Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Ciąża i okres laktacji a znieczulenie miejscowe zęba

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ciąża i okres laktacji a znieczulenie miejscowe zęba

Ciąża i okres laktacji a znieczulenie miejscowe zęba

Lęk o zdrowie dziecka często powstrzymuje przyszłe mamy przed leczeniem zębów w znieczuleniu. Wiele kobiet obawia się, iż leki znieczulające uszkodzą rozwijające się narządy wewnętrzne płodu lub wręcz doprowadzą do poronienia. O tym, jak silne są to obawy, świadczą liczne wpisy na naszym forum.


– Moje koleżanki mówiły, że znały przypadki wielu poronień po znieczuleniu zęba, ale nie mogły sobie przypomnieć, w którym to było trymestrze… Co gorsza, jedna z nich powiedziała, że urodziła córkę z alzheimerem właśnie po usunięciu zęba i podaniu znieczulenia (podobno zostało to udowodnione). Proszę, napiszcie mi, czy to prawda?

– Boję się znieczulenia. Jestem w pierwszym trymestrze i nie chcę, żeby dziecko urodziło się przez mnie chore. Podobno od znieczulenia kurczą się naczynia i dzidziuś może się urodzić z wadą mózgu.

– Nie wierzcie w to, co wciskają wam stomatolodzy. Żaden lek nie jest obojętny dla zdrowia dziecka, chyba że są to preparaty homeopatyczne lub zioła w małych dawkach. Leki przeciwbólowe i znieczulające rozpuszczają się w wątrobie, dlatego dziecko po urodzeniu ma problemy z trawieniem pokarmu.


Czy rzeczywiście znieczulenie zagraża zdrowiu dziecka?
– Nie stwierdzono negatywnego wpływu na płód podawanych miejscowo leków do znieczulania zębów – przekonuje lek. stom. Jacek Kowalski, konsultant portalu Dentonet. – Oczywiście, z wiadomych względów nie przeprowadza się takich badań na ludziach. Przyjmuje się więc ogólną zasadę stosowania leków w ciąży – w I trymestrze ciąży kobieta nie powinna przyjmować żadnych preparatów, ponieważ jest to okres organogenezy (kształtowania się dziecka).
– Jeżeli jednak sytuacja do tego zmusza, powyższe zalecenie nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem – dodaje dr Jacek Kowalski. – W stanie wyższej konieczności, takiej jak np. ból zęba, zapalenie miazgi (nerwu), zapalenie ropne – znieczulenie należy podać. Nie można unikać wtedy leczenia. Stan zapalny jest ogniskiem rozsiewu bakterii po całym organizmie kobiety, które mogą dotrzeć również do dziecka. Ponadto każdy stan zapalny może się skomplikować, nawet do stanu zagrożenia życia kobiety. Nie wolno do tego dopuścić. Czekanie na zakończenie I trymestru ciąży jest nierozsądne. Należy jednak unikać zbędnego leczenia stomatologicznego w ciąży – czyli takiego, które można odłożyć na okres po porodzie.

– Wiem, że w pierwszych tygodniach ciąży nie można przyjmować znieczulenia, ale około połowy ciąży już można. Ja chodziłam około 5 miesiąca ciąży do dentysty i dostawałam takie specjalne znieczulenie, które nie szkodzi dziecku.
– Ja za namową swojego dentysty leczyłam zęby w II trymestrze ze znieczuleniem, tyle że jakimś specjalnym dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Dentysta twierdził, że bardzo dobrze, że się wzięłam za ząbki, bo te zepsute mają w sobie bakterie groźne dla mamy i dziecka,.


– Rzeczywiście, od 4 miesiąca dziecko już tylko rośnie – komentuje wypowiedzi czytelniczek dr Jacek Kowalski. – Podawanie znieczuleń jest więc możliwe, aczkolwiek z jednym istotnym zastrzeżeniem. Powszechnie w stomatologii stosuje się dwa rodzaje leków: lignokainę i artykainę. Zdecydowanie lepsza dla dziecka jest właśnie artykaina. Działa mocniej (z tego powodu mniej się jej podaje), wolniej opuszcza miejsce podania i jest rozkładana we krwi oraz wątrobie (lignokaina tylko w wątrobie), dzięki czemu mniej substancji dociera do dziecka.


Alternatywa – leczenie zęba bez znieczulenia
Pamiętajmy, iż ból, jaki jest powodowany w czasie np. wiercenia zęba z nerwem w stanie zapalnym, jest niewyobrażalny. Wywołuje potężny stres i reakcję obronną, który nie pozostaje bez wpływu na zdrowie dziecka. Wydziela się wtedy ogromna ilość adrenaliny, która działa obkurczająco na macicę oraz dociera do dziecka, wpływając na jego rozwój.

Znieczulenia zębów a karmienie piers
Wiele pań karmiących piersią obawia się również, iż podany podczas zabiegu środek znieczulający w jakiś sposób przedostaje się do pokarmu i "zatruwa" delikatny organizm dziecka, powodując uporczywą kolkę lub wymioty.


– Po powrocie do dentysty (rwanie zęba w znieczuleniu) nakarmiłam jak zwykle synka, jednak natychmiast wszystko zwrócił, po raz pierwszy od urodzenia. Uważam, że w moim mleku musiały znajdować się jakieś resztki znieczulenia i to one zaszkodziły maleństwu.
– Byłam dzisiaj u stomatologa, bo miałam borowaną szóstkę. Dodam, że dentysta podał mi tak mocne znieczulenie, że zdrętwiała mi połowa twarzy. Nakarmiłam małego, a on jakieś piętnaście minut później zaczął strasznie płakać i wierzgać nóżkami. Czy to możliwe, że zareagował tak na mój pokarm ze znieczuleniem?


– Brak jest negatywnego wpływu minimalnych ilości leku znieczulającego na dziecko – dementuje obawy pacjentek dr Jacek Kowalski. – Jeżeli kobieta myśli jednak o ograniczeniu ilości leku, która dotrze do dziecka, to karmiąca piersią mama powinna prosić o znieczulenie zęba artykainą. Podaje się jej mniej, gdyż działa mocniej. Silniej wiąże się z białkami dziąsła, a więc wolniej odpływa z miejsca podania. A kiedy już opuści miejsce podania, jej rozkład rozpoczyna się po drodze we krwi, zaś resztka rozkładana jest w wątrobie.

Wpisy pacjentów komentował konsultant portalu Dentonet, lek. stom. Jacek Kowalski.
Z cyklu: Znalezione na forum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Ból zęba w ciąży może być groźny - Dentonet.pl
Ból zęba w ciąży może być groźny - nie zwlekaj z wizytą u dentysty! Pacjent

Kobieta w ciąży powinna w szczególny sposób dbać o swoje zdrowie – jej samopoczucie ma bowiem wpływ na rozwój dziecka. Dość częstym, ale niestety lekceważonym przez ciężarne problemem są bóle zębów. Tymczasem ból zęba w ciąży może być bardzo groźny z...

Znieczulenie zęba w ciąży - Dentonet.pl
Znieczulenie zęba w ciąży - czy to możliwe? Pacjent

Kobiety w ciąży nie powinny chodzić do dentysty, a jakiekolwiek zabiegi z zastosowaniem znieczulenia nie są u nich dopuszczalne Niestety, takie błędne przekonania wciąż pokutują w naszym społeczeństwie. Tymczasem nieleczone choroby jamy ustnej mogą b...

Dentonet - fakty i mity o zdrowiu zębów u ciężarnych
Jak kobiety w ciąży powinny dbać o zdrowie zębów - fakty i mity Pacjent

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, wymagający od niej troski zarówno o swoje zdrowie, jak i stan rozwijającego się dziecka. Choć ze świadomością odnośnie roli zdrowych zębów w trakcie ciąży wśród Polek wciąż nie jest najlepiej, to mimo w...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dziewczynka_nitkuje_zeby.jpg
Po co nitkować zęby Pacjent

Blisko 96% Polaków – bez względu na płeć i wiek – boryka się z chorobami zębów i jamy ustnej. Najczęstszym schorzeniem zębów jest oczywiście próchnica, ale spor......

toothbrush.jpg
Jak wybrać elektryczną szczoteczkę do zębów? Pacjent

Najnowsze badania naukowe dowodzą, że regularne używanie elektrycznej szczoteczki do zębów jest o wiele bardziej korzystne dla zdrowia jamy ustnej niż stosowanie szczoteczki manualnej. Nic więc......

borowanie_i_odsysanie_1.jpg
KFS dofinansuje kurs dla asysty stomatologicznej? Asysta

Kto płaci za kursy asysty stomatologicznej? Najczęściej jednak sama asysta. Oczywiście zdarzają się wyjątki i niektórzy pracodawcy pokrywają opłatę za szkolenie czy kurs. Inni dorzucają się po ......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres