Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Boli Cię ząb? Zrezygnuj z prowadzenia samochodu!

Brak komentarzy | Publikacja:
Boli Cię ząb? Zrezygnuj z prowadzenia samochodu!

Boli Cię ząb? Zrezygnuj z prowadzenia samochodu!

Przyczyną tragicznego wypadku na zatłoczonej autostradzie wiodącej do Nowego Yorku był silny ból zęba, na który cierpiał jeden z kierowców.

Osiem osób, w tym czworo dzieci, zginęło w wypadku, jaki miał miejsce na Taconic Parkway, ruchliwej autostradzie na północ od Nowego Yorku. Prowadzony przez Diane Schuler minivan nagle zjechał z właściwego pasa ruchu i z prędkością 70 mil na godzinę uderzył w nadjeżdżający z naprzeciwka samochód. Diane Schuler, jej córeczka i trzy siostrzenice zginęły na miejscu. Podobny los spotkał pasażerów dwóch innych pojazdów, które zderzyły się z autem pani Schuler.

Prowadzone przez policję śledztwo wykazało, iż tego dnia Diane Schuler uskarżała się na bardzo silny ból zęba. Z zeznań rodziny wynikało, że kobieta bała się iść do dentysty i próbowała złagodzić dolegliwości bólowe za pomocą tabletek i masażu twarzy. Nagrania kamery na stacji benzynowej potwierdzają, że Diane kupiła bardzo silnie działające leki przeciwbólowe i zażyła je w dużych ilościach. Następnie wypaliła jointa z marihuaną i ruszyła w dalszą drogę. Kobieta wierzyła, że połączone działanie obu specyfików przytłumi ból i da jej chwilę wytchnienia.

To straszne, że wykształcona, inteligentna kobieta (Diane Schuler była menagerem w dużej korporacji), wykazała się tak straszną nieodpowiedzialnością – stwierdził rzecznik prasowy policji stanowej. – Patolog w trakcie sekcji stwierdził, że pani Schuler cierpiała na ropień zęba, zamiast jednak udać się do dentysty, próbowała złagodzić ból tabletkami i marihuaną. Osoba z tak silnym bólem zęba nigdy nie powinna była zasiadać za kierownicą. Niestety, statystyki policyjne pokazują, że tego typu zachowanie wcale nie należy do rzadkości.

Podobna sytuacja miała miejsce również w Austrii, jednak tym razem – na szczęście – nie doszło do śmiertelnego wypadku. Trzydziestosześcioletni Kurt Wagner doświadczył tak dojmująco silnego bólu zęba, iż postanowił jak najszybciej odwiedzić swojego dentystę. Mężczyzna zawrócił więc samochód i ponad 40 kilometrów jechał pod prąd ruchliwą autostradą A2 prowadzącą do Wiednia. Gdyby nie komunikaty nadawane przez stacje radiowe, dzięki którym kierowcy nie wjeżdżali na pas, którym przemieszczał się Wagner, mogłoby dojść do prawdziwej masakry. Niebezpiecznego kierowcę w końcu zatrzymała policyjna blokada, a Wagner zamiast do dentysty trafił do aresztu. Tam okazało się, że – podobnie jak Diane Schuler – mężczyzna od kilku dni faszerował się środkami przeciwbólowymi, popijając je dużą ilością whisky. Zatrzymany stwierdził, że był tak otumaniony bólem i tabletkami, że nie pamięta żadnych szczegółów swojego szaleńczego rajdu.

Specjaliści od wypadków ostrzegają, iż ból zęba jest jednym z najsilniejszych bodźców, które mogą nas zdekoncentrować podczas prowadzenia samochodu . – Ponadto długotrwałe zażywanie środków przeciwbólowych może spowolnić reakcję na nieprzewidziane sytuacje na drodze – ostrzega podkomisarz Mirosław Dybich z Wydziału Ruchu Drogowego w Katowicach.

Dlatego nie ryzykujmy i w przypadku silnego bólu zęba powierzmy prowadzenie auta innej osobie. A zamiast łykać garściami tabletki przeciwbólowe, udajmy się jak najszybciej do swojego stomatologa.

 

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Tu nie boli2
"TU NIE BOLI", czyli w poszukiwaniu idealnego dentysty Lekarz

Jeremy Bentham rozpoczął „Wprowadzenie do zasad moralności i prawodawstwa” (1781) słynnym zdaniem: „Natura oddała rodzaj ludzki we władanie dwóm udzielnym władcom: przykrości i przyjemności”. Uparcie dążąc do intensyfikacji doznań hedonistycznych, uc...

listy oczekujacych - Dentonet.pl
NRL o zasadach prowadzenia list oczekujących na świadczenia Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zapoznało się z projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej. Samorząd nie zgadza się na kolejne poszerzanie zakresu o...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji