Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Co dalej z ortodoncją dziecięcą? NIL pisze do Rzecznika Praw Pacjenta

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Co dalej z ortodoncją dziecięcą? NIL pisze do Rzecznika Praw Pacjenta

Co dalej z ortodoncją dziecięcą? NIL pisze do Rzecznika Praw Pacjenta

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Cisło skierował się z prośbą do Rzecznika Praw Pacjenta o interwencję w sprawie wygasających uprawnień dzieci po 12. roku życia do leczenia ortodontycznego.

Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi leczenia stomatologicznego w czasie stanu epidemii w związku z wirusem SARS-CoV-2 ogłoszonymi przez ministerstwo zdrowia pod koniec marca, świadczenia stomatologiczne powinny zostać ograniczone jedynie do tych pilnych, np. u pacjentów z silnym bólem czy jednoznacznymi wskazaniami do szybkiej ekstrakcji.

Budzi to pytania o udzielanie świadczeń np. z zakresu ortodoncji. Wiadomo, że prawo dziecka do świadczeń gwarantowanych dotyczących leczenia ortodontycznego wygasa po ukończeniu przez nie 12. roku życia. Lekarze ortodonci obawiają się, że w związku z wytycznymi wykonane aparaty ortodontyczne sprawozdane do NFZ-u w okresie obowiązywania zaleceń, mogą spotkać się z odmową refundacji.

Samorząd lekarski kontaktował się w tej sprawie z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale jak dotąd nie doczekał się odpowiedzi na swoje pismo. – Brak odpowiedzi NFZ trzeba traktować jako próbę przerzucenia na barki świadczeniodawców z zakresu leczenia ortodontycznego odpowiedzialności albo za brak zapłaty za przeprowadzone leczenie (w przypadku oddania tych aparatów) albo za wygaśnięcie uprawnień tych będących już w leczeniu dzieci, które w kwietniu i maju kończą 12. rok życia i które na realizację swego uprawnienia oczekiwały wcześniej w kolejce. Sytuacja taka jest niedopuszczalna z każdego punktu widzenia – czytamy w komunikacie wiceprezesa NRL.

Choć w zaleceniach nie ma mowy o bezwzględnym zakazie odbycia wizyty polegającej na oddaniu aparatu ortodontycznego, to jednak sprawa jest bardzo złożona i wymaga interwencji instytucji państwowych. – W przypadku przedłużającego się leczenia niektóre etapy tego leczenia mogą wymagać powtórnego wykonania. Ponadto, dziecko nie pojawia się w gabinecie samo, więc ostateczna rekomendacja musi uwzględniać też względy epidemiologiczne – dodano w komunikacie.

Naczelna Rada Lekarska nie może samodzielnie wydać jednoznacznej rekomendacji lekarzom ortodontom. – W sytuacji istnienia tak poważnych wątpliwości obowiązkiem publicznego płatnika jest udzielanie wyjaśnień – albo rozwiewających je, albo przynajmniej informujących o etapie, na którym znajdują się uzgodnienia w tej sprawie – podkreślono.

Wszystko to sprawiło, że NRL prosi o wsparcie swoich działań przez Rzecznika Praw Pacjenta. – Brak jakiegokolwiek dialogu pomiędzy ministerstwem zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia a przedstawicielami środowiska stomatologicznego w sprawach dotyczących leczenia stomatologicznego skutkuje w pełni uzasadnionym odczuciem środowiska stomatologicznego pozostawienia tak dużej i ważnej dziedziny medycyny samej sobie – podsumowano.

Skaner wewnątrzustny to nie cyfrowa łyżka wyciskowa. – Urządzenie to sprawdza się oczywiście przy rekonstrukcjach, ale też diagnostyce. Korzystają z tego ortodonci. To także doskonałe urządzenia do archiwizacji i danych i wielospecjalistycznych konsultacji na odległość – mówi dr Paweł Bernatek, pasjonat stomatologii cyfrowej.

Oprac. AF, źródło: NIL

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

finansowanie świadczeń NFZ - Dentonet.pl
NFZ zapowiada kolejne zmiany w finansowaniu stomatologii Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia odpowiedział na apel prezesa NRL w sprawie wykonania umów o udzielanie świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych. NFZ w specjalnym piśmie podkreślił gotowość do kolejnego spotkania poświęconego omówieni...

zgoda małoletniego pacjenta na leczenie - Dentonet.pl
RPP o prawie małoletniego pacjenta do wyrażenia zgody na leczenie Lekarz

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że w przypadku pacjentów małoletnich po ukończeniu 16. roku życia wymagana jest podwójna zgoda na leczenie – zarówno małoletniego pacjenta, jak i jego rodzica (przedstawiciela ustawowego). Jak czytamy w komunikacie...

stomatologia - Dentonet.pl
Stomatologia: większa dostępność do świadczeń gwarantowanych Lekarz

Ministerstwo zdrowia przygotowało rozporządzenie, które ma zwiększyć dostępność do leczenia stomatologicznego w warunkach epidemii COVID-19 w Polsce. Jak poinformowano, od połowy marca br. dostęp do świadczeń zdrowotnych – również stomatologicznych ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
współczynnik korygujący - Dentonet.pl
Dentyści będą masowo wypowiadać umowy z NFZ-em? Lekarz

Wiceprezes NRL Andrzej Cisło uważa, że ze strony lekarzy dentystów niepokojąco rośnie liczba zapowiedzi wypowiedzenia umowy z NFZ-em z powodu braku należytej wyceny świadczeń. – Żaden z lekarzy dentystów nie chce rezygnować z leczenia pacjentów w ram...

dentysta - Dentonet.pl
Narasta sprzeciw dentystów ws. finansowania świadczeń Lekarz

Naczelna Rada Lekarska zaopiniowała projekt rozporządzenia NFZ-u w sprawie zmian w wycenach punktowych świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych. Jedynym pozytywem projektu – zdaniem samorządu lekarskiego – jest zwiększona wyce...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres