Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Chirurgia stomatologiczna a chirurgia szczękowa

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Chirurgia stomatologiczna a chirurgia szczękowa

Chirurgia stomatologiczna a chirurgia szczękowa

Które zabiegi chirurgiczne można wykonać w gabinecie stomatologicznym, a które wymagają sali operacyjnej i obecności anestezjologa? Czy do chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie? Czy chirurgia stomatologiczna i chirurgia szczękowa to tożsame pojęcia, czy też dwie różne specjalizacje medyczne? – o wyjaśnienie wątpliwości związanych z zabiegami operacyjnymi w gabinecie stomatologicznym poprosiliśmy dr Aleksandra Przygońskiego, chirurga szczękowego z wieloletnim doświadczeniem.

– Chirurgia stomatologiczna i chirurgia szczękowa mają pewien zakres wspólny – wyjaśnia dr Aleksander Przygoński – niemniej są to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się diagnozowaniem i operacyjnym leczeniem patologii wyłącznie w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa obejmuje leczenie operacyjne chorób twarzy, jamy ustnej oraz układu kostnego w zakresie twarzowej części czaszki. Chirurgia szczękowa jest więc pojęciem o wiele szerszym od chirurgii stomatologicznej i obejmuje znacznie większą liczbę zabiegów.

– Większość pacjentów kojarzy chirurgię stomatologiczną przede wszystkim ze skomplikowanymi ekstrakcjami, np. usuwaniem nieprawidłowo położonych ósemek lub dłutowaniem zębów zatrzymanych – tłumaczy dr Przygoński. – Jednak w ramach chirurgii stomatologicznej przeprowadzane są również inne drobne zabiegi. To może być np. nacięcie ropnia, wycięcie kaptura dziąsłowego, wycięcie małej zmiany błony śluzowej jamy ustnej, usunięcie torbieli zastoinowej (tzw. żabki otolaryngologicznej), drobne zabiegi na gruczołach ślinowych, podcięcie wędzidełka u dzieci, wszczepienie implantów. Zabiegi te, określane mianem mało inwazyjnych, są wykonywane w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych lub w gabinecie stomatologicznym.

– Natomiast chirurgia szczękowa – oprócz wymienionych wcześniej zabiegów – zajmuje się znacznie poważniejszymi przypadkami. Zakres chirurgii szczękowej jest dziś bardzo szeroki i wyodrębniamy w nim kilka działów. Na przykład chirurgię urazową, tzw. traumatologię czaszkowo-szczękowo-twarzową, która obejmuje urazowe uszkodzenia tkanek miękkich oraz złamania lub zwichnięcia kości (np. zwichnięcie żuchwy, złamanie oczodołu). Częścią chirurgii szczękowej jest również chirurgia onkologiczna – stwierdza dr Przygoński. – która, co warto podkreślić, zajmuje się nie tylko usuwaniem złośliwych i niezłośliwych guzów (np. dużych torbieli kostnych), lecz obejmuje również zabiegi rekonstrukcyjne w obrębie twarzoczaszki, Nierzadko bowiem w wyniku operacji ratującej pacjentowi życie dochodzi do znacznej deformacji twarzy i upośledzenia ważnych funkcji życiowych, np. mówienia i jedzenia, odksztuszania.

– Następnym działem chirurgii szczękowej jest chirurgia zaburzeń rozwojowych i wad czaszkowo-twarzowo-szczękowo-zgryzowych – kontynuuje dr Przygoński – Wiele wad rozwojowych można dziś skutecznie wyleczyć bądź przynajmniej zminimalizować ich skutki. W tym przypadku chirurgia szczękowa pełni ważną rolę w kompleksowym leczeniu rozszczepów wargi i podniebienia, leczeniu zesztywnień stawów skroniowo-żuchwowych, tyłozgryzów, przodozgryzów, progenii i mikrogenii. Często jest uzupełniana o zabiegi ortognatyczne, korygujące rysy twarzy bez naruszania ciągłości powłok skórnych. Podczas tych zabiegów większość tzw. dojść operacyjnych jest wykonywana przez jamę ustną – tak aby na twarzy pacjenta nie pozostały ślady działalności chirurga w postaci szpecących blizn i zniekształceń.

– Dodajmy jeszcze – wyjaśnia z uśmiechem dr Przygoński – iż chirurg szczękowy zajmuje się także leczeniem stanów zapalnych twarzoczaszki i szyi (np. ropni, ropowic, zapaleń kości szczękowych), leczeniem patologii jamy ustnej związanej głownie z zębami oraz leczeniem chorób gruczołów ślinowych.

– Jak wynika z tej dość pobieżnej wyliczanki, chirurgia szczękowa jest specjalizacją wyjątkowo zróżnicowaną, jednocześnie – niezwykle fascynującą i wymagającą stałego rozwoju. Aby dobrze wykonywać swój zawód, chirurg szczękowy musi dysponować wiedzą z zakresu chirurgii ogólnej, onkologii, chirurgii plastycznej i stomatologii. Często ma również do czynienia z przypadkami, które istnieją na pograniczu laryngologii, okulistyki czy neurochirurgii. Zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym stanowią więc zaledwie małą cząstkę jego obowiązków.

– Do chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie – kończy swoją wypowiedź dr Przygoński. – Może je wystawić każdy lekarz – nie tylko stomatolog, lecz również lekarz rodzinny. Bez skierowania są przyjmowani jedynie pacjenci w ostrych stanach zapalnych i po urazach.

 

Czym różni się chirurgia stomatologiczna od chirurgii szczękowo-twarzowej wyjaśniał dr A. Przygoński z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Łodzi.

 

Zobacz także filmy z udziałem dr. A. Przygońskiego: Zwichnięcie żuchwy, Po co nam zęby mądrości, Złamanie żuchwy


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
Opieka stomatologiczna dla pacjentów z COVID-19 i w kwarantannie Lekarz

Pacjenci z COVID-19 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego mogą otrzymać pomoc stomatologiczną w dwóch miejscach – dentobusie stacjonującym we Włocławku oraz klinice w Toruniu. Jak czytamy na stronie kujawsko-pomorskiego oddziału wojewódzkiego ...

opieka stomatologiczna w szkołach - Dentonet.pl
Bielawa: będzie opieka stomatologiczna dla uczniów Lekarz

8 października burmistrz Bielawy Andrzej Hordyj podpisał umowę z firmą Possum z Wrocławia, która będzie świadczyć w szkołach usługi profilaktyki stomatologicznej dla uczniów. Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta Bielawa, w ramach umowy uczniowie...

Górska-Kosicka - Dentonet.pl
Hematolog o wywiadzie przed wizytą stomatologiczną Lekarz

Znajomość zasad postępowania z pacjentem z zaburzeniami hemostazy ma ogromne znaczenie szczególnie dla dentystów wykonujących zabiegi inwazyjne. Jak przeprowadzić przed takim leczeniem wywiad medyczny? Odpowiada dr n. med. Magdalena Górska-Kosicka z ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentobus - Dentonet.pl
Posłowie pytają o opiekę stomatologiczną i "widmobusy" Lekarz

Grupa posłów PSL-u – Dariusz Klimczak, Stefan Krajewski, Dariusz Kurzawa i Urszula Pasławska – skierowała do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o zagwarantowanie Polakom opieki stomatologicznej oraz funkcjonowanie dentobusów, określonych w ...

szkolne gabinety stomatologiczne - Dentonet.pl
Opieka stomatologiczna nad uczniami w kolejnych gminach Lekarz

W gminie Dobrcz udało się zorganizować opiekę stomatologiczną dla uczniów – zajmą się nią gabinety zlokalizowane w przychodniach w Dobrczu oraz Kotomierzu. Z kolei w gminie Gzy taka próba jest dopiero podejmowana. Jak czytamy na stronie internetowej...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres