Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Chirurgia

Publikacja:

Chirurgia

Czeka mnie resekcja wierzchołka zęba. Co to takiego i czy po zabiegu ząb bardzo boli?

Czy możliwe jest aby znieczulenie nie zadziałało?

Czy można jednorazowo usunąć większą ilość zębów u zdrowej dorosłej osoby?

Czy po usunięciu zęba konieczne jest przyjęcie antybiotyku?

Czy po usunięciu zęba mądrości mogą wystąpić jakiekolwiek zmiany w wyglądzie twarzy?

Czy usunięcie zęba mądrości jest zabiegiem trudnym?

Jak można pomóc sobie przy suchym zębodole?

Jak postępować w przypadku wybicia zęba?

Już od dłuższego czasu odczuwam, że coś mam pod lewą siódemką…

Moje dziecko urodziło się z rozszczepieniem obustronnym wargi i podniebienia

Od jakiegoś czasu mam kłopoty z pełnym otwarciem ust i „strzela” mi w stawach żuchwy…

Czeka mnie resekcja wierzchołka zęba. Co to takiego i czy po zabiegu ząb bardzo boli?

Resekcja wierzchołka zęba jest stosunkowo prostym zabiegiem chirurgicznym. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Polega na odsłonięciu dziąsła oraz zdjęciu niewielkiej ilości kości w okolicy wierzchołka leczonego zęba oraz odcięciu chorobowo zmienionego wierzchołka wraz z otaczającymi zmianami zapalnymi. Ubytek w kości można wypełnić materiałem kościozastępczym, gwarantującym lepszą regenerację utraconej kości. Ranę zaszywa się chirurgicznie. W okresie pozabiegowym obejmującym kilka dni mogą, choć nie muszą, wystąpić dolegliwości bólowe oraz niewielki obrzęk tkanek miękkich okolicy zabiegowej. Ważne jest aby po takim zabiegu stosować się do kilku wskazań lekarza min. wykonywać zimne okłady, płukać jamę ustną preparatami antyseptycznymi oraz regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne. Szwy usuwa się po upływie około 7-10 dni. Jest to zabieg zabieg prosty, nie obarczający organizmu, wykonywany coraz rzadziej z powodu skuteczniejszych metod leczenia kanałowego.

Czy możliwe jest, aby znieczulenie nie zadziałało?

Sytuacja taka jest raczej mało prawdopodobna. Nowoczesne środki znieczulające są bardzo skuteczne oraz dostosowane do stanu zdrowia pacjenta. Zdarza się, że zastosowanie jednej metody nie przynosi efektu znieczulenia. W takich przypadkach stosuje się kilka środków jednocześnie lub innych technik znieczulenia. Wzmaga to ich efekt. Jeśli strach przed takim zabiegiem przeraża Nas, przed wizytą można przyjąć tabletkę uspokajającą. Lekarz, aby zmniejszyć dolegliwości przed ukłuciem, dodatkowo może znieczulić błonę śluzową okolicy wkłucia.

Czy można jednorazowo usunąć większą ilość zębów u zdrowej dorosłej osoby?

Usunięcie (ekstrakcja) zęba jest drobnym ale jednak zabiegiem chirurgicznym obciążającym w jakimś stopniu organizm. Zabieg ten musi być wykonany z znieczuleniu, aby był całkowicie bezbolesny i jest to jak najbardziej możliwe. W znieczuleniu miejscowym raczej powinno się jednorazowo usuwać jeden ząb, z wyjątkiem gdy do usunięcia są dwa zęby sąsiednie. Wtedy można usunąć dwa sąsiadujące zęby i ranę pozabiegową zaszyć nićmi chirurgicznymi.

Po takim zabiegu może, choć nie musi wystąpić obrzęk tkanek miękkich spowodowany traumatyzacją w trakcie zabiegu, ból.

Usunięcie dwóch zębów zlokalizowanych w przeciwległych łukach zębowych nie powinno być stosowane chociażby ze względu na wymieniony obrzęk oraz trudności w spożywaniu pokarmów. Tzw. mnogie ekstrakcje wykonuje się z reguły w znieczuleniu ogólnym pod nadzorem lekarza anestezjologa, i tylko według ścisłych wskazań klinicznych.

Nie należy zapomnieć o wskazaniach poekstrakcyjnych:

  1. Trzymać zagryziony tampon około 30 min.
  2. Przykładać zimne okłady na okolice usuwanego zęba.
  3. Unikać rozgrzewania miejsca pozabiegowego.
  4. Wstrzymać się od palenia tytoniu, spożywania alkoholu.
  5. Unikać intensywnego płukania jamy ustnej.
  6. W razie potrzeby można przyjmować tabletkę o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, np: Apap, Ibuprom, Nurofen, Solpadeine.
  7. W razie długotrwałego utrzymującego się bólu – zawsze należy niezwłoczne skontaktować się z lekarzem stomatologiem.

Czy po usunięciu zęba konieczne jest przyjęcie antybiotyku?

W większości przypadków usunięcie zęba u zdrowego człowieka nie jest wskazaniem do podania antybiotyku. Podanie antybiotyku jest wskazane jedynie u pacjentów, u których stwierdza się przewlekły stan zapalny np: ropień, który wtedy eliminuje bakterie oraz działa osłonowo na okoliczne tkanki.

Antybiotyk podaje się również przed zabiegami chirurgicznymi u pacjentów ze schorzeniami ogólnoustrojowymi np: cukrzyca, choroba reumatyczna, zapalenie wsierdzia, choroby krwi, upośledzenia immunologiczne. W tych przypadkach antybiotyk działa osłonowo, nie powodując rozsiewu bakterii i pogarszania choroby podstawowej.

Czy po usunięciu zęba mądrości mogą wystąpić jakiekolwiek zmiany w wyglądzie twarzy?

Usunięcie zęba mądrości nie powoduje żadnych zmian w wyglądzie twarzy. Ekstrakcja zęba mądrości jest stosunkowo prostym zabiegiem, po którym możemy odczuwać dyskomfort w postaci bólu okolicy operowanej, obrzęku tkanek miękkich, utrudnionego połykania. Zmiany te jednak samoistnie cofają się w kilka dni po zabiegu. Pozostaje jedynie wolna przestrzeń i „oddech” dla zębów pozostałych. W związku z tym delikatny obrzęk tkanek miękkich występujący do kilku dni po zabiegu może zmienić wygląd, jednak krótkotrwale.

Czy usunięcie zęba mądrości jest zabiegiem trudnym?

Zęby mądrości są zębami, które ulegają powolnemu zanikowi w procesie ewolucji części twarzowej czaszki. W związku z tym, kształt i pozycja zębów mądrości jest bardzo zróżnicowana. Mogą być usytuowane pionowo, poziomo lub pionowo z koroną ułożoną do dołu. Usunięcie takiego zęba uzależnione jest od powyższych uwarunkowań. Lekarz stomatolog po obejrzeniu zdjęcia pantomograficznego ocenia stopień trudności zabiegu a następnie informuje o tym pacjenta. Ósemki ułożone prawidłowo lub lekko ukośnie nie są trudne do usunięcia przez doświadczonego lekarza stomatologa. Jeśli natomiast ułożenie zęba jest niekorzystne tzn: całkowicie poziomo lub odwrotnie wskazane jest leczenie u chirurga stomatologa lub w warunkach szpitalnych.

Jak można pomóc sobie przy suchym zębodole. Mój ząb został wyrwany cztery dni temu, a ból w ogóle nie ustępuje. Chciałabym nadmienić, że jestem w 32 tygodniu ciąży?

Poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu jest dość rzadkim powikłaniem po usuniętym zębie. Występuje u około 2-4% populacji. Jednak niekiedy na skutek nieprawidłowej organizacji skrzepu pierwotnego w zębodole i następowym jego rozkładzie (podrażnienie zakończeń nerwowych w kości) dochodzi do schorzenia nazywanego „suchym zębodołem”. Powinna Pani jak najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa, który z pewnością zastosuje odpowiednie leczenie. Zębodół należy przepłukać środkami antyseptycznymi, osuszyć, założyć opatrunek dozębodołowy z pasty rozrobionej ex tempore składającej się z Nipasu, żelu lignocainowego, maści nitrofurazonowej. To wszystko należy nałożyć do zębodołu plus tamponik. Zabieg taki należy powtórzyć kilkakrotnie w ciągu tygodnia. Z reguły w 3-4 dobie od rozpoczętej kuracji objawy bólowe zanikają.

Jak postępować w przypadku wybicia zęba? Gdzie należy przechowywać ząb?

W przypadku gdy ząb został wybity powinno się:

  • natychmiast zadzwonić do dentysty i powiadomić o nagłej wizycie;
  • umieścić czysty ząb w ustach pomiędzy dziąsłem a policzkiem;
  • jeśli nie ma możliwości umieszczenia wybitego zęba w ustach poszkodowanego (np. małe dziecko) należy zawinąć ząb w czystą szmatkę lub gazę i umieścić w mleku;
  • nie należy próbować wstawiać zęba na swoje miejsce, gdyż może to spowodować dalsze uszkodzenia i uniemożliwić lekarzowi wprowadzenie zęba do zębodołu;
  • dotrzeć do dentysty najszybciej jak to możliwe. Jeśli uda się dotrzeć do dentysty w ciągu 30 minut istnieje możliwość replantacji zęba, czyli ponownego umieszczenia w jamie ustnej.

Już od dłuższego czasu odczuwam, że coś mam pod lewą siódemką. Przy ucisku policzka lub dziąsła od wewnątrz odczuwam lekki ból. Ząb mnie nie boli, bo prawdopodobnie jest martwy i ma srebrną koronę z przed lat. Czasami opuchlizna policzka zwiększa się. Czy można to jakoś sprawdzić nie używając rentgena. Miałam w ostatnim roku masą prześwietleń (w tym również zębów), a lekarze twierdzą, że to mi szkodzi?

Tak naprawdę to na podstawie Pani opisu nie jesteśmy w stanie prawie nic powiedzieć. Przede wszystkim nie podała Pani wieku, chorób towarzyszących oraz przebytych, daty leczenia tego zęba, od kiedy dolegliwości występują i czy jest to ząb dolny czy górny. Być może wystąpił stan zapalny tkanek miękkich, spowodowany szerzeniem się procesu zapalnego od zęba siódmego z wytworzeniem się przetoki dziąsłowej lub ropnia. Ogólne osłabienie organizmu chorobami ogólnoustrojowymi może mieć wpływ na rozwój stanu zapalnego. Jednak nie jesteśmy w stanie powiedzieć Pani co się dzieje naprawdę. Należy wybrać się do lekarza i nie ignorować bólu, tym bardziej, jeśli pojawiają się obrzęki. Co do zdjęć RTG, to wykonanie zdjęcia zębowego to naprawdę niewielka dawka promieniowania, która nie naraża Pani na żadne następstwa. A lekarz bez zdjęcia niestety nie będzie w stanie postawić prawidłowej diagnozy. Rekomendujemy wykonanie Pani zdjęcia pantomograficznego, którego dawka promieniowania jest porównywalna, a widać całe uzębienie wraz ze strukturami sąsiednimi. Proszę o odwiedzenie strony www.rtg.info.pl – mnóstwo prawdziwych informacji na temat RTG

Moje dziecko urodziło się z rozszczepieniem obustronnym wargi i podniebienia. Jakie powinno się podjąć leczenie? Czy konieczna jest operacja?

Przy karmieniu dziecka z rozszczepem wargi i podniebienia trzeba bardzo uważać, nie dopuszczając do krztuszenia się niemowlęcia. Konieczne są częste odpoczynki podczas karmienia.

Termin podjęcia leczenia chirurgicznego to około 6-8 miesiąc życia – dla operacji wargi i 18-24 miesiąc życia – dla operacji podniebienia.

Obecnie w literaturze światowej przeważa pogląd, że podstawowe operacje należy ukończyć przed pierwszym rokiem życia. Powinna Pani jak najszybciej udać się do lekarzy specjalistów chirurgii szczękowo-twarzowej oraz ortodoncji, gdyż rozszczepienie obustronne wargi i podniebienia jest wskazaniem do leczenia w okresie noworodkowym. Nie kontrolowany wzrost środkowej części twarzy może doprowadzić do prawie nieodwracalnych zniekształceń twarzowej części czaszki. Zniekształcenia strukturalne u dziecka mogą prowadzić do zaburzenia czynności oddychania, ssania, połykania, żucia, słuchu oraz mowy.

Pani dziecko wymaga od urodzenia do wieku dorosłego specjalistycznego nadzoru lekarzy specjalistów: pediatrów, chirurgów, ortodontów, laryngologów, foniatrów, logopedów oraz psychologów dziecięcych.

Od jakiegoś czasu mam kłopoty z pełnym otwarciem ust i „strzela” mi w stawach żuchwy. Czy można to leczyć, czy trzeba się przyzwyczaić? Jakie są przyczyny pojawienia się takiej dolegliwości?

Dolegliwości takie są spowodowane najczęściej zmianami zwyrodnieniowymi lub urazowymi w stawach skroniowo-żuchwowych. Trzaski mogą być spowodowane zakleszczaniem się struktur stawu wskutek np. nierówności powierzchni stawowych, złą synchronizacją mięśni lub zbyt dużym przesunięciem łącznotkankowego krążka stawowego, znajdującego się wewnątrz stawu. Trzaski niekoniecznie są zwiastunem poważnej choroby stawów. Ograniczenie otwierania ust może być spowodowane reakcją obronną mięśni i stawu na jakiś czynnik chorobowy. Może być to skutek urazu, zapalenia lub reakcji stresowych. Prześwietlenie rtg stawów pozwoli określić, czy przyczyną są zmiany degeneracyjne kości stawu skroniowo żuchwowego. Może też pomóc przy wyborze ewentualnego leczenia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY