Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Fundacja „Z uśmiechem przez życie” apeluje do ministerstwa zdrowia

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Fundacja „Z uśmiechem przez życie” apeluje do ministerstwa zdrowia

Fundacja „Z uśmiechem przez życie” apeluje do ministerstwa zdrowia

Fundacja „Z uśmiechem przez życie” zaapelowała do ministra zdrowia o dokładny opis refundowanej przez NFZ procedury badania stomatologicznego z instruktażem jamy ustnej. Poprzeć apel Fundacji może każdy, wysyłając do ministerstwa przygotowane przez nią pismo.

W koszyku gwarantowanych pacjentom świadczeń stomatologicznych refundowanych przez NFZ znajduje się m.in. przeprowadzane raz w roku badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej. Fundacja „Z uśmiechem przez życie”, zajmująca się profilaktyką nowotworów jamy ustnej, zaapelowała do ministra zdrowia, aby dokładnie opisać zakres tego świadczenia. Opis ten powinien zawierać nakaz sprawdzenia – poza stanem uzębienia – również stanu błony śluzowej jamy ustnej (język, policzki, dziąsła, węzły chłonne po usunięciu wszystkich ruchomych uzupełnień protetycznych).

– Takie badanie ma znaczenie zarówno w profilaktyce raka jamy ustnej, jak i w wykrywaniu innych zmian na śluzówce, świadczących o stanie organizmu (np. zmiany związane z cukrzycą). Wpisuje się bardzo dobrze w zapoczątkowany w 2013 roku I Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Jak każde działanie profilaktyczne, pozwala zmniejszyć liczbę osób, które zachorują na nowotwór lub wykryć raka we wcześniejszym stadium – poinformowano w komunikacie Fundacji.

Apel Fundacji jak dotąd poparli m.in. prof. dr hab. Renata Górska – konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii i prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, prof. dr hab. Hanna Gerber – kierownik Katedry I Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej UM we Wrocławiu oraz dr n. med. Maciej Nowak – mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii.

Inicjatywę Fundacji „Z uśmiechem przez życie” może poprzeć każdy chętny. Na jej stronie internetowej udostępniono wzór pisma, które wystarczy podpisać i wysłać do ministerstwa zdrowia tradycyjną pocztą lub mailowo.

Znieczulenie miejscowe u dzieci powinniśmy rozpocząć od zastosowania znieczulenia powierzchniowego. Pomaga nam to nawiązać współpracę z małym pacjentem poprzez znieczulenie śluzówki w miejscu ukłucia igły. Znieczulenie właściwe możemy natomiast wykonać kilkoma różnymi technikami. Dobrym rozwiązaniem jest też komputerowo kontrolowane znieczulenie. Miejsce podania znieczulenia również jest ważne i znacząco wpływa na komfort małego pacjenta. O szczegółach mówi dr Michał Sobczak, prezes Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej.

AF

Fot. rgerber, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

egzamin PES - Dentonet.pl
Samorząd lekarski apeluje: jesienne PES tylko pisemne Lekarz

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zaapelował do wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko o zwolnienie lekarzy przystępujących w sesji jesiennej do Państwowego Egzaminu Specjalistycznego z części ustnej tego egzaminu. Przypomnijmy –...

RPO apeluje: "Nie karać lekarzy za błędy więzieniem" Lekarz

Czwarta „tarcza antykryzysowa” ograniczyła sądom swobodę orzekania co do możliwości odstąpienia od wymierzenia kary pozbawienia wolności za przestępstwa zagrożone karą do 8 lat więzienia (np. nieumyślne spowodowanie śmierci lub ciężkiego uszczerbku n...

Covid-19 - Dentonet.pl
Naczelna Rada Lekarska apeluje o wsparcie do... episkopatu Lekarz

Publiczne wypowiedzi negujące fakt występowania pandemii oraz potrzebę stosowania środków i procedur ochrony narażają na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia nie tylko te osoby, które zaufają takiemu irracjonalnemu przekazowi i przestaną stosow...

ROZWIŃ WIĘCEJ
testy na koronawirusa - Dentonet.pl
NRL apeluje: lekarze, zlecajcie wykonywanie testów na koronawirusa! Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do lekarzy o zlecanie testów na obecność koronawirusa w każdym medycznie uzasadnionym przypadku. Zwiększająca się liczba dostępnych w kraju testów sprawia, że możliwości diagnostyczne w zakresie walki ...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres