Burza po słowach Jacka Sasina. „To policzek dla środowiska”
Burza po słowach Jacka Sasina. „To policzek dla środowiska”
Oburzenie środowiska lekarskiego i części polityków wywołała wtorkowa wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina, który stwierdził, że jednym z problemów w walce z koronawirusem jest brak zaangażowania ze strony części personelu medycznego.
We wtorek Jacek Sasin był gościem w Radiowej Jedynce, gdzie pytano go m.in. o to, jak przebiega walka z pandemią koronawirusa w Polsce. – Oczywiście występują problemy, tym problemem jest chociażby zaangażowanie personelu medycznego, lekarzy. Niestety występuje taki problem, jak brak woli części środowiska lekarskiego – chcę to podkreślić wyraźnie, części. Oczywiście bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki, ale część tych obowiązków wykonywać nie chce – powiedział.
Słowa wicepremiera o „braku zaangażowania lekarzy i personelu medycznego” w walkę z koronawirusem szeroko komentowali politycy, publicyści i przedstawiciele środowiska lekarskiego.
– Bez środowiska lekarskiego i jego zaangażowania ten system dawno by się zawalił. Rząd przespał miesiące letnie. Poprzedni minister nie przygotował nas do drugiej fali pandemii, a pan Sasin albo świadomie wprowadza ludzi w błąd, albo – jak to się mówi – „nie wiedział, a powiedział”. I w ten sposób tworzy sobie sztuczną rzeczywistość – powiedział w rozmowie z portalem wp.pl Wojciech Pacholicki, lekarz rodzinny i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.
W specjalnym komunikacie przeprosin od wicepremiera zażądał prezes NRL prof. Andrzej Matyja. – Wzywam Pana do natychmiastowego przeproszenia środowiska lekarskiego, które Pana wypowiedź odebrało jako bardzo krzywdzącą. Samorząd lekarski wielokrotnie apelował o wprowadzenie zmian w ochronie zdrowia. W dobie obecnie panującej pandemii koronawirusa wszystkie słabości systemu zostały obnażone: braki kadrowe, zła organizacja i nieefektywność, zbyt niskie finansowanie. W czasie pandemii lekarze stanęli w obliczu np. braku środków ochrony osobistej, testów, odpowiedniego sprzętu, chaosu decyzyjnego i organizacyjnego, a mimo to robili i robią wszystko, by walczyć o zdrowie i życie pacjentów. (…) Pana wypowiedź jest policzkiem wymierzonym całemu środowisku i podważa zaufanie do zawodu lekarza i lekarza dentysty – napisano w komunikacie.
– W tym momencie tej służbie zdrowia, która się dwoi i troi, tej, która daje z siebie wszystko, żeby pacjentów chronić, wicepremier ośmiela się wypowiedzieć takie słowa. To jest nie tylko niedopuszczalne, to jest chamskie i bezczelne – powiedział cytowany przez TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Klich.
O słowach Jacka Sasina dość krytycznie wypowiadali sie nawet politycy PiS-u. Senator PiS Jan Maria Jackowski przyznał, że sytuacja jest trudna i ocenił, że w tej chwili nie należy zwiększać niepotrzebnych konfliktów. – To znaczy należy harmonijnie współpracować między administracją rządową i środowiskami medycznymi (…). W tym zakresie potrzebna jest współpraca, a nie eskalowanie napięć, które mogą wywołać to, że sytuacja ulegnie jeszcze większemu pogorszeniu – stwierdził w wypowiedzi dla TVN24.
– Prawo lekarzy dentystów do środków publicznych na kształcenie podyplomowe jest takie samo jak pozostałych lekarzy – mówi w rozmowie z Dentonetem lek. dent. Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Temat bardzo małej liczby rezydentur dla stomatologów to, zdaniem naszego rozmówcy, tylko jeden z dowodów na to, że stomatologia nie jest „ukochanym dzieckiem” decydentów.
Oprac. AF, źródła: NIL, Wp.pl, TVN24
Fot. Adam Guz, KPRM
POWIĄZANE ARTYKUŁY
We wspólnym oświadczeniu przewodniczący Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego (BMA) Chaand Nagpaul oraz przewodniczący Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (BDA) Eddie Crouch odrzucili najnowszą rekomendację dotyczącą zmiany wysokości wynagrodzeń...
„Całkowicie przygnębiające” – tak reprezentanci zawodów związanych ze zdrowiem jamy ustnej reaguje na plany brytyjskiego rządu, by znieść sugar tax. Miał on (podobnie jak w Polsce) spowodować wzrost cen słodzonych napojów bezalkoholowych, a tym samym...
Podkomisja nadzwyczajna ds. rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta odrzuciła poprawki zgłoszone przez samorząd lekarski. Odrzucona została również kluczowa - według NIL - poprawka do art. 62 do...
"Lekceważenie przez Ministra Zdrowia problemów środowiska lekarzy dentystów zgłaszanych wielokrotnie przez Naczelną Radę Lekarską, w tym dotyczących zasad finansowania i rozliczania świadczeń zdrowotnych w czasie epidemii". Tak brzmi 1 z 13 zarzutów...