizmie – dodaje.


 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie bruksizmu - Dentonet.pl
Bruksizm dużo częstszy u osób z lękiem społecznym Lekarz

Według naukowców z Tel Aviv University, bruksizm może wynikać z lęku przed kontaktami społecznymi. – To nie jest problem wyłącznie dentystyczny, choć ma związane z zębami konsekwencje – uważa kierujący pracami dr Ephraim Winocur. Przyczyny bruskizmu...

studia - Dentonet.pl
Za dużo miejsc na studia stomatologiczne? Jest opinia NRL Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej negatywnie ocenia propozycję zwiększenia limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny. Zgodnie z propozycją ministerstwa zdrowia, w roku akademickim 2020/2021 liczba miejsc dla obywateli polskich studiujących w...

Kanada - Dentonet.pl
Kanada: gabinety stomatologiczne wróciły do pracy 4 maja Lekarz

Pandemia COVID-19 wywiera znaczący wpływ na funkcjonowanie wielu działów gospodarki i życie społeczne, nie wyłączając opieki zdrowotnej, w tym stomatologii. Do zmian tych przygotowuje się między innymi Kanada. Rutynowa wizyta w gabinecie dentystyczn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zasiłek opiekuńczy - Dentonet.pl
ZUS przypomina: dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja Asysta

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem, zostaje wydłużony do 24 maja. Tak jak dotąd przysługuje on ...

Czy teleporady w leczeniu stomatologicznym mają sens? Lekarz

- W swojej praktyce przeprowadziłem kilka rozmów z pacjentami w formie porady zdalnej i w sprawach błahych udało się udzielić pierwszej pomocy - mówi dr Dariusz Paluszek, przewodniczący Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres