Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

UMED Wrocław: bruksizm może być uwarunkowany genetycznie

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
UMED Wrocław: bruksizm może być uwarunkowany genetycznie

UMED Wrocław: bruksizm może być uwarunkowany genetycznie

Bruksizm senny, czyli zgrzytanie zębami podczas snu, może być uwarunkowany genetycznie – do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy wspólnie z badaczami z Uniwersytetu w Tel-Avivie badali to schorzenie.

Według badań, bruksizm senny w różnym nasileniu dotyczy nawet 30% populacji – podał w poniedziałek w komunikacie Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. O schorzeniu może świadczyć zgrzytanie zębami podczas snu czy ból w obrębie żuchwy. Objawem są też bóle głowy, mięśni szyi i obręczy barkowej, ale też szum w uszach czy zawroty głowy.

Zjawisku nocnego zgrzytania zębami przyjrzeli się naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wspólnie z badaczami z Uniwersytetu w Tel-Avivie.

Zespół z Katedry i Zakładu Stomatologii Doświadczalnej kierowanej przez prof. Mieszka Więckiewicza oraz Laboratorium Snu Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej kierowanej przez prof. Grzegorza Mazura wykazał w badaniu klinicznym, że bruksizm senny jest zjawiskiem uwarunkowanym genetycznie, związanym z nieprawidłową funkcją przekaźników nerwowych w centralnym układzie nerwowym.

Wyniki tych badań ukazały się na łamach czasopisma Scientific Reports. W badaniach brał też udział zespół prof. Katarzyny Boguni-Kubik z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk.

W ramach projektu przebadano sen u 100 pacjentów z podejrzeniem tego schorzenia. Według naukowców za bruksizm senny odpowiada wariant genu kodującego receptor dla serotoniny (HTR2A). Receptor ten – jak podano – odpowiada m.in.  za regulację nastroju, a w szczególności uczucie lęku i niepokoju.

Dr Helena Martynowicz z Laboratorium Snu Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej wskazała, że stomatolodzy od dawna obserwowali w swoich praktykach dentystycznych, iż pacjenci z bruksizmem mogą mieć wyższy poziom lęku, a nawet wrogości i fobii. – Tym samym nowatorskie badanie genetyczne potwierdziło przeczucia doświadczonych lekarzy dentystów, iż bruksizm może mieć związek z problemami psychicznymi pacjentów, szczególnie z dużym poziomem lęku – powiedziała dr Martynowicz.

Dodała, że badania wykazały również, że określony wariant genu kodującego receptor dla dopaminy (DRD1), odpowiedzialnej między innymi za odczuwanie bólu, funkcje poznawcze, motoryczne (napęd ruchowy, koordynację oraz napięcie mięśni) i procesy emocjonalne, może sprzyjać wyższemu ryzyku wystąpienia bruksizmu sennego. Nieprawidłowy wariant receptora dopaminy DRD1 skutkuje też m.in. reakcjami depresyjnymi i innymi problemami neuropsychiatrycznymi u pacjentów.

Dr Martynowicz poinformowała także, że badania wykazały też, że chrapanie wywołuje zgrzytanie zębami. – Związek ten jest uwarunkowany genetycznie, a odpowiada za to inny wariant genu receptora serotoniny HTR2A – dodała.

Wrocławscy naukowcy wskazują też, że bruksizm senny to schorzenie nie zagrażające życiu, ale bardzo rzutujące na jego jakość. Towarzyszą mu problemy natury psychicznej oraz przewlekłe bóle głowy.

Wyniki badań mają posłużyć wrocławskim naukowcom do sprawdzenia dwóch ścieżek potencjalnie skutecznych terapii na bruksizm senny. Prof. Mieszko Więckiewicz jest w trakcie badań leku, który ma wpływać na przekaźnictwo nerwowe w centralnym układzie nerwowym, a dr Helena Martynowicz wykorzystuje do leczenia bruksizmu terapie oparte na redukcji chrapania i poprawie funkcji oddechowych – podano.

– Leczenie bruksizmu tylko za pomocą toksyny botulinowej to nie do końca dobre rozwiązanie, bo problem należy rozwiązać tam, gdzie jest jego przyczyna, a nie tylko objaw – mówi w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Michał Paulo.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Fot. Archiwum

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Zbigniew Gaciong - Dentonet.pl
Warszawa, Łódź: wybrano rektorów uniwersytetów medycznych Lekarz

21 kwietnia w wyborach na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kadencję 2020-2024 wygrał prof. Zbigniew Gaciong. Dzień później w wyborach na tę samą kadencję przeprowadzonych na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi rektorem został prof. Radzis...

dostęp do dentysty - Dentonet.pl
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu: nowi profesorowie stomatologii Lekarz

Decyzją prezydenta Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zyskał czworo nowych profesorów belwederskich. Tytuły otrzymali m.in. prof. Hanna Gerber oraz prof. Mieszko Więckiewicz z Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego. Prof. Hanna Gerb...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie chrapania - Dentonet.pl
Bezdech senny: implant w brodzie zamiast aparatu MAD? Lekarz

W ofercie wielu gabinetów stomatologicznych znajduje się leczenie bezdechu sennego, zarówno przy pomocy aparatów wewnątrzustnych typu MAD wysuwających żuchwę do przodu, jak i zabiegów laserowych. Podczas targów CES 2020 w Las Vegas zaprezentowano kol...

demencja - Dentonet.pl
Uniwersytet w Malmö: paradontoza zwiększa ryzyko demencji Lekarz

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Malmö wynika, że paradontoza jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia u seniorów demencji – czytamy na stronie internetowej uczelni.Zespół naukowców z Uniwersytetu w Malmö przez sześć lat ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres