Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Cennik usług obowiązkowy

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Cennik usług obowiązkowy

Cennik usług obowiązkowy

W ustawie o działalności leczniczej (art. 23 i 24) z 15 kwietnia 2011 roku mówi się o konieczności posiadania i podanie do wiadomości pacjentów „Regulaminu organizacyjnego”.

Integralna częścią regulaminu jest cennik uwzględniający wysokość opłat za udzielane świadczenie medyczne. Oczywiście chodzi o świadczenia inne niż finansowane ze środków publicznych.

Teoretycznie to nic nowego albowiem wymóg ten wynika również z ustawy o działalności gospodarczej. Cenniki powinny być wywieszone w szpitalach, przychodniach i gabinetach prywatnych w widocznym miejscu.

Jak wynika z obserwacji placówek służby zdrowia rożnie z tym bywa, dlatego w ustawie o działalności leczniczej zdecydowano się przypomnieć o tym obowiązku.

Tak więc od 1 lipca cenniki muszą być dostępne dla pacjentów.

– Nie wystarczy cena samej porady, jeśli obejmuje ona jeszcze na przykład badanie USG. Chory musi wiedzieć, ile zapłaci za całość – mówi Stanisław Prywiński, prezes Bydgoskiej Rady Lekarskiej i przyznaje, że obecnie często jest tak, że dopiero pod koniec wizyty pacjent dowiaduje o cenie.

– Nie będzie jednak łatwo z góry przewidzieć, ile kosztuje wizyta. Z mojego doświadczenia wynika, że nie da się wszystkiego wcześniej ustalić, gdyż wiele spraw ujawnia się dopiero w trakcie badania. To będzie duży problem – zauważa.

Jak postąpić w takiej sytuacji?

Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta, mówi nam, że gdy w trakcie badania zachodzi potrzeba wykonania przez lekarza dodatkowych płatnych świadczeń zdrowotnych, pacjent na zasadzie dobrowolnej umowy może wyrazić na nie zgodę, a tym samym zobowiązuje się do poniesienia określonych kosztów.

Jak podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta, zadaniem regulaminów wewnętrznych w placówkach medycznych jest uściślenie oraz uregulowanie kwestii organizacyjnych, w tym podanie do publicznej wiadomości wysokości wszelkich opłat pobieranych przez świadczeniodawcę.

– Chodzi tutaj o opłaty np. za wykonanie ksera dokumentacji medycznej czy za udzielanie świadczeń zdrowotnych, które wykonywane są poza kontraktem z NFZ – tłumaczy Krystyna Barbara Kozłowska.

– Jak jest w szpitalach, które świadczą usługi komercyjnie, tego nie wiem; nie sprawdzałem – przyznaje Jacek Krajewski, prezes Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

Dodaje też, że lekarze dentyści z reguły wywieszają cenniki.

na podstawie: RynekZdrowia.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

recepta - Dentonet.pl
Poziom odpłatności leku na recepcie – nadal obowiązkowy Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po raz kolejny zaapelowało o uproszczenie zasad wystawiania recept przez lekarzy i lekarzy dentystów, m.in. poprzez zniesienie obowiązku określania na recepcie poziomu odpłatności leku. Jak czytamy w komunikacie, ...

ceny usług stomatologicznych - Dentonet.pl
GUS: ceny usług stomatologicznych nadal rosną Lekarz

W sierpniu 2020 r. ceny usług stomatologicznych wzrosły o 0,4% w stosunku do lipca 2020 r. – podał Główny Urząd Statystyczny. W skali roku wzrost cen w gabinetach wynosi aż 14,5% i jest największy w całym sektorze ochrony zdrowia. Jak poinformował G...

mikrorachunek podatkowy - Dentonet.pl
Mikrorachunek podatkowy obowiązkowy od 1 stycznia 2020 r. Lekarz

Od 1 stycznia 2020 r. podatki PIT, CIT i VAT będzie można płacić do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy. Numer mikrorachunku podatkowego można sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzys...

ROZWIŃ WIĘCEJ
mikrorachunek podatkowy - Dentonet.pl
Obowiązkowy mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r. Lekarz

Od 1 stycznia 2020 r. wszyscy przedsiębiorcy – w tym lekarze i lekarze dentyści – zapłacą podatki PIT, CIT i VAT wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Numer mikrorachunku można sprawdzić już teraz w gene...

ceny usług medycznych - Dentonet.pl
GUS: wzrost cen usług stomatologicznych w sierpniu 2019 r. Lekarz

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w sierpniu 2019 r. usługi stomatologiczne podrożały o 3,5% rok do roku. W kolejnych miesiącach dynamika tego wzrostu może się utrzymywać, a to m.in. ze względu na rosnące koszty pracy.Jak podał Główny Urz...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres