Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Choroba przyzębia zwiększa ryzyko raka przełyku i żołądka

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Choroba przyzębia zwiększa ryzyko raka przełyku i żołądka

Choroba przyzębia zwiększa ryzyko raka przełyku i żołądka

Pacjenci, którzy przebyli choroby dziąseł są bardziej narażeni na rozwój nowotworów przełyku i żołądka. Do takich wniosków doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, których badania zostały opublikowane na łamach czasopisma „British Medical Journal” (BMJ).

Poprzednie ustalenia dotyczące związku chorób przyzębia z rakiem przełyku oraz rakiem żołądka były niespójne. Dlatego zespół badaczy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie dokonał oceny stanu pacjentów na podstawie długoletniej obserwacji (22 oraz 28 lat). Naukowcy z Massachusetts odkryli ponadto, że podwyższone ryzyko zachorowania na raka przełyku i żołądka dotyczy przede wszystkim tych pacjentów, u których wcześniej nastąpiła utrata zębów.

Naukowcy z Bostonu ocenili dokumentację medyczną pracowników służby zdrowia: 98 459 kobiet (badania z lat 1992–2014) oraz 49 685 mężczyzn (lata 1988–2016). Wykazali, że w ciągu 22 lat (kobiety) oraz 28 lat (mężczyźni) w grupie obserwowanych pacjentów zdiagnozowano łącznie 199 przypadków raka przełyku oraz 238 przypadków raka żołądka.

Jak wykazano, choroba przyzębia w wywiadzie wiąże się ze zwiększonym o 43% ryzykiem raka przełyku oraz podwyższonym o 52% ryzykiem raka żołądka. Prawdopodobieństwo rozwoju powyższych dwóch nowotworów było również wyższe u osób, które utraciły 2 lub więcej zębów: odpowiednio o 42% i o 33%.

Autorzy wskazują na możliwy związek między bakteriami jamy ustnej (mikrobiota jamy ustnej) a rakiem przełyku i żołądka, a dowody z innych badań sugerują, że Tannerella forsythia oraz Porphyromonas gingivalis (patogeny zaliczane do tzw. „czerwonego kompleksu”) mają związek z ryzykiem i obecnością raka przełyku.

Innym możliwym powodem jest to, że niedostateczna higiena jamy ustnej wraz z chorobami przyzębia może sprzyjać tworzeniu się endogennych nitrozoamin, o których wiadomo, że powodują nowotwór żołądka przez bakterie redukujące azotany.

Przeprowadzone badanie polegało na analizie dokumentacji medycznej, nie pozwala więc na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków na temat przyczyn i skutków. Autorzy nie mogą więc wykluczyć, że ryzyko rozwoju nowotworów u osób, które zachorowały na raka przełyku i/lub żołądka, mogło mieć związek także z innymi przyczynami niż zapalenie przyzębia.

Uzyskane dane potwierdzają znaczenie mikrobiomu jamy ustnej w przypadku raka przełyku i żołądka. Wskazane są dalsze prospektywne badania, które bezpośrednio ocenią mikrobiom i zidentyfikują bakterie bytujące w jamie ustnej, odpowiedzialne za ten związek. Będą one służyć jako łatwo dostępne, nieinwazyjne biomarkery, które pomogą zidentyfikować osoby o wysokim ryzyku wystąpienia wspomnianych nowotworów – podsumowują autorzy artykułu „Gum disease may raise risk of some cancers”.

– Ciężkie zapalenia przyzębia stwierdzono u 15% Polaków w 1985 roku. Jak jest dziś? Praktycznie bez zmian – mówi prof. dr hab. Tomasz Konopka, wiceprezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Wśród krajów europejskich, w których przeprowadzono to badanie, Polska ma najwyższy odsetek pacjentów z tym schorzeniem. Cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, powikłania okołoporodowe – te i inne problemy zdrowotne mogą mieć natomiast bezpośredni związek z chorobami przyzębia.

T.H. źródło: www.sciencedaily.com

Fot. Archiwum

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie osób w kryzysie psychicznym - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia część XVI Lekarz

Zachęcamy do zapoznania się z naszym cotygodniowym przeglądem najciekawszych wiadomości ze świata stomatologii! Włączenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania oraz utworzenie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego – minist...

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroby przyzębia mają związek z rakiem żołądka i przełyku Lekarz

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA twierdzą, że osoby z chorobami przyzębia są bardziej narażone na nowotwory przełyku i żołądka. Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA przeprowadzili badanie, w którym spr...

przegląd stomatologiczny - Dentonet.pl
4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem po raz dwudziesty Asysta

4 lutego już po raz dwudziesty obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Onkolodzy podkreślają, że w walce z rakiem jednym z najważniejszych narzędzi są badania przesiewowe, czyli badania, które przeprowadza się wśród osób zdrowych w celu wykryc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepionka przeciw HPV - Dentonet.pl
Szczepionka przeciw HPV dla dziewczynek będzie refundowana Lekarz

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że od stycznia 2021 r. szczepionka dla dziewczynek przeciwko wirusowi HPV będzie refundowana. Jest to jeden z elementów Narodowej Strategii Onkologicznej.Jak powiedział minister, szczepionka będzie dost...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres