Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Brak dowodów, by choroby dziąseł powodowały choroby serca lub udar mózgu

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Brak dowodów, by choroby dziąseł powodowały choroby serca lub udar mózgu

Brak dowodów, by choroby dziąseł powodowały choroby serca lub udar mózgu

Pomimo powszechnej opinii okazało się, że choroba dziąseł nie jest przyczyną choroby miażdżycowej serca lub udaru mózgu, podobnie nie udowodniono, by leczenie chorób dziąseł mogło zapobiegać tym schorzeniom – oświadczenie tej treści zostało opublikowane w „Circulation” – czasopiśmie American Heart Association.

Utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia. Jednak komisja ekspercka American Heart Association składająca się z kardiologów, lekarzy dentystów oraz specjalistów chorób zakaźnych nie znalazła jednoznacznych naukowych dowodów na to, by choroba przyzębia powodowała lub zwiększała występowanie chorób układu krążenia.

Obecne dane nie wskazują jednoznacznie, czy regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz leczenie chorób dziąseł mogą zmniejszyć częstość występowania miażdżycy, zwężenia tętnic, które prowadzą do ataku serca i udaru mózgu.

W badaniach obserwacyjnych zanotowano powiązanie między chorobami dziąseł i chorobami układu krążenia, ale w 500 artykułach i badaniach ocenianych przez komisję nie znaleziono związku przyczynowo-skutkowego.

Peter Lockhart, współprzewodniczący grupy, która napisała oświadczenie, profesor i szef działu medycyny jamy ustnej w Carolinas Medical Center w Charlotte, N.C. przyznaje, że dane nie są jednoznaczne

– Informacje rozpowszechniane przez niektórych z branży medycznej, mówiące o tym, że że zawał serca i udar mózgu są bezpośrednio związane z chorobami dziąseł, mogą zniekształcać fakty, niepokoić pacjentów i być może przesunąć punkt ciężkości w zakresie prewencji z dala od znanych czynników ryzyka tych chorób – twierdzi Lockhart.

Zarówno choroby dziąseł, jak i choroby sercowo-naczyniowe wytwarzają markery zapalenia, takie jak białko C-reaktywne, wspólne są dla nich także czynniki ryzyka – palenie tytoniu, wiek i cukrzyca.

Te wspólne czynniki mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego choroby naczyń krwionośnych i jamy ustnej często występują razem. Chociaż wiele badań wykazało silniejszy związek między tymi chorobami, w tych badaniach naukowcy nie brali pod uwagę czynników ryzyka wspólnych dla obu chorób.

– W literaturze przedstawiane są sprzeczne poglądy – mówi Lockhart –. Ale gdyby między tymi chorobami istniał silny związek przyczynowo-skutkowy, już byśmy o tym wiedzieli – dodaje.

Lockhart zaznacza też, że w celu udowodnienia wpływu choroby dziąseł na występowanie chorób serca i udarów mózgu potrzebne są szerokie, długoterminowe badania, które najprawdopodobniej nie zostaną przeprowadzone w najbliższej przyszłości.

Najważniejsze jest zatem, jak mówi Lochart, żeby poinformować pacjentów, co wiemy, a czego jeszcze nie wiemy.

Od ponad wieku lekarze utrzymywali, że zainfekowane dziąsła mogą prowadzić do chorób systemowych, takich jak choroby serca. Wiemy także, że bakterie z jamy ustnej często dostają się do krwi podczas zabiegów stomatologicznych i podczas codziennych czynności, np. mycia zębów.

– Wiemy, że niektórzy ludzie nie podejmują aktywnych działań zmierzających do ochrony zdrowia układu krążenia. Osoby, które nie zwracają uwagi na bardzo silne i dobrze sprawdzone czynniki ryzyka, jak palenie tytoniu, cukrzyca czy wysokie ciśnienie krwi, mogą także nie zwracać szczególnej uwagi na stan zdrowia jamy ustnej – konkluduje Lockhart.

Autorzy oświadczenia oznajmiają zatem, że twierdzenia, które zakładają związek przyczynowo-skutkowy między chorobami przyzębia i chorobami układu krążenia lub utrzymują, że leczenie stomatologiczne może zapobiec atakowi serca lub udarowi mózgu są na tę chwilę nieuzasadnione.

American Dental Association Council on Scientific Affairs oraz World Heart Federation zatwierdziły oświadczenie.

oprac. mch na podst. www.medicalnewstoday.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroby przyzębia mają związek z rakiem żołądka i przełyku Lekarz

Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA twierdzą, że osoby z chorobami przyzębia są bardziej narażone na nowotwory przełyku i żołądka. Naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w USA przeprowadzili badanie, w którym spr...

POLCOVID-19 - Dentonet.pl
Darmowa aplikacja POLCOVID-19 oceni ryzyko choroby Lekarz

Aplikacja POLCOVID-19 stworzona przez genetyków, immunologów i bioinformatyków pozwoli każdemu anonimowo zidentyfikować objawy zakażenia koronawirusem. Wirtualna mapa wskazuje również ryzyko w najbliższej okolicy – w skali powiatu lub miasta. Z apli...

chore serce - Dentonet.pl
Przedwczesna utrata zębów zwiększa ryzyko chorób serca Lekarz

Według raportu zaprezentowanego podczas American College of Cardiology Middle East Conference 2019 utrata choćby jednego zęba przez dorosłą osobę znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia u niej chorób układu krążenia. Takie wnioski wyciągnięto po badaniu...

ROZWIŃ WIĘCEJ
bierne palenie - Dentonet.pl
EurekAlert: bierne palenie zwiększa ryzyko choroby dziąseł Lekarz

Osoby narażone na bierne palenie częściej cierpią na chorobę zapalną dziąseł – informuje serwis EurekAlert.Naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród 3255 nigdy niepalący...

Choroby dziąseł - jak im zapobiegać? Wskazówki dla pacjentów Pacjent

Choroby dziąseł nie są jedynie problemem miejscowym. Badania udowodniły, że zapalenia przyzębia i parodontoza mogą sprzyjać występowaniu schorzeń układu krążenia i układu oddechowego, zaogniać przebieg cukrzycy, a w przypadku kobiet ciężarnych niekie...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres