Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Chipsy równają i rozjaśniają zęby

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Chipsy równają i rozjaśniają zęby

Chipsy równają i rozjaśniają zęby

Do tej pory, żeby nałożyć licówkę, która zmieniała kształt zęba, wydłużała go, nadawała nowy, bielszy kolor, konieczne było oszlifowanie zdrowego zęba. W gabinetach pojawiła się jednak alternatywa dla tego rozwiązania. Tzw. chipsy, to licówki, które dentyści nakładają na całe zęby, bez naruszania struktury i szkliwa.
Chipsy są o wiele cieńsze od tradycyjnych licówek, mają zaledwie 0,2 mm i grubością dorównują soczewce kontaktowej.

Tego typu rozwiązanie można zastosować w sytuacji, kiedy chcemy zamknąć diastemę, zmienić kształt zęba lub przedłużyć go. Nałożenie szeregu chipsów z kolei sprawia, że zęby stają się równiejsze – mówi lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA w Gliwicach.

Zdrowe zęby dzięki chipsom!
Chips, chipsowi nierówny. O ile te z paczki, są powodem problemów stomatologicznych, powodując uszkodzenia dziąseł i naruszenie szkliwa, to te wykonane z porcelany są w stanie nam te szkody naprawić. W gabinetach stomatologicznych właśnie pojawiła się nowa, rewolucyjna metoda, pozwalająca na poprawę koloru i kształtu zębów i to bez konieczności wielokrotnych wizyt i szlifowania zębów.

Do tej pory, aby nałożyć licówki, konieczne było oszlifowanie tzw. powierzchni wargowej zęba. I chociaż zabieg był bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu i małoinwazyjny, wielu pacjentów już na samą myśl o naruszeniu zęb, rezygnowało z zabiegu. Dziś w gabinecie mamy alternatywę, są to ultracienkie licówki pełnoceramiczne, które dentysta nakleja na nienaruszoną powierzchnię zęba. Rozwiązanie to stosuje się podobnie jak w przypadku tradycyjnych licówek w celu zmiany koloru zębów, zamknięcia diastem, wyrównaniu linii uśmiechu, a także odmłodzenia zębów poprzez ich przedłużenie – mówi dr Bartosz Nowak.

Dwie wizyty i zęby gotowe
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań protetycznych chipsy mają zaledwie 0,2 mm i są bardzo wytrzymałe. Sam zabieg nie wymaga ani podania znieczulenia, wiercenia, ani szlifowania. Procedura z kolei organiczna się zaledwie do 2 wizyt, a nie do 3-4. Licówki wykonuje się z porcelany, która imituje zarówno kolor zęba, jego przezierność, fakturę, jak również charakterystyczne dla zębów bruzdy. Rozwiązanie pozwala także nadać zębom nowy kolor, począwszy od koloru B0 – czyli najbielszego, tzw. hollywoodzkiego, a skończywszy na kolorze dopasowanym do pozostałej reszty uzębienia.
– Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się u osób z pęknięciami szkliwa, pozwalając na odbudowę naturalnej ochrony zęba. Także osoby ze szparami między zębami mają szansę na przywrócenie pełnego uśmiechu. Metodę tę stosuje się także u osób, u których konieczne jest wyrównanie łuku. Uzyskuje się wtedy efekt porównywalny z leczeniem ortodontycznym – wyjaśnia dr Nowak.

Odmładzanie i przedłużanie zębów
Ale to nie jedyne problemy, jakie można rozwiązać przy zastosowaniu chipsów. Cienka płytka pozwala także na usunięcie problemu trwałych, przebarwień, które spowodowane są np. kuracją antybiotykową, odbudowę struktury zęba, przywracają zębom proporcję, wypełniają także ukruszone zęby. Rozwiązanie to stosowane jest także w stomatologii anty-agingowej, odmładzając uśmiech.
– Z wiekiem zęby ulegają naturalnemu starciu, przez co stają się krótsze, a konsekwencji znikają pod linią ust. Zmianie ulega także kolor, często wskutek diety. Zastosowanie ultra cienkich licówek pozwala na odmłodzenie uśmiechu nawet o 20 lat. Żeby stają się wtedy dłuższe i bielsze, pozwalają zamaskować ubytki oraz starcie zębów, które postępowało z wiekiem – mówi dentysta.

Koszt jednej licówki – chipsa to dziś wydatek od 1500 do 2000 zł.

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

Porady cioci Flo, czyli zęby w epoce edwardiańskiej Lekarz

Czasopismo „Przyjaciel Rodziny” to sympatyczny angielski miesięcznik odzwierciedlający ducha końca epoki edwardiańskiej. Stałą rubrykę prowadziła niejaka ciocia Flo, której porady często dotyczyły dbania o zdrowie i zęby. Numer z marca 1910, z które...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przekąski - Dentonet.pl
"Eating Behaviours": nocne przekąski niszczą zęby Asysta

Nawyk jedzenia w środku nocy może negatywnie odbić się na stanie uzębienia niezależnie od rodzaju przekąski – ostrzegają duńscy naukowcy, których badania publikuje pismo "Eating Behaviours". 173 osoby (8%) z badanej grupy zwykły jeść przynajmniej je...

Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres