Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Choroby dziąseł a przedwczesny poród

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Choroby dziąseł a przedwczesny poród

Choroby dziąseł a przedwczesny poród

Bakterie, które wywołują choroby dziąseł, sprzyjają przedwczesnym porodom – zaobserwowali naukowcy amerykańscy w badaniach na ciężarnych myszach.

O związku między chorobami dziąseł i ryzykiem urodzenia dziecka przed terminem, naukowcy donosili już wcześniej. Najnowsza praca dostarcza uzasadnienia tej zależności. Naukowcy z Case Western Reserve University prześledzili, że infekujące dziąsła bakterie z gatunku Fusobacterium nucleatum przedostają się wraz z krwią do łożyska i do płynu owodniowego u ciężarnych myszy. W ten sposób wywołują przedterminowy poród.

Doświadczenia, które polegały na wstrzykiwaniu myszom żywych bakterii F. nucleatum pobranych z łożyska i płynu owodniowego kobiet, które urodziły przedwcześnie, potwierdziły te obserwacje. Wprowadzone do organizmu samic bakterie nie infekowały wątroby czy śledziony, ale powodowały, że po około 72 godzinach niektóre z samic rodziły martwe dzieci.

Dodatkowo badacze przeanalizowali zbierane w przeszłości dane na temat obecności bakterii w łożysku i płynie owodniowym kobiet, które urodziły za wcześnie. Obecność F. nucleatum stwierdzono aż w 30 proc. przypadków.

Prowadzącej badania Yiping Han, bardzo trudno było zrozumieć w jaki sposób bakterie infekujące dziąsła mogą dostawać się w sterylne okolice łożyska, zwłaszcza, że F. nucleatum są rzadko wykrywane w pochwie.

Jak spekuluje badaczka, mogą się one przedostawać do krwiobiegu w czasie krwawienia chorych dziąseł. "W chorobach przyzębia liczba bakterii wrasta około 10 tys. razy, jednocześnie układ odporności, osłabiony zmianami hormonalnymi w ciąży, jest mniej wydajny w zwalczaniu infekcji" – wyjaśnia Han. Dlatego bakterie z jamy ustnej łatwiej infekują łożysko i dostają się do płynu owodniowego.

"Chorobom dziąseł bardzo łatwo jest zapobiegać i łatwo je leczyć" – podkreśla Han. Kobietom, które są w ciąży lub planują w nią zajść, badaczka zaleca wizytę u stomatologa oraz ścisłe przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej.

W prewencji chorób dziąseł istotna rolę pełni też stosowanie diety bogatej w owoce i warzywa, unikanie palenia i picia dużych ilości alkoholu.
 

 

(inf.wł)
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Przerost z krwawieniem dziąseł u pacjenta z niedoborem plazminogenu Lekarz

Zapalenie przyzębia może mieć wiele przyczyn – najczęściej jest spowodowane przez bakterie bytujące w jamie ustnej, ale na jego rozwój wpływ może mieć m.in. nieprawidłowa higiena, choroba okluzyjna, choroby ogólnoustrojowe (w tym nowotwory, np. biała...

dziąsła - Dentonet.pl
12 maja - obchodzimy Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł 2020 Lekarz

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł, obchodzony na całym świecie 12 maja, ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Periodontologiczne zorganizowało konferencj...

POLCOVID-19 - Dentonet.pl
Darmowa aplikacja POLCOVID-19 oceni ryzyko choroby Lekarz

Aplikacja POLCOVID-19 stworzona przez genetyków, immunologów i bioinformatyków pozwoli każdemu anonimowo zidentyfikować objawy zakażenia koronawirusem. Wirtualna mapa wskazuje również ryzyko w najbliższej okolicy – w skali powiatu lub miasta. Z apli...

ROZWIŃ WIĘCEJ
bierne palenie - Dentonet.pl
EurekAlert: bierne palenie zwiększa ryzyko choroby dziąseł Lekarz

Osoby narażone na bierne palenie częściej cierpią na chorobę zapalną dziąseł – informuje serwis EurekAlert.Naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród 3255 nigdy niepalący...

Choroby dziąseł - jak im zapobiegać? Wskazówki dla pacjentów Pacjent

Choroby dziąseł nie są jedynie problemem miejscowym. Badania udowodniły, że zapalenia przyzębia i parodontoza mogą sprzyjać występowaniu schorzeń układu krążenia i układu oddechowego, zaogniać przebieg cukrzycy, a w przypadku kobiet ciężarnych niekie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres