Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Co czeka NFZ po wyborach?

Brak komentarzy | Publikacja:
Co czeka NFZ po wyborach?

Co czeka NFZ po wyborach?

Czy po wyborach czeka nas kolejna rewolucja służby zdrowia? Czy NFZ przetrwa w obecnym kształcie? Czy likwidacja Funduszu uzdrowi system opieki medycznej, czy będzie raczej początkiem jeszcze większego chaosu?

 

PIS: Likwidujemy NFZ, wracamy do finansowania budżetowego

Likwidację NFZ, wprowadzenie opieki zdrowotnej dla dzieci w szkołach i powrót do finansowania budżetowego deklaruje Prawo i Sprawiedliwość. – Państwo musi wziąć odpowiedzialność za zdrowie Polaków. Stanąć po stronie pacjentów i pracowników służby zdrowia. Trzeba zbudować system, w którym będzie poszanowanie dla ludzi związanych ze służbą zdrowia i przede wszystkim zapewnione bezpieczeństwo i dostęp do bezpłatnej służby zdrowia dla pacjentów – to motyw przewodni dotychczasowych wystąpień Beaty Szydło.

W praktyce budowanie systemu miałby polegać na tym, że ustalony w ustawie budżetowej poziom finansowania świadczeń opieki zdrowotnej będzie podzielony na dwie części. Pierwsza część ma być przekazana do dyspozycji wojewodów (na zaspokojenie potrzeb zdrowotnych w danym regionie); natomiast druga – trafić do dyspozycji ministra zdrowia i przeznaczona na zadania mające charakter ogólnopolski, przede wszystkim na finansowanie najbardziej kosztowych świadczeń wysokospecjalistycznych. Z tych resortowych środków finansowane byłoby także m.in. wyższe szkolnictwo medyczne.

KORWiN: Zlikwidujmy NFZ, skasujmy Ministerstwo Zdrowia, leczmy się prywatnie

Natomiast Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja (KORWiN) opowiada się nie tylko za likwidacją Funduszu, lecz również Ministerstwa Zdrowia. W zamian proponuje wprowadzenie zasad rynkowego funkcjonowania ochrony zdrowia, w tym prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

 

PO: Zostawmy NFZ, zlikwidujmy składki na ZUS i NFZ

Likwidacji Funduszu przeciwna jest Platforma Obywatelska. Nieoficjalnie mówi się o powrocie do pomysłu likwidacji centrali NFZ w obecnej formie i zwiększeniu samodzielności 16 oddziałów wojewódzkich Funduszu. Platforma zapowiada również likwidację składek na NFZ i ZUS, dzięki czemu znacząco wzrosłyby wynagrodzenia Polaków. Finasowanie składek miałby przejąć budżet państwa.

 

SLD: Likwidacja Funduszu jest bez sensu

Przypomnijmy, że stworzenie NFZ było częściową realizacją obietnic wyborczych SLD z 2001 r. Sojusz forsował wówczas likwidację kas chorych i zastąpienie ich kilkoma funduszami zdrowia. Jednak po wyborach zwyciężyła koncepcja lansowana przez Mariusza Łapińskiego – powołania jednej, scentralizowanej instytucji rządowej. Po upływie 14 lat SLD krytycznie oceniło tę decyzję:

– Dzisiaj wiemy dokładnie, że centrala w Warszawie nie sprawdziła się: mamy dwie armie urzędników, tę w ministerstwie i tę w NFZ. Skoro mamy dwa ośrodki biorące na siebie odpowiedzialność, to jest niedobra sytuacja. Połączmy je, dajmy odpowiedzialność w ręce ministra, z jakiejkolwiek opcji on będzie – stwierdził Grzegorz Napieralski.

Zdaniem Napieralskiego centrala NFZ powinna zostać zlikwidowana, a odpowiedzialność za zdrowie publiczne musi przejąć ministerstwo zdrowia. – Chcielibyśmy, by samorządy miały kontrolę nad tym, co się dzieje w NFZ na poziomie województwa – zaznaczył Napieralski.

Jednocześnie Sojusz Lewicy Demokratycznej otwarcie sprzeciwił się całkowitej likwidacji NFZ. Marek Balicki, były minister zdrowia i ekspert SLD w zakresie polityki zdrowotnej, w wywiadzie dla Medycyny Praktycznej odnosząc się do koncepcji PIS stwierdził: – Jeśli rzeczywiście zlikwidowano by NFZ, bałagan w ochronie zdrowia, jaki pamiętamy z końca lat 90., byłby niczym wobec nowej rzeczywistości.

W opinii Balickiego oddziały wojewódzkie NFZ powinny się zająć kontraktowaniem usług i kontrolowaniem, czy pieniądze zostały właściwie wydane, pełniłyby więc wyłącznie funkcje administracyjne.

 

NowoczesnaPL: NFZ trzeba zreformować

W opinii ekspertów stowarzyszenia NowoczesnaPL: "Poziom finansowania z budżetu jest niski, rola NFZ niewłaściwa, a usługi – zmonopolizowane przez państwowego ubezpieczyciela". Dlatego zasady funkcjonowania Narodowego Funduszu Zdrowia muszą ulec zmianie.

– Ochrona zdrowia musi mieć swojego zarządzającego, NFZ nie może być kreatorem polityki, ale jej realizatorem, konieczne jest przejrzenie „dziur” w systemie i racjonalizacja działań – czytamy w programie NowoczesnaPL. Jednak na czym konkretnie miałaby polegać ta racjonalizacja – jak na razie nie wiadomo.

 

PSL, Kukiz '15: Do tej pory bez konkretów

Obie partie nie ogłosiły jeszcze oficjalnego programu w zakresie ochrony zdrowia. Z wypowiedzi ludowców można domniemywać, że PSL będzie forsował decentralizację NFZ i przesunięcie kompetencji finansowych do samorządów. Także Paweł Kukiz sugeruje „decentralizację zarządzania ochroną zdrowia”, jednak bez wdawania się w szczegóły.

 

B.Sz.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

nowotwory głowy i szyi - Dentonet.pl
Rak głowy i szyi nie czeka! Europejski Tydzień Profilaktyki Lekarz

W dniach 21-25 września 2020 r. – pod hasłem „Rak głowy i szyi nie czeka” – odbywa się VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W szpitalach i przychodniach przy tej okazji prowadzone są bezpłatne badania i działania edukacyjne, ...

Tomasz Gedrange - Dentonet.pl
Prof. Tomasz Gedrange kandydatem w wyborach do PAN Lekarz

Prof. Tomasz Gedrange – lekarz dentysta, ortodonta, członek zarządu głównego PTS-u – będzie startował w wyborach do komitetów naukowych PAN.Prof. Tomasz Gedrange to absolwent Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie w Niemczech. Przez wiele lat pełn...

Krakdent 1
Tylko targi stomatologiczne KRAKDENT® - co czeka nas w tym roku? Lekarz

Przed nami kolejna edycja targów KRAKDENT® – przez wielu przedstawicieli branży uważanych za najważniejsze targowe spotkanie lekarzy stomatologów, techników dentystycznych i asystentek nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Impr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepionka na COVID-19 - Dentonet.pl
Ponad połowa lekarzy dentystów wciąż czeka. Kiedy szczepionki? Lekarz

43% lekarzy dentystów w Polsce przyjęło już szczepionkę przeciwko COVID-19. Na tę możliwość wciąż czeka 48% stomatologów. Co ciekawe, niemal co dziesiąty lekarz dentysta nie zamierza zgłaszać się po szczepionkę. Przypomnijmy, że trwają szczepienia w ...

telemedycyna - Dentonet.pl
Prof. Konrad Rejdak: "Czeka nas era telemedycyny" Lekarz

Po pandemii czeka nas era telemedycyny, czyli więcej e-wizyt oraz zdalnych konsultacji lekarskich – uważa prof. Konrad Rejdak z Lublina. Specjalista, który jest prezesem-elektem Polskiego Towarzystwa Neurologicznego twierdzi, że telemedycyna sprawd...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji