Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Brudne zęby naszych przodków

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Brudne zęby naszych przodków

Brudne zęby naszych przodków

To kolejny przykład na to, że pozornie mało ciekawe znaleziska mogą nam dostarczyć wielu cennych informacji o życiu naszych przodków. Analiza składu chemicznego zębów znalezionych w różnych pochówkach wiele nam mówi nie tylko o diecie starożytnych ludów, ale też – co zaskakujące – o relacjach społecznych i poziomie zamożności danego społeczeństwa.

Kamień nazębny a dieta
Każdego dnia na naszych zębach powstaje lepka i bezbarwna warstwa bakterii i węglowodanów, zwana płytką nazębną. Jeżeli płytka nie jest codziennie usuwana, już po trzech dniach ulega mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny.

Kamień nazębny zawiera od 70% do 90% soli mineralnych, głównie w postaci apatytów. Resztę stanowią składniki organiczne, a wśród nich białka, węglany oraz lipidy. To właśnie one stanowią dziś dla archeologów źródło cennych informacji i umożliwiają rekonstrukcję jadłospisu naszych przodków.

Co jadali prehistoryczni mieszkańcy Peru?
Amerykańscy naukowcy ze Smithosanian Institute i uniwersytetu Vanderbilt zbadali kamień nazębny na 39 zębach należących do kilku prehistorycznych mieszkańców doliny Ñanchoc. Dzięki dokładnym analizom naukowcy znaleźli w kamieniu nazębnym ziarna skrobi, a następnie porównali je z ziarnami skrobi współczesnych roślin. Dzięki temu mogli ustalić, jakie warzywa i owoce stanowiły podstawę pożywienia ludzi zamieszkujących dolinę 8-6 tys. lat p.n.e.

Okazało się, że były to fasola, kabaczki, orzechy ziemne i owoce pacay. Badania ziaren skrobi wykazały również, że mieszkańcy doliny Ñanchoc jadali gotowane posiłki.

W ten sposób brudne zęby uprawdopodobniły przesłankę, że ludzie z doliny Ñanchoc zapoczątkowali świadomą uprawę warzyw, stając się tym samym pierwszymi rolnikami na obszarze dzisiejszego Peru.

Szkliwo zębów zdradza tajemnicę mieszkańców Machu Picchu
Analiza szkliwa zębów odnalezionych w grobowcach Machu Picchu dostarczyła niepodważalnego dowodu na to, że jego mieszkańcy pochodzili z różnych stron inkaskiego imperium. Fakt, iż nie byli oni rdzennymi mieszkańcami tych terenów, wzmacnia teorię, że Machu Picchu była jedną z rezydencji inkaskich władców, zamieszkałą przede wszystkim przez królewskich służących.

Całą tę wiedzę naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Atlancie uzyskali dzięki badaniu szkliwa zębów 74 zmarłych. Analiza odłożonych w nich izotopów tlenu, strontu i ołowiu wykazała, że zmarli pochodzą z różnych rejonów królestwa (odłożone w szkliwie izotopy są charakterystyczne dla miejsca, w którym dana osoba spędziła młodość).

Skoro więc mieszkańcy Machu Picchu przybywali do miasta z różnych prowincji imperium, dowodzi to wysokiego prestiżu tego miejsca. Większość naukowców uważa, że do obowiązków królewskich służących należała m.in. uprawa pól należących do władcy, towarzyszenie mu w kampaniach wojennych i zajmowanie się administracją imperium.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

próchnica u przodków - Dentonet.pl
Na Grenlandii odkryto zęby prassaka sprzed 215 mln lat Lekarz

Jak informuje PAP, polscy paleontolodzy natrafili na mierzący 2 cm fragment żuchwy wraz z dwoma dwukorzeniowymi zębami, który należał do nieznanego dotąd prassaka przypominającego ryjówkę, sprzed 215 mln lat. Jak czytamy, niewielki fragment żuchwy ...

nitkowanie - Dentonet.pl
Irlandia: czy regularnie nitkujesz zęby? Niekoniecznie! Asysta

Nitkowanie zębów zaliczane jest do podstawowych zabiegów z zakresu codziennej higieny jamy ustnej. Stosowanie nici dentystycznych jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale przede wszystkim pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jed...

Porady cioci Flo, czyli zęby w epoce edwardiańskiej Lekarz

Czasopismo „Przyjaciel Rodziny” to sympatyczny angielski miesięcznik odzwierciedlający ducha końca epoki edwardiańskiej. Stałą rubrykę prowadziła niejaka ciocia Flo, której porady często dotyczyły dbania o zdrowie i zęby. Numer z marca 1910, z które...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przekąski - Dentonet.pl
"Eating Behaviours": nocne przekąski niszczą zęby Asysta

Nawyk jedzenia w środku nocy może negatywnie odbić się na stanie uzębienia niezależnie od rodzaju przekąski – ostrzegają duńscy naukowcy, których badania publikuje pismo "Eating Behaviours". 173 osoby (8%) z badanej grupy zwykły jeść przynajmniej je...

Fałszywy dentysta - Dentonet.pl
Zęby jak z obrazka, czyli o stomatologii w malarstwie Lekarz

Sądząc po pracach plastycznych sprzed kilkuset lat, zakres ówczesnej stomatologii był mocno zawężony. Prawie nie widać na nich profilaktyki, codziennej higieny jamy ustnej, ówcześnie stosowanych (z rzadka!) metod leczenia. Na obrazach dawnych mistrzó...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres