Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

CBA zajmie się receptami?

Publikacja:
CBA zajmie się receptami?

CBA zajmie się receptami?

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wystąpił do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z wnioskiem o zbadanie treści i sposobu powstania Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich z powodu tego, że przepisy rozporządzenia sprzyjają korupcji i oszustwom, a mogłyby je skutecznie wyeliminować.

Związek wnioskuje, aby CBA sprawdziło czy:

• przepisy § 6 ust. 1 pkt 6c w/w rozporządzenia, które faktycznie zmuszają lekarzy do wypisywania leków refundowanych wg nazw handlowych, a nie międzynarodowych, sprzyjają korupcji na styku: firma farmaceutyczna – lekarz albo utrudniają walkę z korupcją


• przepisy § 3 ust. 1 pkt 3 w/w rozporządzenia, które zobowiązują lekarza do poświadczania na recepcie uprawnień pacjenta do refundacji, sprzyjają oszustwom godzącym w interesy ekonomiczne państwa przez to, że umożliwiają wypisywanie przez lekarzy recept na leki refundowane i wydawanie tych leków przez aptekarzy bez wiedzy pacjenta (i bez faktycznej potrzeby)


• miały miejsce jakieś pozamerytoryczne wpływy na ministra zdrowia lub jego współpracowników, które przesądziły o takiej treści przepisów i spowodowały, że Ministerstwo Zdrowia odrzuciło propozycje, których wprowadzenie eliminowałoby możliwość korupcji oraz oszustw przy wypisywaniu leków refundowanych.

OZZL podkresla, że nie oskarża ministra zdrowia o korupcję, ale chce, by CBA uświadomiło ministrowi, że przepisy przez niego wydawane sprzyjają korupcji i nadużyciom i że można to łatwo zmienić.

– Do zadań CBA należy bowiem nie tylko walka z korupcją już istniejącą, ale jej zapobieganie i rozpoznawanie zagrożeń w tym względzie. Przepisy prawa niewątpliwie mają tutaj podstawowe znaczenie. Mogą bowiem ułatwiać lub zachęcać do korupcji, albo mogą wprowadzać mechanizmy, które ją uniemożliwiają – tłumaczy szef związkowców Krzysztof Bukiel.

Zdaniem lekarzy, gdyby przyjęto propozycję OZZL i innych organizacji lekarskich dotyczącą wypisywania recept refundowanych, skutecznie wyeliminowanoby korupcję na styku: firma farmaceutyczna – lekarz oraz możliwość wypisywania recept na "martwe dusze".

– Propozycja ta polega na tym, że lekarz nie określa odpłatności za lek, ale wpisuje na recepcie nazwę międzynarodową leku oraz kod ICD 10 danej choroby, w jakiej lek stosuje – wyjaśnia Bukiel. – Aptekarz, korzystając z odpowiedniego oprogramowania komputerowego, po ewentualnej konsultacji z pacjentem, wybierałby preparat handlowy i określał jego refundację – dodaje.

Lekarz nie określałby też na recepcie, czy pacjent ma uprawnienia do refundacji leków, ale czyniłby to sam pacjent, składając podpis w odpowiedniej rubryce na recepcie, która – w tym momencie – stawałaby się "czekiem". Przy takim rozwiązaniu żaden lek refundowany nie byłby wydany bez wiedzy i udziału pacjenta – twierdzi OZZL.

Zarząd Krajowy związku poinformował także, że uzyskał dwie niezależne od siebie opinie prawne znanych konstytucjonalistów (prof. Piotra Winczorka oraz prof. Michała Kuleszy i dr hab. Marcina Matczaka – obaj z kancelarii DZP) potwierdzające zarzuty o niekonstytucyjność tych przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które wprowadzają kary umowne dla świadczeniodawców m.in. w przypadku "błędów" przy wypisywaniu recept refundowanych.

Wcześniej podobną opinię wyraził Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do MZ z 14 marca br. – ZK OZZL prześle te opinie do Ministra Zdrowia i Prezesa NFZ z kolejnym wnioskiem o usunięcie nielegalnych zapisów z umów, jakie NFZ podpisuje ze świadczeniodawcami – zapowiedział Bukiel.

– Nieusunięcie tych zapisów będzie oznaczało, że funkcjonariusze publiczni (minister, prezes) świadomie łamią prawo, narażając przy tym państwo na straty finansowe w przypadku, gdy – po wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznającego niekonstytucyjność w/w przepisów – świadczeniodawcy masowo wystąpią do sądów o zwrot bezprawnie nałożonych kar – zaznaczają związkowcy.

źródło: Kurier Medycyny Praktycznej OnLine


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wypalenie zawodowe - Dentonet.pl
Czy prokuratura zajmie się hejtem wobec medyków? Lekarz

Według informacji podanych przez NIL, Prokuratura Regionalna w Warszawie została zobowiązana do przeprowadzenia analizy akt postępowań pod kątem prawidłowości procedowania spraw o zniesławienie lekarzy zaangażowanych w program szczepień przeciwko wir...

telestomatologia - Dentonet.pl
Telestomatologia zajmie miejsce konsultacji w gabinecie? Lekarz

Telestomatologia, podobnie jak telewizyty w innych dziedzinach medycyny, to swoiste signum temporis pandemici – zjawisko, znane od końca XIX wieku, które na znaczeniu zyskało podczas trwającej pandemii COVID-19. Choć wizyta tego rodzaju nigdy nie zas...

asystentka stomatologiczna
Rząd zajmie się projektem ustawy o zawodach medycznych Asysta

Podczas środowego (29 marca) posiedzenia rząd zajmie się projektem ustawy regulującej warunki i zasady wykonywania 17 zawodów medycznych, w tym asystentki i higienistki stomatologicznej. Ustawa dotyczy następujących zawodów medycznych: asystentka st...