Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Chcesz mieć zdrowe zęby? Unikaj tych przekąsek

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Chcesz mieć zdrowe zęby? Unikaj tych przekąsek

Chcesz mieć zdrowe zęby? Unikaj tych przekąsek

Pisaliśmy już o tym, jakie produkty należy jeść, by cieszyć się zdrowym uśmiechem. Teraz czas na te, których należy unikać. Oto 10 przekąsek, których powinieneś unikać, by mieć zdrowe zęby.

1. Soki – zdziwiony? Szczególnie te wyciskane i z cytrusów. Soki zawierają duże ilości cukru oraz kwasów, który niszczy Twoje szkliwo. Spożywanie dużych ilości soków prowadzi do matowienia zębów. W Twojej codziennej diecie powinno znajdować się więcej wody niż soków. Bezpieczna ilość to 3 szklanki soku dziennie, jeśli do tego wypijesz go przez rurkę, a następnie wypłuczesz jamę ustną, unikniesz efektu ubocznego.

2. Owoce cytrusowe – owoce cytrusowe zawierają dużo kwasów, które niszczą szkliwo. Unikaj przede wszystkim np. ssania cytryny. Może to doprowadzić do ubytków w szkliwie i nadwrażliwości zębów.

3. Wypieki – wszelkiego rodzaju ciasta. Zawierają duże ilości węglowodanów. Kiedy rozkładają się ustach, powodują wzrost kwasów w jamie ustnej, kwasy działają niszcząco na szkliwo.

4. Biały chleb – chleb również zaliczamy do fermentujących węglowodanów, które niebezpiecznie zakwaszają jamę ustną. Zamiast białego pieczywa wybierz pełnoziarniste.

5. Chipsy – chipsy wchodzą między zęby i oklejają je. Jeśli potem źle wyszczotkujesz zęby, ich resztki gniją w jamie ustnej.

6. Herbata i kawa – zarówno herbata jak i kawa powodują przebarwienia na zębach.

7. Napoje gazowane – napoje gazowane niszczą szkliwo, przez co zęby stają się matowe i bardziej podatne na ubytki próchnicowe.

8. Suszone owoce – często określane są jako zdrowa przekąska i alternatywa dla spożywania cukierków. Suszone owoce zawierają bardzo dużo cukrów, a także mają tendencje do oklejania zębów.

9. Twarde pokarmy – unikaj pokarmów, które się chrupie, mogą doprowadzić one np. do ukruszenie się zęba

10. Aromatyzowane wody mineralne – tego typu produkty zawierają bardzo dużo cukru, patrz zawsze na etykietę. Najlepiej kupić zwykłą wodę niegazowaną niesmakową.

 

KL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

"Kompozyty są niesamowite". Wysłuchaj miłośnika tych rozwiązań Lekarz

- Jestem wielkim miłośnikiem materiałów kompozytowych - mówi w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Michał Ganowicz, jeden z wykładowców 1 Konferencji Dentonet Online. Podczas tego pionierskiego wydarzenia dr Ganowicz przedstawi wykład pt. "Kompozyty są ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

"Każda treść publikowana w social mediach musi mieć wartość" Lekarz

– Social media to narzędzia, które pozwalają budować wizerunek lekarza dentysty zarówno w stosunku do pacjentów, jak i innych lekarzy – mówiła podczas sobotniego webinaru „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” lek. dent. Anna Kuśnierczak, znana również jako ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres